|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

  Reagim

 
 

Mohim absurd i historisė dhe vlerave kombėtare 

 
 

 
02 shtator 2005 / TN
                                    
Nga Nuhi  ISMAJLI
 
“Me tė drejtė thuhet qė njė popull karakterizohet jo aq fort nga njerėzit e tij tė mėdhenj, se sa nga ajo se si ai sillet ndaj tyre” ( Niēe) 
 
Kohėve tė fundit patėm rast tė lexojmė reagimet e mjaft intelektualėve kundėr pikėpamjeve tė O. Schmitt-it pėr historinė shqiptare (figurėn e Skėnderbeut) dhe kėrkesėn qė pikėpamjeve tė tij t’u kundėrvihen studiuesit dhe institucionet shkencore, sikundėr edhe ndonjė kundėrshtim konkret tė pikėpamjeve tė tij (Koha ditore, 20 gusht 2005, f. 2).
 
Personalisht mendoj se historia e Schmitt-it pėr shqiptarėt ( dhe Skėnderbeun) nuk duhet tė na ēudit shumė, nė krahasim me historinė qė bėjnė pėr veten vetė shqiptarėt, injorancėn me tė cilėn iu japin argumente tė tjerėve dhe heshtjen ndaj shkrimit tė historisė sė pavėrtetė, e cila mund tė jetė si argument i qėndrueshėm pėr historinė si ajo e Schmitt-it.
 
Shkrimi mė tipik pėr kėtė, i kėtyre ditėve, ėshtė shkrimi: Minimalizmi religjioz i shqiptarėve i B. Latifit ( Koha ditore, 20 gusht 2005, f. 28), i cili, nė mėnyrėn mė absurde mohon historinė dhe vlerat kombėtare tė shqiptarėve. Autori B. Latifi edhe mė parė, nė shkrimin e tij Kombi, moderniteti, historia ( Koha ditore, 15 maj 2005, f. 27) ka mohuar historinė, identitetin dhe vlerat kombėtare tė shqiptarėve, veēanėrisht vlerat e heroit kombėtar – Skėnderbeut.
 
Nė shkrimin Minimalizmi religjioz i shqiptarėve B. Latifi mohon sėrish figurėn e vėrtetė tė heroit kombėtar Skėnderbeut, vetėdijen e lashtė kombėtare tė shqiptarėve, vlerėn e autorėve tė vjetėr shqiptarė, si krijues tė kulturės kombėtare dhe tė veprave tė tyre etj.
 
Nė shkrimin e pėrmendur, duke injoruar tė gjitha argumentet historike, B. Latifi mohon se shqiptarėt kanė qenė “viktima tė invadimit turko-islamik…” , pastaj faktin se shqiptarėt luftuan pėr kulturėn perėndimore.   
 
Ngjashėm, si edhe nė shkrimin e mėhershėm tė tij, edhe nė shkrimin “ Minimalizmi…”, Skėnderbeu konsiderohet mit i shpikur: “ Miti qendror nė kėtė vizion pa dyshim ėshtė miti mbi Skėnderbeun, i cili paraqitet si figura qė personifikon identitetin nacional dhe perėndimor tė shqiptarėve. Skėnderbeu  merret  si mbrojtės i krishterimit perėndimor dhe farkėtues i identitetit nacional shqiptar…Skėnderbeu ėshtė njė princ feudal mesjetar, qė kishte nėn pushtetin e tij  ushtarak dhe ekonomik njė krahinė nė Shqipėrinė e Mesme…Idetė nacionaliste janė tėrėsisht tė huaja dhe inekzistente pėr tė dhe kohėn e tij. Identiteti kombėtar nė mesjetė nuk ekzistonte…”.
 
B. Latifi nuk merr parasysh faktin se Skėnderbeu, pėr Shqipėrinė, braktisi lumturinė e tij personale nė P. Osmane. Ai, ndonėse merret me vlerėsimin e figurės sė Skėnderbeut, nuk
 
ka mėsuar, as arrin dot tė kuptojė e pranojė, se, mė shumė se shqiptarėt, madhėshtinė e Skėnderbeut e kanė njohur, pranuar e trajtuar nė veprat e tyre tė huajt. Tani dihet se jo me qindra, po edhe me mijėra vepra artistike e shkencore tė autorėve tė huaj kanė pėrjetėsuar figurėn madhėshtore tė Skėnderbeut dhe rrugė e sheshe tė shumta tė botės janė stolisur me emrin e monumentin e tij.
 
Edhe akti i zhvarrimit nga turqit tregon madhėshtinė e tij.Dihet, gjithashtu, se Skėnderbeu ishte njė mbrojtės i pamohueshėm edhe i besimit tė krishterė dhe i kulturės me orientim perėndimor, sepse lufta e tij kundėr P. Osmane, pėr Shqipėrinė dhe popullin shqiptar, atė kuptim e ka dhe po tė mos ishte Skėnderbeu njė pengesė pėr shtrirjen e P. Osmane drejt perėndimit, nė asnjė mėnyrė, nuk do tė fitonte epitetin “atlet i krishterimit” nga papėt e Romės.   
 
B. Latifi mohon edhe rolin tejet tė madh tė shkrimtarėve tė vjetėr shqiptarė dhe vlerat e pamohueshme tė veprave tė tyre pėr kulturėn kombėtare. Autorėt e vjetėr, sipas tij, nuk kanė pasur vetėdije kombėtare, veprat e tyre i kanė krijuar nėn ndikimin e rrymave, lėvizjeve e ideve tė jashtme dhe pėr interesat e huaja, kurse veprat e tyre kanė vlera tejet tė pakta (vetėm vlerė fetare) etj.
 
Sipas tij, vlerėsimi i shkrimtarėve tė vjetėr dhe i veprave tė tyre pėrbėn njė mit: “ Ka njė mit tjetėr, tė cilin oksidentalistėt e pėlqejnė shumė. Ai lidhet me shkrimtarėt priftėrinj nė veriun e Shqipėrisė gjatė Mesjetės sė vonė. Nė mesin e tyre janė Buzuku, Budi, Bogdani e tė tjerė…”Oksidentalistėt” e marrin kėtė fakt si dėshmi se fundamentet e identitetit nacional shqiptar lidhen me aktivitetin e njė grupi njerėzish nga kleri katolik, tė cilėt shihen nga kjo perspektivė si “baballarė tė kombit”… 
 
Motivet mbi bazėn e tė cilave shkroi Buzuku, Budi e Bogdani nuk mund tė cilėsohen si motive nacionale, si pjesė e njė programi kombėtar…Kėtu do tė mjaftohemi me marrjen si shembull tė veprės sė Buzukut. Kjo vepėr u shkrua dhe u botua aty nga mesi i shekullit tė 16-tė. Ky ishte shekulli i tronditjeve tė mėdha politike dhe fetare nė Evropė. Kishte vetėm pak vite qė kishte ndodhur rebelimi i Luterit kundėr Vatikanit dhe protestantizmi ishte nė kulminacionin e zgjerimit.
 
Tkurrja e katolicizmit, nė tė njėjtėn kohė, ndodhte edhe nė Ballkanin e pushtuar nga turqit. Nė njė rrethanė tė kėtillė, papati i Romės ėshtė ndjerė i detyruar tė marrė masa tė mbrojtjes sė besimtarėve nga konvertimi nė religjionet e tjera. Njėra prej kėtyre masave ka qenė liberalizimi i mėnyrave  tė predikimit tė fesė, duke lejuar predikimin nė gjuhėn popullore tė besimtarėve. “ Meshar” i Buzukut ėshtė produkt i kėsaj politike. Pra, i tėrė motivi shteron brenda njė plani  religjioz. Nuk ka asgjė kėtu qė mund tė pėrshkruhet si nacionalizėm. I njėjti motiv ndeshet edhe te veprat e Budit , apo Bogdanit
 
Pas leximit tė kėtij teksti, nuk mund tė mos habitet njeriu me mungesėn e njohurive elementare tė historisė sė kulturės shqiptare, tė atij qė ka marrė pėrsipėr ta vlerėsojė atė.
 
B. Latifi nuk e di se predikimi shqip nuk fillon me Buzukun. Ai nuk e di pengesėn qė kanė pasur autorėt e vjetėr pėr botimin e veprave tė tyre, censurėn …Ai nuk mund ta marrė me mend se veprat e autorėve tė vjetėr (pėrmbajtja fetare e tė cilave ėshtė e gėrshetuara me pėrmbajtje kombėtare, filozofike, politike etj.) ishin pėrmbushje e njė plani tė gjerė kombėtar e jo tė njė plani tė ngushtė religjioz; se krijimi i veprave fetare ishte shprehje e luftės kombėtare kundėr politikės, ideologjisė dhe kulturės sė pushtuesit, i cili synonte shkombėtarizimin e shqiptarėve; se gjithēka qė ėshtė krijuar, mbi tė gjitha ka qenė rezultat i rrethanave tė brendshme tė vendit (Shqipėrisė), rezultat i nevojės sė realizimit tė porosive biblike pėr gjuhėn kombėtare dhe pėrgjegjėsive misionare tė autorėve tė vjetėr, rezultat i ndjenjave, vetėdijes dhe pikėpamjeve tė tyre kombėtare, i dashurisė sė tyre ndaj vlerave kombėtare…    
 
Faktorėt e pėrmendur, mė sipėr, si faktorėt bazė, mė tė fuqishėm dhe dominantė, tė cilėt kanė frymėzuar shkrimin shqip dhe krijimin e veprave shqipe, tek autorėt  e vjetėr shqiptarė tė shek. 16-17, si edhe pesha e autorėve tė vjetėr, si krijues tė kulturės  kombėtare e themelues tė filozofisė kombėtare dhe vlera kombėtare e veprave tė tyre, janė ndriēuar nga mendjet mė tė ndritura tė kombit tonė, dhe studiuesit me etikė e autoritet tė pamohueshėm shkencor ( Ēabej, Domi, Riza, Hysa, Xholi, Rugova, Ismajli, Hamiti, F. Hoxha…) , por, pėr t’i vėnė nė dukje kėto si dhe absurditetet e filozofisė sė mohimit tė vlerave tė sė kaluarės kombėtare shqiptare, mjafton tė japim vetėm ndonjė fak nga jeta e autorėve tė vjetėr shqiptarė ose ndonjė fragment sado tė vogėl nga vepra e tyre.
 
P. sh. : Buzuku, tė cilin B. Latifi e mohon aq keq, veprėn e tij, siē thotė nė pasthėnien  e veprės sė vet, e ka shkruar nga dashuria pėr botėn shqiptare, nga dėshira  pėr tė plotėsuar  mungesėn e veprave (fetare)  nė gjuhėn shqipe, nga dėshira pėr tė ndriēuar mendjet e atyre qė do tė dėgjonin etj. : “U Doni Gjoni, biri i Bdek Buzukut, tue u kujtuom shumė herė se gluha jonė nukė kish gja tė ndigluom n sė Shkruomit shenjtė, n sė dashunit sė botėsė sanė desha me u fėdigunė, pėr sa  mujta  me ditunė, me zdritunė pak mendetė e atyne qi tė ndiglonjinė… ” Nė njė nga lutjet e tij Buzuku lutet pėr gjithė bashkėkombasit,  apo si thotė ai “ pėr tė gjithė njerėzit e gjakut tim” ) etj.
 
Budi, mori vendim qė t’i largonte tė gjithė priftėrinjtė e huaj, tė cilėt nuk e dinin shqipen dhe tė cilėt bėnin politikėn e tė huajve nė Shqipėri, organizoi kryengritje kundėr turqve, kurse veprat i shkroi pėr ndihmė tė atdheut e tė gjuhės. Veprėn e tij “Doktrina…” , thotė se, ndėr tė tjera, e shkroi (pėrktheu)  “ pėr ndihmė tė atij populli” dhe pėr tė “ ncierė pakėzė gjumėnė e disave qė pakmos gjithė tė rijtė e jetėnė e vet e shkuonė ndė tė mbrazėtė”. Nė parathėnien e veprės “ Pasqyra …”  thotė: “ I madh ka qenė gjithherė kujdesi e dėshiri i zemrės sime pėr ndihmė tė Patriesė e tė gjuhėsė sonė “.
 
Nė zjarrin e aktit tė krijimit, njėherė i lutet Zojės sė bekuar qė t’i ndihmojė ta mbarojė veprėn “ pėr ndihmė tė atij populli “ , herėn tjetėr i lutet Zotit t’ia sjellė frymėzimin pėr tė krijuar poezinė nė gjuhėn shqipe: “ Tashti tė lus, ndritmė muo, / Zoti im me njė rreze / … / Sqip tė mundėj me rrėfyem / Ndonjė kankė tė re “ , kurse njė herė tjetėr falėnderon Zotin qė i ka ndihmuar tė krijojė veprėn, ndėr tė tjera, si thotė, qė “ Popullinė me ndihmuom…” etj.
 
F. Bardhi shkruan Fjalorin, ndėr tė tjera, qė t’i vinte nė ndihmė tiparit kryesor tė kombit - gjuhės shqipe, e cila, siē thotė ai, “ po bdaretė e po bastardhoheetė “ , ndėrsa apologjinė  e shkroi qė t’i kundėrvihej pėrvetėsimit tė heroit kombėtar Skėnderbeut nga tė tjerėt. Patriotizmin e tij Bardhi e shpreh edhe nė mjaft proverba tė veprės sė tij  ( S’duhet me i zanė besė ujit as turkut. Ku turku ve kambėn s’del bar etj. ).
P. Bogdani, organizator i kryengritjeve kundėr pushtuesit osman dhe pėrhapės i ideve tė reja pėr zhvillimin e fesė, tė gjuhės shqipe, tė kulturės kombėtare dhe tė lėvizjes kombėtare, veprėn e tij “Ēeta…”, e botoi, si thotė, t’i ndihmojė “ tė vobek dhee t’Arbėrit” dhe tė shėrbejė si qiri qė do ta ndriēojė mendjen e bashkatdhetarėve dhe tė bashkėfetarėve.
 
Nė parathėnien e veprės sė tij, Bogdani shpreh brengėn pėr gjendjen e atdheut tė robėruar, e cila ėshtė shkaku i tė gjitha tė kėqijave, brengėn pėr prapambeturin politike dhe kulturore tė kombit, kėrkesėn pėr ēlirimin e atdheut, pėrparimin e diturisė e tė kulturės kombėtare etj. : “Prashtu dergjetė dheu ndė robii errėtė,…pėrse u dvuer dieja, e Urtija, e tue kjanė dheu i Arbėnit ndė mjedistė t’paa feevet… E madhe dobij, e frujt anshtė…me frujtitė shpirtit vet ende tė popullit, tė mos lanė dijenė e gjuhėn’ e dheut meu dvarunė: posi lėfton gjithė dheu e shekulli pėr tė vet…“ etj.
 
Poezia e L. Bogdanit himnizon bukuritė e vendit, madhėshtinė e sė kaluarės (“Duel n’ Gurit’ bukuria / Zana, si nji sut’ e naltė, / Qi s’kish  mbrenda Veneqia, / Tė Peshtrikut muer maltė…”. Lutjet e tij pėr besimin, flamurin dhe gjuhėn janė frymėzuar vetėm nga vetėdija e tij e lartė dhe ndjenja e zjarrtė patriotike: “Tyy lus, e Shėn Mrii, / Qi ri n’Priserend, Ban tė dalė persėri, / Kryq e flamurė me rend…“ etj.
 
Patriotizmi ėshtė nė bazėn e krijimeve tė autorėve tė vjetėr shqiptarė, ndėrsa idetė e tyre kombėtare janė aktuale edhe sot. Vepra e tyre ėshtė dėshmi e vetėdijes sė lartė kombėtare, e dashurisė dhe e pėrkushtimit ndaj vlerave thelbėsore kombėtare dhe veē njė injorancė dhe dashakeqėsi e madhe bėn tė mos e shohėsh dhe ta pranosh atė.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.