|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

  Intervistė me At Savėn, kryefamulltar i Manastirit tė Deēanit

 
 

 

1 shtator 2005 / TN

Zėri i Amerikės (31.08.2005) / Linda Karadaku-Ndou

Njė klerik ortodoks serb u bėri thirrje udhėheqėsve politikė shqiptarė nė Kosovė qė tė marrin mė shumė pėrgjegjėsi pėr t'i ndihmuar serbėt tė ndjehen mė tė qetė. At Sava Janjiē, krye famullitar i Manastirit tė Deēanit nė Kosovėn perėndimore, tha se udhėheqėsit shqiptarė duhet tė flasin mė shumė nė media dhe t'i shpjegojnė komunitetit tė tyre se serbėt nuk pėrfaqėsojnė njė rrezik pėr shqiptarėt e Kosovės. Korrespondentja jonė Linda Karadaku-Ndou ishte nė Deēan dhe i mori At Savės kėtė intervistė.

Zėri i Amerikės: A ndjeheni tė sigurt kėtu?

At Sava: Le tė themi se ndjehemi tė sigurt, sepse edhe Zoti na mbron, por mendoj se ka edhe njė mbrojtje ndėrkombėtare qė ėshtė gjithashtu shumė e rėndėsishme. Mendoj gjithashtu se shumė njerėz e kuptojnė se ky ėshtė njė vend shumė i rėndėsishėm pėr gjithkėnd nė Kosovė dhe kjo mendoj se na bėn tė sigurt. Por sigurisht qė do tė ishte shumė mė mirė qė ne tė ishim tė lirė pėr tė lėvizur rreth e qark.

Zėri i Amerikės: A ju ka kėrcėnuar dikush?

At Sava: Pėr fat tė keq, kohėt e fundit, kemi pasur disa shkrime nė media, nė njė tė pėrditshme tė Prishtinės, nė tė cilėn njė udhėheqės veteran i UĒK-sė, tha disa gjėra qė mund tė interpretohen si kėrcėnim. Ne mundohemi tė besojmė se kjo sigurisht nuk do tė kuptohet kėshtu dhe gjithė njerėzit do tė kuptojnė se ky vend ėshtė I rėndėsishėm pėr tė gjithė.

Zėri i Amerikės: Ēfarė marrėdhėniesh keni me njerėzit pėrreth dhe veēanėrisht me shqiptarėt?

At Sava: Para luftės, kemi pasur marrėdhėnie shumė tė mira, edhe gjatė luftės, kemi ndihmuar shqiptarėt kėtu duke dhėnė ndihmė humanitare dhe duke u dhėnė strehė disave prej tyre pėr t’i mbrojtur prej policisė serbe. Pas luftės, pėr fat tė keq, kjo nuk ka vazhduar dhe kemi pasur pėrshtypjen se njerėzit kanė frikė tė kenė kontakte me ne. Do tė donim tė kishim mė shumė kontakte me banorėt lokalė.

Kemi vendosur marrėdhėnie relativisht tė mira me komunėn, por sigurisht do tė vlerėsonim shumė mė tepėr pėrpjekje nga komuniteti lokal pėr tė na ndihmuar tė ndjehemi se ka vend pėr komunitetin tonė nė Kosovė dhe qė mund tė jetojmė si qytetarė normalė si gjithkush tjetėr.

Zėri i Amerikės: Ēfarė mendoni pėr pozitėn e pakicės serbe kėtu, a po i kėrcėnon dikush ata?

At Sava: Nuk ka nevojė tė jesh drejtpėrdrejtė i kėrcėnuar pėr tu ndjerė i kėrcėnuar. Nė fakt nė Kosovė pas luftės, ėshtė njė atmosferė nė tė cilėn serbėt, pėrfundimisht, nuk ndjehen jo vetėm tė sigurt, por ndjejnė se as nuk ka vend pėr ta nė kėtė shoqėri, sepse ēdo gjė nė shoqėri, duket se formėsohet, qepet, vetėm pėr komunitetin shqiptar tė Kosovės.

Mendoj se pėr tė ardhmen e Kosovės, pavarėsisht se cili do tė jetė statusi pėrfundimtar, kjo do tė duhet tė jetė njė shoqėri nė tė cilėn tė gjitha komunitetet dhe grupet fetare duhet tė jenė tė barabartė si qytetarė tė Kosovės. Mendoj se nėse do tė arrijmė tė ndėrtojmė njė shoqėri tė tillė, serbėt dhe gjithė tė tjerėt nė Kosovė, pakicat nė veēanti, do tė ndjehen mė tė sigurt dhe mė tė qetė.

Zėri i Amerikės: Ēfarė mund tė bėhet ekzaktėsisht kėtu qė serbėt tė ndjehen kėshtu si thoni ju?

At Sava: Komuniteti shumicė, komuniteti shqiptar nė Kosovė, mendoj qė duhet tė marrė mė shumė pėrgjegjėsi pėr t’i ndihmuar serbėt tė ndjehen mė tė qetė dhe tė ndjehen kėtu si nė shtėpi.

Mendoj se ėshtė e rėndėsishme qė tė ketė mė shumė pėrgjegjėsi dhe mė shumė pėrpjekje nga udhėheqėsit e Kosovės, pėr shembull, ata mund tė flasin mė shumė nė media, mund tu flasin komuniteteve tė tyre, tu shpjegojnė se fakti i tė qėnit serb, nuk pėrfaqėson nevojshėm rrezik pėr shqiptarėt e Kosovės. Dhe tė tregojnė nė njė mėnyrė se ēdo lloj ekstremizmi apo radikalizmi, nuk ėshtė rrugė qė do ta ēojė shoqėrinė e Kosovės drejt Evropės.

Mendoj, mė shumė pėrgjegjėsi nga udhėheqėsit politikė, dhe sigurisht mė shumė pėrpjekje nė arsimim dhe media, do tė ndihmonin nė njė mėnyrė pėr tė ndryshuar perceptimet dhe do tė na ndihmonte tė shkonim drejt sė ardhmes sė bashku.

Zėri i Amerikės: A mund tė bėhet kjo nėse serbėt vazhdojnė tė mos marrin pjesė nė institucionet e Kosovės dhe nė proceset politike nė vazhdim?

At Sava: Personalisht besoj se pjesėmarrja nė institucione ėshtė e rėndėsishme. Do tė ishte e rėndėsishme qė tė kishim pėrfaqėsues serbė nė institucionet e Kosovės, megjithėse serbėt kanė marrė pjesė nė parlamentin e Kosovės dhe nė institucione tė tjera mė parė, por pėr fat tė keq, nuk kanė parė ndonjė rezultat konkret.

Sigurisht qė pėr t’i tėrhequr serbėt qė tu bashkohen institucioneve, ėshtė e rėndėsishme qė tė bėhen disa hapa tė dukshėm pėrpara duke u dhėnė disa tė drejta serbėve, ndoshta, duke pasur mė shumė mirėkuptim nė kėrkesat pėr decentralizim, mė shumė mirėkuptim pėr tė drejtat e njeriut dhe ēėshtje tė tjera, qė nė njė mėnyrė do t’i bėnte serbėt tė ndjeheshin mė tė inkurajuar, pėr tė marrė pjesė mė aktivisht; sepse shumica e serbėve besojnė se duke marrė pjesė nė institucionet e Kosovės, nuk mund tė ndryshojnė asgjė. Prandaj ndjehen tė shkurajuar.

Zėri i Amerikės: Sa me rėndėsi do tė jetė pėr kishėn ortodokse nė Kosovė, bisedimet pėr statusin pėrfundimtar dhe statusi pėrfundimtar i Kosovės, a mendoni se do tė ndikojė nė pozitėn e kishės ortodokse kėtu, pozitėn tuaj, tė kėtij manastiri, tė ēfarėdo gjėje qė lidhet me tė?

At Sava: Pavarėsisht se cili do tė jetė statusi pėrfundimtar i Kosovės, kisha do ta pranojė atė nėse ėshtė njė zgjidhje e negociueshme, e cila ėshtė pranuar gjithashtu nga komuniteti ndėrkombėtar. Por ne mendojmė se pozita e kishės nuk duhet tė varet drejtpėrdrejtė nga statusi, pasuria kulturore nė Kosovė duhet tė mbrohet veēanėrisht nga mekanizma tė ndryshėm qė do tė lejojnė qė kėto monumente tė bukura tė mbijetojnė pėr tė ardhmen, sepse ėshtė thesar I pėrbashkėt pėr tė gjithė ne qė jetojmė kėtu.

Prandaj mendojmė se ēėshtja e statusit dhe e zgjidhjeve territoriale, nuk mund tė kenė asgjė tė pėrbashkėt me pasurinė kulturore. Kėto dy gjėra janė krejt tė ndryshme. Sigurisht qė e vetmja gjė qė do tė na bėjė ne tė ndjehemi mė tė sigurt dhe mė mirė nė Kosovė ėshtė qė komuniteti shumicė, tė pranojė tė drejtėn e kishės ortodokse serbė pėr tė ekzistuar nė Kosovė dhe ne si serbė tė ekzistojmė nė kėtė shoqėri, si qytetarė tė barabartė. Mendoj se e kemi atė tė drejtė dhe kjo ėshtė e vetmja mėnyrė pėr tė shkuar pėrpara drejt sė ardhmes.


  |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.