|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Kosovė: Zyrtarėt mė tė lartė ndėrkombėtarė dhe vendorė dėnojnė incidentin e Shtėrpcės

 
 

 

30 gusht 2005 / TN

Linda Karadaku-Ndou

30 gusht 2005 / Zėri i Amerikės - Kryeadministratori ndėrkombėtar i Kosovės, Soren Jessen Petersen vizitoi sot vendin ku tė shtunėn para mesnate, u vranė dy tė rinj serbė dhe u plagosėn dy tė tjerė. Zoti Petersen, i cili shoqėrohej nga shefi i policisė, Kai Vitrup, i kėrkoi autoriteteve menjėherė pas kėtij incidenti, qė tė mos lėnė gur pa lėvizur pėr tė gjetur autorėt.

Serbėt e Kosovės protestuan sot nėpėr enklava, me moton "Serbėt po vriten njėri pas tjetrit". Protesta pati nė Gracanicė, nė dalje tė Prishtinės, dhe ndezėn qirinj pėr serbėt qė kanė humbur jetėn nė Kosovė qė nga 1999. Protesta kishte edhe nė rrugėn kryesore Prishtinė-Gjilan, e cila u mbajt e bllokuar pėrsa kohė zgjati protesta, dhe nė Shtėrpcė dhe Mitrovicėn Veriore.

Nė Kosovė, policia hodhi poshtė pohimet e medias serbe pėr arrestimin e 3 shqiptarėve, nė lidhje me vrasjen e dy tė rinjve serbė dhe plagosjen e dy tė tjerėve nė rrugėn Prishtinė-Shtėrpcė tė shtunėn afėr mesnatės. Komisionari i policisė Kai Vitrup, tha se incidenti i sė shtunės, ėshtė njė incident tragjik i izoluar.

Policia ndėrkombėtare nė Kosovė, tha sot se incidenti tragjik i sė shtunės mbrėma, nė tė cilėn humbėn jetėn 2 tė rinj serbė dhe dy tė tjerė u plagosėn, pasi u qėlluan nga persona tė paidentifikuar nė rrugėn Prishtinė-Shtėrpcė, pranė fshatit Baincė, ėshtė nė kontekstin e pėrmirėsimit tė lirisė sė lėvizjes muajt e fundit. “Policia e konsideron kėtė incident, njė incident tragjik tė izoluar”, tha komisionari i policisė ndėrkombėtare, Kai Vitrup, duke hedhur poshtė deklarimet se ky incident ėshtė hapi i parė nė veprimet e ardhshme terroriste kundėr pakicave. “Nuk ka asgjė nė hetimet e deritashme qė nė ēfarėdo mėnyrė, do tė justifikonte njė pėrfundim tė tillė”, theksoi zoti Vitrup.

Policia ndėrkombėtare hodhi gjithashtu poshtė informacionet e dhėna nga media serbe, pėr arrestimin e tre shqiptarėve nė lidhje me rastin. Policia tha se askush nuk ėshtė arrestuar. Zyrtarėt e policisė thanė sot se tė plagosurit janė pyetur nė lidhje me incidentin dhe kėrkuan qė kushdo qė ka informacion pėr ngjarjen, tė raportojė nė polici. Incidenti i sė shtunės mbrėma ėshtė rasti mė i rėndė qė ka ndodhur kohėt e fundit ndėrkohė qė po bėheshin pėrpjekje pėr tė plotėsuar standardet e lirisė sė lėvizjes dhe kthimin e qėndrueshėm veēanėrisht pėr pakicėn serbe.

Zyrtarėt mė tė lartė ndėrkombėtarė dhe vendorė e kanė dėnuar incidentin dhe kanė kėrkuar me ngulm gjetjen e autorėve. Pėrfaqėsues tė pakicės serbe kanė thėnė se serbėt e Kosovės do tė jenė tė frikėsuar dhe tė shqetėsuar pėr sigurinė e tyre dhe do tė mbyllen pėrsėri nė enklava.


  |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.