|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Askush nuk ka tė drejtė qė tė kėrcėnojė apo kushtėzojė PD-nė

 
 

 
02 shtator 2005 / TN
 
Nga Kabil BUSHATI
 
(PD-ja ėshtė njė parti me fizionomi dhe performanca perėndimore,ku lejohet mendimi dhe alternativa ndryshe, gjithkush nga anėtarėt e saj mund tė kritikojė apo tė kėrkojė dorėheqje deri tek kryetari,por asnjeriu, kushdo qoftė, nuk i lejohet qė tė abuzojė me kėto liri duke kėrcėnuar apo kushtėzuar lidershipin. Nisma tė tilla "trimoshe" janė provuar dhe na kanė rezultuar vetėm "Bubullima tek shkambi i Kavajės"...)
 
Tashmė ėshtė i njohur nga tė gjithė fakti se Partia Demokratike dhe aleatėt e saj nė zgjedhjet e 3 Korrikut 2005 kanė fituar nė mėnyrė plebishitare. Realisht mė 3 Korrik fituan tė gjithė shqiptarėt, tė cilėt qė prej 8 vjetėsh nuk e kanė merituar njė fat tė tillė.
 
Nė kėtė fitore kanė meritėn e vet tė gjithė, por nė mėnyrė tė veēantė meritojnė pėr t'u falėnderuar tėrė anėtarėt e Komitetit tė Orientimit tė Politikave tė cilėt me vizionet e tyre arritėn t'u mbushin mendjen shqiptarėve qė t'i japin votėn kandidatėve tė PD-sė edhe duke kundėrvotuar Fatos Nanon.
 
Intelektualėt elitarė Lulėzim Basha, Majlinda Bregu, Neritan Sejamini, Besnik Alijaj etj etj, falė zgjuarsisė, thjeshtėsisė dhe vizionaritetit tė tyre arritėn qė tė bindin votuesit e djathtė qė tė votojnė pėr PD-nė dhe ata tė majtėt tė antivotojnė  PS-nė e Nanos, gjė tė cilėn PD nuk arriti ta bėjė pėr 8 vite rresht.
 
Nuk na mbetet gjė tjetėr veēse t'i falėnderojmė me zemėr me shprehjen shkodrane:"U bafshin 100 vjeēa". Patjetėr qė nė kėtė hapje tė Partisė Demokratike,pati ndikimin e saj edhe gazeta "Shkodra'',e cila pėr dy vite radhazi kėrkoi me ngulm njė gjė tė tillė nė kėtė parti.
 
Ndonėse gazeta jonė kishte njė tirazh tė vogėl,ndikimi i saj ishte mė i fuqishėm se i atyre gazetave me 20 mijė kopje. Jo radhė kemi marrė edhe nonsense nga ndonjė pjesėtarė i lidershit blu, por ne vijuam pa u frikėsuar rrugėn tonė, pėr t'i dhėnė PD-sė, liderit dhe lidershipit tė saj njė fizionomi sa mė perėndimore. I kujtojmė lexuesve se askush nuk e kritikoi Blerin mė ashpėr gjatė fushatės sė tij elektorale se sa shtypi i tij dhe miqtė e tij.
 
Ishin kėto kritika qė i dhanė fitoren Blerit,sepse elektorati anglez mendoi dhe gjykoi se partia e Blerit e kishte opozitėn konstruktive brenda saj. Dhe sot ne si redaksi ndjehemi tė gėzuar pėr fitoren, pasi sadopak ndikuam  qė penduli i orės sė elektoratit shqiptar tė rrihte djathtas.
 
Kanė kaluar dy muaj nga dita qė PD fitoi nė mėnyrė spektakolare. Dhe sot ne ndjehemi tė lėnduar pasi ndonjė pjesėtar i lidershipit tė PD-sė ka nisė tė kėrcėnojė dhe kushtėzojė stafin drejtues tė kėsaj partie dhe liderin. Kanė nisė ethet pėr karriget ministrore. Mė tė forta se ethet e Amokut. Po kush ka guximin t'i tregojė "muskujt" PD-sė. Ajo me 3 Korrik 2005 ja preu kėta muskuj edhe Fatos Nanos dhe e bėri tė sikterriset vrimave e skutave si miun. Nė fakt ata nuk janė shumė. Janė pak.
 
Por kanė tė gjithė njė emrues tė pėrbashkėt,e mbajtėn kėtė parti 8 vjet nė opozitė dhe po tė mos ishin antarėt e rinj tė KOP-it edhe 800 vjet tė tjera do ta mbanin. Shumica e tyre duan tė bėhen ministra,paēka se nė pėrsonin e tyre ėshtė pasaportizuar mediokrriteti prej vitesh. Nuk kanė shkollė,janė me institute dy vjeēare apo me fakultete tė marra me korrespondencė,me hatėre e me lek. Dhe po t'i pyesėsh tė pėrplasin nė tavolinė dy e tri diploma mjerane.
 
Taman si Lenka Cuko e Pali Miska,edhe ata kishin nga tre katėr shkolla tė larta korrespondence  dhe asnjėherė nuk thanė se ishin tė pa shkollė. Mendoj se koha e Palit dhe e Lenkės tashmė ėshtė tejkaluar dhe i pėrket repertorit tė estradva e Portokallisė. Kėtyre "protoganistėve" tė PD-sė u themi se ato diploma i kanė marrė pėr sevap,pasi pedagogėt kanė vėnė dorėn nė zemėr dhe ua kanė firmosė provimet,por nuk ua kanė firmosė qė tė behėn ministra, zėvendėsministra apo drejtore drejtorish, por nga policė tė bėhen togerė, nga kartelistė apo sekretarė tė bėhen llogaritare e punonjės pėrmbarimi...
 
Po t'i vėsh re me kujdes asnjeri prej tyre nuk di gjuhė tė huaj tjetėr pėrveē italishtes tė cilėn e zotėrojnė edhe kalamajtė shqiptarė. Dhe me kėtė gjuhė ata pretendojnė qė tė pėrfaqėsojnė Shqipėrinė nė Uashington apo Strasburg. Sa turp edhe ta mendosh njė gjė tė tillė,pa le ta pretendosh dhe tė kėrcėnosh e tė kushtėzosh. PD dhe lideri i saj Doktor Berisha nuk duhet tė lejojnė dhe tė pranojnė sfida tė tilla mediokrrish...nėse duam tė bėjmė shtet.
 
Edhe vite mė parė nė lidershipin e PD-sė gjeneruan kercenime dhe kushtėzime tė tilla. Shumė figura u larguan nga PD dhe krijuan parti tė tjera virtuale. Nuk ėshtė rasti sot pėr etikė politike qė t'i pėrmendim me emra,pasi shumica e tyre janė atashuar pranė PD-sė. Atyre pėr vite me radhė nuk u shkoj njeri nga prapa dhe nuk arritėn tė marrin asnjė poltronė qeveritare nė asnjė kabinet ndaj u detyruan si djem plangėprishės qė tė kthehen pėrsėri nė gjirin e PD-sė. Nisamt e tyre na rezultojnė sot vetėm  si ca "Bubullima tek shkėmbi i Kavajės". Mos vallė edhe sot duhet tė dėgjojmė bubullima tė tjera...Nuk kemi kohė...
 
gshkodra@yahoo.com


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.