|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Koment

 
 

Dhe socialistėt rrinė e vėshtrojnė

 
 

 
02 shtator 2005 / TN
 
Ēerēiz LOLOĒI
 
Edhe socialisti mė i pakėnduar tashmė e kupton se zvarritja e pushtetit ekzekutiv vjen prej kryeministrit tė rėnė Fatos Nano. Dhe atij i bėn pėrshtypje njėlloj si dhe ne, qė njė kryeministėr, njė president, njė zyrtar tjetėr i lartė nė Shqipėri, pėrpara se t’i bindet urdhėrit kushtetues dhe statusit tė institucionit, ka mundėsi tė kėnaqė egot e tij deri nė tejlodhje.
 
Nė mungesė tė njė veprimtarie parlamenti, nė kushtet kur presidenti ėshtė edhe mė i pafuqishėm sesa nga dispozitat kushtetuese, tė gjitha veprimet e tjera politike ngjajnė mė shumė si lėvizje bosh sesa pėr tė zgjidhur kėtė kolaps jo vetėm politik.
 
Por “tekat” e fundit tė disa herė kryeministrit Nano, nuk jaė gjithashtu vetėm “prona” eksluzive; shtetarė tė tjerė para dhe pas tij kanė bėrė tė njėjtėn gjė:
 
kanė gjetur hapėsira nė mishmashim e ligjeve tona apo nė nenet kushtetuese dhe i kanė interpretuar nė favor tė tyre. Secili prej nesh do tė donte ta besonte qė edhe ky vend tė kishte mė nė fund insitucione tė pavaruara, qė presidenca tė fliste dhe tė vepronte brenda kuadrit tė vet ligjor, qė Komisioni Qendror i Zgjedhjeve tė kryente detyrėn e vet, qė kryeministri nė detyrė tė sillej brenda normave demokratike.
 
Por kjo gjė nuk ka ndodhur asnjėherė gjatė kėtij pesėmbėdhjetėvjeēari, ku krerėt e politikės shqiptare janė tė njėjtė ndėrsa ndėrkombėtarėt kanė qenė tė ndryshėm. Duke pėrjashtuar vitin e fundit, pėrkundėr institucioneve, njerėzit mė tė fuqishėm dhe vendim-marrės kanė qenė Nano dhe Berisha.
 
Ka njė pėrshtypje tė jashtme se edhe disa ambasadorė (njė ish kryeministėr i konsideronte edhe guvernatorė) kanė gjithashtu pjesė nė procese (mund t’i shpejtojnė ose mund t’i ngadalėsojnė, kanė simpatitė dhe atipatitė e tyre dhe kanė edhe njėrėzit e nevojshėm qė ua kumtojnė), gjė qė nuk ėshtė e vėrtetė.
 
Shprehet apo jo pozitivisht OSBE/ODHIR-i, janė tė kėnaqur ose jo monitorėt ndėrkombėtarė faktmbledhės pėr zgjedhjet e fundit tė pėrgjithshme nė Shqipėri, rezultati ėshtė marrė vesh qė javėn e parė tė korrikut.
 
Qysh atėhere ėshtė kuptuar se Partia Demokratike ka siguruar numrin e nevojshėm tė deputetėve pėr ta pasur ajo qeverinė e ardhshme dhe se Partia Socialiste ka dalė nė opozitė me njė numėr gjithashtu tė konsiderueshėm. Po cilėsia e zgjedhjeve si ka qenė? Tė pranushme pėr Shqipėrinė.
 
Me defekte tė mėdha nė Kodin Zgjedhor, mė firo tė ndjeshme tė Kushtetutės qė nuk ka mbushur ende disa vjet. Me njė peshqesh tė madh se 40 deputetė ngjiten nė pushtetin mė tė lartė me njė falsifikim tė madh dhe ndėshkohen parti tė tjera mė tė vogla. Berisha sigurisht e di se ka fituar qverinė e re, Nano gjithashtu se e ka humbur atė, por ky i fundit nuk lėshon pe.
 
Disa e lidhin me premtimin qė ka dhėnė pėr tė pranuar dorėheqjen nga kryetari i PS-sė, tė tjerė i parashikojnė njė situatė mė tė vėshtirė me shfaqjen e rivalėve tė rinj. Megjithatė kėto apo zhvillime tė tjera janė procese tė brendshme tė njė partie dhe socialistėt mund ta gjejnė qetėsisht zgjidhjen mė oportune.
 
Ajo qė nuk mund tė tolerohet prej tyre ėshtė “kapriēoja” e pafund e zotit Nano qė ndėshkon padrejtėsisht edhe ata.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.