|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

  Shtetet e Bashkuara dėnojnė vrasjen e dy serbėve nė Kosovė

 
 

 

31 gusht 2005 / TN

Zėri i Amerikės (30.08.2005) / David Gallust
 
Shtetet e Bashkuara shprehėn dje zemėrim mbi vrasjen e dy serbėve gjatė fundjavės sė kaluar nė Kosovė. Departamenti i shtetit tha se parandalimi i sulmeve tė tilla do tė jetė njė provė kyēe pėr aftėsinė e Kosovės pėr vetėqeverisje.

Shtetet e Bashkuara, ashtu si edhe Bashkimi Evropian mė parė dėnuan sulmin e sė shtunės kundėr serbėve, qė ėshtė cilėsuar si dhuna mė e rėndė mesa duket me bazė etnike nė Kosovė qė prej afro njė viti.         

Dy serbė qė po udhėtonin nė njė makinė nė Kosovėn jugore u vranė dhe dy tė tjerė u plagosėn gjatė njė sulmi me armė i cili ndodhi ndėrkohė qė zyrtarė tė OKB-sė po pėrgatiten tė pėrcaktojnė nėse kushtet nė Kosovė janė pėrmirėsuar aq sa tė mundėsojnė fillimin e negociatave mbi tė ardhmen politike tė Kosovės.       

Kosova ka qenė nėn kontrollin e OKB-sė qė nga viti 1999, kur trupat serbe tė akuzuara pėr masakra kundėr popullatės shqiptare u detyruan tė tėrhiqen pas sulmeve ajrore tė NATO-s.

Njoftimet e lajmeve thonė se incidenti i fundit ka rizgjuar  tensionet etnike nė rajon, ndėrsa udhėheqėsit serbė tė komuniteteve qė fajėsojnė ekstremistėt etnikė shqiptarė, kurse qeveria nė Beograd thotė se kjo tregon se Kosova nuk ėshtė gati pėr fillimin e negociatave mbi statusin e saj pėrfundimtar. 

Nė njė konferencė shtypi, zėdhėnėsi i departamentit amerikan tė shtetit, Shon McKormak, shprehu zemėrimin amerikan mbi vrasjen ndėrkohė qė nxiti banorėt e Kosovės tė ruajnė qetėsinė dhe tė ndihmojnė policinė pėr tė sjellė fajtorėt pėrpara drejtėsisė.

Ai tha se megjithėse motivet e vrasjes nuk janė zbuluar akoma, ėshtė detyrė e autoriteteve tė Kosovės tė mbrojnė popullatėn nė minoritet tė rajonit.

“Cilatdo qofshin motivet e krimit, udhėheqėsit e Kosovės duhet tė vazhdojnė pėrpjekjet pėr tė pėrmirėsuar lirinė e qarkullimit dhe tė bėjnė popullatėn e minoriteteve tė ndihet e sigurt. Zotėsia e institucioneve tė Kosovės pėr parandalimin e vrasjeve tė tilla nė tė ardhmen do tė jetė njė provė e rėndėsishme pėr aftėsinė e Kosovės pėr vetėqeverisje.”

Administrata e presidentit Bush sė bashku me aleatėt evropianė vendosėn nė muajin maj qė tė rishikojnė pėrpjekjet e pezulluara tė Kosovės pėr njė zgjidhje pėrfundimtare.  

Njė i dėrguar i posaēėm i OKB-sė, diplomati norvegjez Kai Aide, u emėrua pėr tė vlerėsuar nėse Kosova ėshtė gati pėr fillimin e bisedimeve mbi statusin e saj pėrfundimtar dhe dhėnia e vendimit tė tij ėshtė ēėshtje javėsh.

Varet pikėrisht nga vendimi i tij nėse negociatat ndėrkombėtare mund tė fillojnė nga fundi i vitit, pėr tė vendosur nėse Kosova do tė mbetet pjesė e Serbisė, do tė fitojė pavarėsinė apo do tė ketė njė status tė pėrzier.

Administrata e presidentit Bush thotė se nuk a ka paragjykuar ēėshtjen e statusit pėrfundimtar tė Kosovės, por shton se ēdo marrėveshje pėrfundimtare do tė jetė e bazuar tek njė zgjidhje shumė-etnike me respekt tė plotė tė tė drejtave tė njeriut duke pėrfshirė tė drejtėn e serbėve dhe tė tjerėve pėr t’u rikthyer nė shtėpitė e tyre dhe pėr t’u ndier tė sigurt.

NATO-ja ka rreth 20 mijė trupa nė Kosovė, ku megjithė praninė e forcave tė sigurisė ka patur shpėrthime dhune, si rasti i marsit tė vitit 2004.    
 


  |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.