|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

  Kryetari i PD-sė kritikon hezitimin e Presidentit Moisiu pėr thirrjen e Parlamentit tė ri

 
 

 
30 gusht 2005 / TN
 
Ilirian AGOLLI
 
29 gusht 2005 / Zėri i Amerikės  - Kryetari i Partisė Demokratike dhe kandidati pėr kryeministėr i maxhorancės sė re tė djathtė, Sali Berisha, deklaroi sot se Presidenti i Republikės, Alfred Moisiu, nuk po u pėrmbahet detyrave tė tij kushtetuese, duke mos e thirrur parlamentin e ri shumė ditė zgjedhjeve tė 3 korrikut.
  
“Presidenti ka patur tė gjitha atributet e nevojshme pėr tė thirrur parlamentin pas datės 26 korrik pa asnjė lloj vėshtirėsie. Nė funksion tė strategjisė sė Fatos Nanos, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve i ka lejuar vetes, nė dhunim tė Kushtetutės, tė mbajė pa shpallur deputetė jo njė, dy a pesė, por dyzetė deputetė tė listės proporcionale, listė e cila nuk mund tė lėvizte kurrė me mė shumė se njė, dy apo tre deputetė. Kėshtu qė nuk mendoj se Presidenti i ėshtė pėrmbajtur Kushtetutės dhe detyrimeve tė tij kushtetuese”.
 
Zoti Berisha tha se mandatet e 2-3 deputetėve nga listat proporcionale nuk mund tė pengojnė mbledhjen e parė tė parlamentit, ndėrsa ata mund tė shtoheshin disa ditė mė vonė. Ai theksoi se situata paszgjedhore ėshtė e brishtė dhe e paprecedent. Sipas tij, socialistėt qė humbėn, nuk i njohėn rezultatet e zgjedhjeve; ata e lanė vendin pa qeveri, dhe tani po pėrpiqen qė pėrmes Komisionit Qendror tė Zgjedhjeve ta lėnė Shqipėrinė edhe pa parlament.
 
“Mendoj se situata paszgjedhore nė Shqipėri ėshtė e paprecedent nė historinė e kėtij kontinenti. Nuk kam dėgjuar kurrė se zgjedhjet parlamentare me njė raund nuk mbyllen dot as pas dy muajsh, siē po ndodh nė Shqipėri.
 
Dhe kjo ndodhi vetėm pėr shkak tė vullnetit politik tė Fatos Nanos dhe tė qeverisė sė tij, tė cilėt qė nė fillim nuk e pranuan rezultatin e zgjedhjeve dhe bėnė ēdo pėrpjekje pėr tė penguar rotacionin politik dhe pėr tė mbajtur vendin pa qeveri. Dhe tani sė fundi, nė mėnyrėn mė tė pakonceptueshme ata mendojnė se vendi mund tė rrijė edhe pa parlament,” tha kryetari i PD-sė.
 
Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka njoftuar se do tė shpallė rezultatet pėrfundimtare tė zgjedhjeve tė 3 korrikut mė datėn 2 shtator, ndėrsa priten reagimet zyrtare tė Presidentit Moisiu.

 


Shqipėri: E Djathta i kėrkon Presidentit tė thėrrasė Parlamentin

Armand MERO

29-08-2005 / Zėri i Amerikės

Nė Shqipėri pėrfaqėsues tė partive tė koalicionit tė djathtė fitues nė zgjedhjet e 3 korrikut i kėrkuan sot presidentit Alfred Moisiu qė tė thėrrasė mbledhjen e parlamentit mė 3 shtator, ditė e cila sipas tė djathtėve ėshtė dhe afati i fundit i mandatit tė parlamentit tė kaluar. E djathta ka paralajmėruar se nė rast tė kundėrt ajo do ta mbledhė vetė parlamentin me datė 3 shtator

Zvarritja e tejskajshme e procesit zgjedhor dhe interpretimi i kushtetutės lidhur me faatet e thirrjes sė parlamentit tė ri e kanė acaruar sė tepėrmi situatėn politike nė vend. E djathta e dalė fituese nga votimet e tre korrikut e konsideron tė papranueshme gjendjen e krijuar ku nė detyrė vazhdon tė jetė ende qeveria socialiste kur po bėhen gati 2 muaj nga pėrfundimi i zgjedhjeve, dhe ku vendi nuk ka parlamentin e tij.

Qė prej javės sė shkuar Partia Demokratike paralajmėroi se deputetėt e shumicės sė djathtė do ta mblidhnin vetė parlamentin nė datėn 3 shtator, datė e cila konsiderohet si afati i fundit i mandatit tė parlamentit tė kaluar. Sot njė pėrfaqėsi e partive tė koalicionit tė djathtė u takua me presidentin Alfred Moisiu. Sipas nėnkryetares sė partisė Demokratike Jozefina Topalli takimi kishte pėr qėllim tė vinte nė dijeni kreun e shtetit pėr kėtė vendim: "Njė grup deputetėsh kanė firmosur pėr tė mbledhura parlamentin nė datėn tre ora 17.00, moment, orė dhe ditė nė tė cilėn vendi mbetet pa parlament. Nga kjo kohė vendi mbetet vetėm me presidentin e Republikės, nuk ka qeveri as parlament".

Presidenti Moisiu sipas kushtetutės mund tė thėrrasė parlamentin jo mė vonė se 20 ditė nga pėrfundimi i zgjedhjeve dhe duhet tė pres shpalljen e rezultateve pėrfundimtare nga Komisioni qėndror i Zgjedhjeve. Nga ana e tij, ky komision ka deklaruar se kėtė gjė do tė mund ta bėjė vetėm mė 2 shtator. Nė njė situatė tė tillė presidenti gjendet nėn trysninė e zbatimit tė kushtetutės nga njėra anė dhe tė kėmbėnguljes sė shumicės sė re politike nga ana tjetėr. Kreu i shtetit kishte parashikuar thirrjen e parlamentit nė datėn 5 shtator.

Sipas zonjės Topalli vendimi pėr tė mbledhur vetė parlamentin mė 3 shtator nuk ėshtė ultimatum politik por ultimatum i vetė kushtetutės, dhe pėr kėtė i referohet nenit i cili pėrcakton se kuvendi zgjidhet pėr katėr vjet: "Cdo orė e shtyrė ėshtė antikushtetuese dhe do jemi jo vetėm nė njė situatė jokushtetuese se nė njė situatė jo kushtetuese jemi prej gati njė muja, por jemi nė njė situatė kur vendi ėshtė vetėm me njė president tė zgjedhur nga parlkamenti I kaluar pa qeveri dhe pa atė qė ėshtė mbartėsi I sovranitetit, I pėrfaqėsimit dhe besimit tė qytetarėve. Ne jemi tė pėrkushtuar pėr tė zbatuar kushtetutėn dhe pėr tė mos e lėnė vendin as dhe njė orė. Parlamenti do tė mblidhet mė datėn 3 shtator".

Nga ana e tyre socialistėt e kanė cilėsuar vendimin e shumicės sė djathtė si njė puc institucional, pasi sipas tyre njė tjetėr pikė e kushtetutės pėrcakton se “mandati i parlamentit vazhdon deri nė mbledhjen e parė tė parlamentit tė ri”.

Nė situatėn e krijuar nuk dihet se cfarė veprimi do tė ndėrmarrė presidenti. Nė rast tė njė mbledhjeje tė parlamentit nga vetė deputetėt pozita e tij do tė lėkundej sė tepėrmi pasi do tė kapėrcehej njė nga kompetencat qė kushtetuta i njeh atij vetė. Nė njoftimin pėr takimin e sotėm shkruhet vetėm se presidenti “do tė bėjė tė gjitha pėrpjekjet pėr tė gjetur rrugėt dhe mundėsitė pėr zgjidhjen sa mė parė tė ēėshtjes sė thirrjes sė parlamentit tė ri tė dalė nga zgjedhjet e 3 korrikut”.


  |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.