|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Intervistė me Rektorin i Universitetit Ushtarak “Skėnderbej”, prof. Pėllumb Berberi

 
 

Berberi: «Universiteti ushtarak qė u siguron punė tė gjithė tė diplomuarve»

 
 

 
1 shtator 2005 / TN

Intervistoi: Ēerēiz LOLOĒI
 
Rektori i Universitetit Ushtarak “Skėnderbej”, prof. Pėllumb Berberi, flet ekskluzivisht pėr gazetėn “Albania” duke dhėnė disa nga pėrparėsitė qė ka kjo shkollė e lartė, nė krahasim me universitetet e tjera nė Shqipėri
 
 
Pyetje : Zoti Berberi, ēfarė vendi zė UU “Skėnderbej” nė rrjetin universitar tė vendit tonė?
 
P. BERBERI: Universiteti Ushtarak “Skėnderbej” ėshtė i vetmi universitet nė vendin tonė, misioni i tė cilit ėshtė tė pėrgatisė oficerė pėr tė drejtuar forcat tona tė armatosura.
 
Kalimi nga Akademia Ushtarake nė Universitet Ushtarak nuk ėshtė thjesht njė ndryshim emėrtimi por njė ndryshim rrėnjėsor nė filozofinė e arsimimit tė oficerėve tė ardhshėm. Nė mėnyrė tė koncentruar mund tė pėrmblidhet: pėrgatitja e njė lideri ushtarak tė kulturuar nė vend tė njė drejtuesi ushtarak. Kėtij qėllimi i shėrben kombinimi i shkollimit ushtarak me atė akademik tė nivelit universitar. Nuk jemi tė parėt, por vetėm po mundohemi tė ndjekim prirjet e pėrparuara tė vendeve partnere.
 
 
Pyetje : A mund tė na thoni mė konkretisht se sa fakultete janė nė universitetin tuaj dhe cili ėshtė profili i tyre?
 
P. BERBERI: Vitin qe shkoi u fillua me shkollim akademik nė degėn e menaxhimit, sivjet dhe me njė degė tė re, atė tė elektronikės. Vitin qė shkoi ishim me njė fakultet, Fakulteti i Menaxhimit, sivjet dhe me njė fakultet tė dytė, Fakultetin Teknik.
 
 
Pyetje : Ndryshe nga shkollat e tjera tė larta, universiteti juaj ka lidhje tė dyfishtė: edhe me ministrinė e Arsimit, edhe me ministrinė e Mbrojtjes; pėrse kjo strukturė?
 
P. BERBERI: Universiteti Ushtarak “Skėnderbej” pėrgatit oficerė, pra kuadro qė do tė punėsohen nė strukturat e Forcave tė Armatosura. Nga ana tjetėr Universiteti Ushtarak “Skėnderbej” ėshtė njė institucion i arsimit tė lartė dhe jo njė njėsi ushtarake, ndaj dhe duhet tė udhėhiqet nga tė njėjtit parime cilėsore qė veprojnė nė shkollat e larta civile. Kėto struktura janė nė vartėsi tė MASH-it. Ligjėrisht Universiteti Ushtarak “Skėnderbej”  mbėshtetet nė tė njėjtin ligj tė Arsimit tė Lartė. Nė tė njėjtėn kohė studentėt tanė diplomohen nė dy fusha: oficerė me gradėn e nėntogerit dhe specialistė tė lartė nė fushėn e menaxhimit dhe elektronikės.
 
 
Pyetje : A mund tė na thoni pėr lidhjet qė ka UU “Skėnderbej” me universitetet brenda dhe jashtė vendit?
 
P. BERBERI: Universiteti Ushtarak “Skėnderbej” ka lidhje tė drejtpėrdrejta me Universitetin e Tiranės, (Fakultetin Ekonomik) dhe me Universitetin Politeknik, (Fakultetin Elektrik). Kjo lidhje ėshtė brenda vendit. Ndėrkohė universiteti ynė ka njė sėrė lidhjesh me disa universitete jashtė vendit, mes tė cilave me Akademinė Ushtarake tė West Point nė ShBA, me Akademinė e Forcave Tokėsore nė Turqi, me Akademinė e Modenas nė Itali, me Akademinė Ushtarake tė Drezdenit nė Gjermani, me Akademinė Ushtarake nė Greqi, etj.
 
  
Pyetje : Po pėr procesin e mėsimdhėnies dhe nivelin e trupės mėsimore, ēfarė mund tė thuhet?
 
P. BERBERI: Programi mėsimor qė ofrohet nė Universiteti Ushtarak “Skėnderbej” ka dy shtylla tė rėndėsishme: programin akademik nė fusha e menaxhimit dhe elektronikės, qė ėshtė plotėsisht i njėjtė me ato tė ofruar nga Fakulteti Ekonomik dhe Fakulteti Elektrik dhe programi ushtarak qė siguron kulturėn ushtarake, pėrgatitjen fizike me elementė tė kulturės sė pėrgjithshme qytetare. Vendi qė zėn secila ėshtė nė raportin 80 % me 20%. Nė kėto kushte ngarkesa mėsimore e studentėve tanė ėshtė rreth 130 % mė e lartė se ajo e studentėve nė universitetet civile.
 
 
Pyetje : Me sa dimė shumė nga kuadrot e kėtij universiteti e kanė tė siguruar vendin e punės…
 
P. BERBERI: Jo shumė por tė gjithė.
 
  
Pyetje :
Ju sapo keni pėrfunduar procesin e konkurrimit pėr vitin e ri akademik 2005-2006; cilat janė risitė e konkurrimit tė sivjetshėm?
 
P. BERBERI: Cilėsia e studentėve qė konkurruan ėshtė shumė e mirė.  Nota mesatare e tė 700 studentėve qė konkurruan nė tė dy degėt ishte rreth 7.0 nga 5.9 qė ishte vitin e kaluar. Nė veēanti femrat janė mė tė mira se sa djemtė. Mesatare e notės se tyre ėshtė 7.8.
 
 
Pyetje : Pas shpalljes sė rezultateve, a mendoni se do tė keni konteste nga kandidatė apo nga prindėr konkurrentėsh?
 
P. BERBERI: Kėtė vit patėm rreth 20 kontestime, por asnjeri nuk ishte pėr faj tė procedurave, por pėr gabime tė konkurrentėve. Pėrmendim qė kontrolli i pėrgjigjeve kėtė vit u realizua nė mėnyrė elektronike dhe pėrfundoi e u afishua vetėm dy orė mbas mbylljes sė konkursit.


  |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.