|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

 Varrosen dy tė rinjtė serbė tė vrarė nė afėrsi tė Shterpcės

 
 

 

31 gusht 2005 / TN

Zėri i Amerikės (30.08.2005) / Besim ABAZI

Tė martėn nė komunėn e Lipjanit, rreth 30 kilometra nė jug tė Prishtinės u varrosėn dy tė rinjtė serbė, Aleksandėr Stankoviē dhe Ivan Dejanoviē, tė vrarė nė rrethana tė paqarta natėn ndėrmjet tė shtunės dhe tė dielės nė afėrsi tė komunės sė Shtėrpcės nė Kosovėn Jugore. Ata u vranė dhe dy shokė tė tyre u plagosėn kur mbi ta u shti me armė zjarri nga njė makinė nė lėvizje.

Ende nuk ka tė arrestuar nė lidhje me kėtė vrasje e cila ndodh nė njė periudhė delikate pėr Kosovėn. Autorietet mė tė larta ndėrkombėtare dhe vendase nė Kosovė, e kanė dėnuar vrasjen, duke kėrkuar nga organet e rendit qė tė bėjnė tė pamundurėn pėr tė ndriēuar rrethanat dhe autorėt e saj. Njėkohėsisht ata kanė bėrė thirrje qė tė mos spekulohet me vrasjen dhe tė mos paragjykohen autorėt pėrderisa hetimet vazhdojnė.

Nė Uashington, zėdhėnėsi i departamentit amerikan tė shtetit, Shon McKormak, shprehu zemėrim pėr vrasjet nė Kosovė ndėrkohė qė u bėri thirrje banorėve tė ruajnė qetėsinė dhe tė ndihmojnė policinė pėr tė sjellė autorėt pėrpara drejtėsisė. Ai tha se megjithėse motivet e vrasjes nuk janė zbuluar akoma, ėshtė detyrė e autoriteteve tė Kosovės tė mbrojnė pakicat.

"Cilatdo qofshin motivet e krimit, udhėheqėsit e Kosovės duhet tė vazhdojnė pėrpjekjet pėr tė pėrmirėsuar lirinė e qarkullimit dhe pėr ta bėrė popullatėn e minoriteteve tė ndihet e sigurt. Aftėsia e institucioneve tė Kosovės pėr parandalimin e vrasjeve tė tilla nė tė ardhmen do tė jetė njė provė e rėndėsishme pėr aftėsinė e Kosovės pėr vetėqeverisje," tha zėdhėnėsi.

Edhe Presidenti i Shqipėrisė, Alfred Moisiu, i dėnoi sot vrasjet nė Kosovė. Ai tha nė njė deklaratė se njė ngjarje e tillė nuk i shėrben interesave tė Kosovės dhe qytetarėve tė saj, por bie nė kundėrshtim me pėrpjekjet qė po bėhen pėr zgjidhjen e drejtė tė statusit pėrfundimtar.


  |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.