|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Legjenda e Solidarnostit

 
 

 

01 shtator 2005 / TN

Zėri i Amerikės (31.08.2005) / Jaroslav ANDERS

Udhėheqės botėrorė dhe qytetarė nga e gjithė Polonia festuan 25 vjetorin e krijimit tė sindikatės sė pavarur tė punėtorėve Solidarnost, e cila njihet si organizata qė bėri tė mundur pėrmbysjen e komunizmit nė Evropėn Qendrore dhe Lindore. Sot nė Gdansk, themeluesi i Solidarnostit dhe presidenti i parė i Polonisė i zgjedhur nė mėnyrė demokratike, Leh Valesa, tha se lėvizja Solidarnost e vuri Evropėn lindore nė rrugėn e demokracisė.

Para ēerek shekulli, zoti Valesa udhėhoqi njė grevė nė portin Lenin tė Gdanskut kundėr qeverisė komuniste tė Polonisė. Imazhe tė punėtorit tė portit nė atė kohė nė moshėn 37 vjeēare u pėrhapėn nė gjithė planetin dhe nxitėn njė lėvizje pa dhunė, qė pas gati njė dekade rrėzoi komunizmin dhe ēoi nė shpėrbėrjen e Bashkimit Sovjetik. Ceremonitė pėrkujtimore tė kėsaj dite arritėn kulmin me njė meshė pėr nder tė Papa Gjon Palit tė Dytė. Vizita e Papės nė vendlindjen e tij Poloni nė vitin 1979, shihet gjerėsisht si ngjarja qė i frymėzoi polakėt tė kundėrshtonin nė mėnyrė paqėsore regjimin komunist. Por le t'i hedhim njė vėshtrim historikisht "legjendės" sė Solidarnostit:    

25 vjet mė parė, mė 31 gusht 1980, qeveria komuniste e Polonisė njohu ligjėrisht sindikatėn e punėtorėve Solidarnost, njė veprim i paparė nė njė vend komunist. Disa historianė e konsiderojnė kėtė si momenti kur sistemi komunist nė Evropėn Qendrore dhe Lindore filloi t’i afrohet fundit. Por si filloi dhe cilat janė burimit dhe rrjedhojat e revolucionit Solidarnost. 

Nėnshkrimi i marrėveshjeve historike ndėrmjet grevistėve qė punonin nė kantierin detar Gdansk dhe delegatėve tė qeverisė polake nė Varshavė u arrit pas dy javė konfrontimesh intensive tė drejtuara nga Leh Valesa, njė elektriēist qė punonte nė kantierin Gdansk.

Protestat filluan si rrjedhojė e pakėnaqėsisė sė punėtorėve me kushtet e jetesės dhe tė punės. Por shumė shpejt Solidarnosti mblodhi rreth vetes intelektualė, artistė, veprimtarė katolikė si dhe opozitėn e re demokratike tė Polonisė.

Ndihmės Sekretari amerikan i Shtetit dhe ish ambasador amerikan nė Poloni Dan Fried thotė se nė fillim ai i ndoqi protestat me ngurim dhe skepticizėm:

“Nė atė kohė nuk e mendonim qė historia mund tė ndryshohej. Shumė amerikanė, pėr fat tė keq kėtu pėrfshihem edhe unė vetė, mendonin se historia mori vendimin pėrfundimtar nė vitin 1945 dhe se bota e Luftės sė Ftohtė qė kisha njohur nė fėmijėri do tė vazhdonte edhe nė tė ardhmen.” - thotė Fried.

Por ngurrimi shpejt u zėvendėsua nga ngazėllimi dhe shpresa kur qeveria polake ra dakord tė njohė pjesėn mė tė madhe tė kėrkesave tė punėtorėve, pėrfshirė edhe tė drejtėn pėr t’u organizuar lirisht. Qeveria premtoi tė lehtėsonte censurėn mbi median, tė garantonte lirinė e besimit dhe tė ndalte pėrndjekjen e veprimtarėve pėr demokraci. Nė kėtė moment, thotė zoti Fried, e kuptova se komunizmi mund tė mos jetė i pėrjetshėm.

Por regjimi komunist nuk u dorėzua aq lehtė. Nė dhjetor 1981, udhėheqėsi i Polonisė Voiēek Jarozelski shpalli shtetrrethimin, bllokoi lėvizjen Solidarnost dhe burgosi shumicėn dėrrmuese tė udhėheqėsve tė saj. Regjimi polak nuk arriti dot kurrė tė rimarrė plotėsisht kontrollin, dhe lėvizja Solidarnost vazhdoi tė veprojė nė ilegalitet duke nxitur qėndresėn civile ndaj autoritetit. Nė vitin 1989 mė sė fundi regjimi pranoi tė hiqte dorė nga njė pjesė e pushtetit. Njė vit mė pas Leh Valesa u bė presidesti i parė i zgjedhur nė mėnyrė demokratike nė Poloni qė pas pėrfundimit tė Luftės sė Dytė Botėrore.

Vite mė pas, shembulli i Solidarnostit gjeti jehonė edhe nė vende larg Gdanskut si nė Ukrainė dhe Iran. Jaroslav Martiniuk, ekspert pėr median ishte nė Ukrainė gjatė revolucionit paqėsor tė dhjetorit 2004.

“Mendoj se nė njė farė mėnyre lėvizja Solidarnost ėshtė kthyer nė njė shembull pėr lėvizjet demokratike tė shekullit tė 21-tė, ndėr tė cilėt Revolucioni i Trėndafiltė nė Gjeorgji, Revolucioni Portokalli nė Ukrainė dhe deri diku revolucioni nė Liban dhe Kirgistan. Ėshtė e vėrtetė qė kanė kaluar vite qė nga Solidarnosti, por ky revolucion provoi qė mund tė heqėsh nga pushteti njė regjim kriminel, tė korruptuar dhe totalitar nėse je i bashkuar dhe i vendosur.”- thotė eksperti.

Shembulli i Solidarnostit studiohet sot ndėr vende tė tjera, ndėr tė cilat edhe nga veprimtarėt demokratė nė Iran. Dr. Shariar Ahi, analist pėr Lindjen e Mesme thotė se frymėzimi i marrė nga Solidarnosti u vėrejt nė protestat anti-islamiste nė Iran

Ndėrkohė qė polakėt festojnė 25 vjetorin e Solidarnostit, shumė nga heronjtė e 1980 nuk janė mė nė jetėn politike. Polonia ėshtė tani anėtare e Natos dhe e Bashkimit Evropian. Megjithatė vendi ende ndeshet me 18 pėr qind papunėsi. Por legjenda e Solidarnostit, e njerėzve tė thjeshtė qė u ngritėn kundėr diktaturės dhe  fituan, vazhdon nė Poloni dhe pėrtej kufijve tė saj.


  |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.