|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Analisti Daniel Server komenton lidhur me gjendjen nė Kosovė nė prag tė negociatave mbi statusin

 
 

 

02 shtator 2005 / TN

Zėri i Amerikės (01.09.2005) Ardita Simiēia

Megjithė vullnetin e mirė qė ka pala shqiptare nė pėrgatitje pėr negociatat pėr statusin pėrfundimtar, nuk ka pasur njė angazhim konkret pėr kėto negociata dhe shumė aspekte teknike mbeten tė pasqaruara, thotė zoti Serwer:

Negociatat e kėsaj natyre kėrkojnė shumė pėrgatitje. Eshtė bėrė e qartė se serbėt po pėrgatiten me kujdes. Isha nė Kosovė para afro 2 vjetėsh pėr tė ndihmuar autoritetet e Kosovės pėr tu pėrgatitur pėr aspekte teknike. Arrita nė pėrfundimin se ata kishin vullnetin e mirė, por shumė pak pėrgatitje teknike. Kėto pėrgatitje nuk kanė shėnuar shumė pėrparim qė nga ajo kohė.

Shqiptarėt duhet tė dinė se ēfarė kėrkojnė dhe ēfarė u nevojitet: sa para duhen pėr pensionet, pėr kompensimet, cilat dokumenta duhet t’i kthehen Kosovės nga Beogradi. Me sa di unė, Ministria e Kulturės nė Kosovė ka pėrgatitur njė listė tė hollėsishme tė objekteve tė kulturės qė kėrkon tė kthehen nė Kosovė dhe serbėt kanė njė listė tė momunteve tė kulturės qė kėrkojnė tė mbrohen. Kėto nuk janė negociata tė thjeshta kur e vetmja ēėshtje pėr diskutim ėshtė statusi pėrfundimtar. Komuniteti ndėrkombėtar do tė kėrkojė arritjen e njė marrėveshjeje tė gjerė dhe tė pėrgjithshme qė do tė shėrbejė pėr vite tė tėra nė tė ardhmen,- thotė Serwer.

Njė ndėr standartet kryesore tė caktuara nga komuniteti ndėrkombėtar ka qenė procesi i decentralizimit tė pushtetit. Por analisti vėren se ky proces duhet zhvilluar nė njė mėnyrė tė tillė qė t’i shėrbejė fuqizimit tė autoriteteve vendore dhe tė mos shndėrrohet nė forcė destabilizuese dhe pėrēarėse pėr komunitetet etnike:

"Mendoj se procesi i decentralizimit ėshtė njė pjesė e zgjidhjes sė ēėshtjes sė Kosovė, ashtu siē ka qenė pjesė e zgjidhjes nė Bosnje, Maqedoni e gjetkė nė Ballkan. Por nėse decentralizimi pėrdoret si fasadė pėr tė mbuluar pėrpjekjet pėr ndarje territoriale tė grupeve etnike, atėherė ky proces shndėrrohet nė pjesė tė problemit dhe rikrijon vija tė reja konflikti ndėrmjet serbėve dhe shqiptarėve. Nė kėtė moment Beogradi duket se ėshtė i vendosur pėr njė proces decentralizimi qė ndan serbėt dhe shqiptarėt. Unė nuk e mbėshtes njė proces tė tillė. Unė jam pėr njė proces serioz decentralizimi qė transferon njė pjesė tė pushtetit nė duart e autoriteteve vendore, nė mėnyrė qė t’u jepet pakicave, pėrfshirė edhe serbėve, njė hapėsirė mė tė madhe pėr tė thėnė fjalėn e tyre",- thotė analisti.

Analisti kritikon pėrpjekjet e Beogradit pėr tė ndikuar nė zhvillimet nė Kosovė pėrmes influencės sė tij tek pakicat serbe tė Kosovės. Kjo politikė thotė analisti ka ndikuar negativisht mbi vetė interesat e kėtij komuniteti dhe u bėn thirje serbėve tė Kosovės tė marrin iniciativėn pėr tė parashtruar vetė interesat e tyre:

"Serbėt e Kosovės duhet tė paraqesin vendimet e tyre nė procesin e negociatave pėr status, mendoj unė, por nė vitet e fundit kemi vėrejtur pėrpjekje intensive nga ana e Beogradit pėr tė kontrolluar ēdo gjė qė bėjnė serbėt e Kosovės. Kjo i ka dėmtuar interesat e serbėve tė Kosovės, tė cilat jo medoemos pėrkojnė me interesat e Beogradit. Por u takon serbėve tė Kosovės tė mobilizohen dhe tė punojnė pėr interesat e tyre. Si shembull tė ndėrhyrjes sė Beogradit do tė sillja njė fakt qė lidhet edhe me incidentet e fundit nė Kosovė. Beogradi kėmbėngul qė serbėt qė jetojnė nė Kosovė tė pėrdorin targa serbe, gjė qė e vėshtirėson sė tepėrmi lėvizjen e serbėve nė Kosovė duke i bėrė tė spikasin nga popullata e gjerė nė Kosovė dhe i vė nė rrezik. Kėto pėrpjekje janė edhe nė kundėrshtim me kushtet e pėrcaktuara nė Rezolutėn 1244 tė Kėshillit tė Sigurimit",-thotė analisti. 

Vrasja e dy tė rinjve serbė pranė komunės sė Shterpcės, tha zoti Server, ėshtė njė akt shqetėsues, por nuk duhet parė si njė pasqyrė e pėrgjithshme e mbarėvajtjes sė gjendjes nė Kosovė. 

"Duhet thėnė se vrasja e dy tė rinjve serbė ėshtė njė veprim i pėrēmueshėm dhe duhet tė dėnohet me forcė. Por tė mos harrojmė se nė tė gjitha shoqėritė ka vrasje dhe nuk jam i bindur se ky akt duhet pėrdorur pėr tė karakterizuar aftėsinė e komunitetit ndėrkombėtar pėr tė garantuar sigurinė nė Kosovė. Ndoshta aftėsia e komunitetit ndėrkombėtar nė kėtė drejtim provohet mė mirė nga muajt e shkuar kur nuk ka pasur incidente tė tilla. Por ėshtė e rėndėsishme qė tė gjitha palėt tė dėnojnė kėto vrasje dhe tė vazhdojnė pėrpjekjet pėr t’u prerė rrugėn akteve tė tilla nė tė ardhmen. Duhet tė mos harrojmė se standartet e vendosura pėr Kosovėn nuk kėrkojnė qė tė mos ketė asnjė krim, por qė aktet kriminale tė ndiqen si duhet nga autoritetet pėrkatėse. Tani duhet parė nėse komuniteti shqiptar do tė bashkėpunojė si duhet pėr tė sjellė autorėt e vrasjeve para drejtėsisė. Pikėrisht kėtė pret komuniteti ndėrkombėtar",- tha Server. 

Shqetėsimet pėr sigurinė, theksoi analisti, janė njė problem serioz nė Kosovė, dhe nuk duhen ushqyer shpresa pėr njė zgjidhje tė plotė tė kėtij problemi me zgjidhjen e statusit.

"Nuk mendoj se ėshtė fjala thjesht pėr shqetėsime psikologjike. Mendoj se nė Kosovė ka shqetėsime reale pėr sigurimin pėr serbėt. Komuniteti ndėrkombėtar nuk ėshtė treguar i aftė sa duhet pėr t’iu pėrgjigjur kėtyre shqetėsimeve. Statusi pėrfundimtar mund tė sjellė shumė ndryshime, por asnjė nga ne nuk e di si do tė ndikojė konkretisht. Unė do tė parashikoja qė edhe pas zgjidhjes sė statusit pėrfundimtar do tė ketė krime ndėretnike, komuniteti shqiptar nė Kosovė duhet tė jetė nė gjendje t’u pėrgjigjet akteve tė tilla duke sjellė autorėt e akteve para drejtėsisė, pėrndryshe i gjithė komuniteti do tė fajėsohej pėr aktet e disa individėve tė veēuar",- tha Daniel Server.


  |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.