|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Petersen dėnon vrasjen e serbėve

 
 

 

29 gusht 2005 / TN  
E diel, 28 gusht 2005 / BBC

- Vrasja e serbėve vjen nė kohėn kur nė Kosovė ėshtė Kai Aide

- Dy qytetarė serbė janė vrarė, ndėrsa dy tė tjerė janė plagosur tė shtunėn nė mbrėmje, nė afėrsi tė komunės sė Shtėrpcės tė banuar me shumicė serbe.

Nė drejtim tė viktimave ėshtė shtėnė me armė zjarri nė makinėn e tyre.

"Viktimat po ktheheshin nė komunėn e Lipjanit me popullatė tė pėrzier, kur njė makinė qė po i ndiqte, i qėlloi ata," kanė njoftuar autoritetet komunale tė Shtėrpcės.

Dy tė plagosurit po trajtohen, njė nė spitalin e Prishtinės, tjetri nė Graēanicė. Mediat serbe njoftojnė se ata janė jashtė rrezikut pėr jetėn.

Nė komunėn e Shtėrpcės ėshtė formuar shtabi i krizės nė krye tė tė cilit ėshtė kryetari i komunės, Stanko Jakovljeviq, ndėrsa janė shtuar masat e sigurisė nė tė gjitha rrugėt qė ēojnė nė kėtė rajon.

Incidenti ėshtė dėnuar fuqishėm nga shefi i Misionit tė Kombeve tė Bashkuara nė Kosovė, Soren Jessen Petersen.

“Jam i tronditur dhe i tmerruar nga ky krim i pakuptimtė dhe tragjik. Jam njoftuar nga policia pėr rastin dhe kam kėrkuar t’i kushtohet vėmendje e madhe e tė mos lihet pa u lėvizur vendit asnjė gur, pėr tė arrestuar kryesit e kėtij akti kriminal tė neveritshėm”, ka thėnė zoti Petersen, pėrmes njė komunikate pėr media.

Ai ka ngushėlluar familjet e viktimave pėr humbjen e tė dashurve tė tyre.

Shefi i UNMIK-ut ka kėrkuar nga tė gjithė qytetarėt qė kanė ndonjė informacion pėr kėtė krim, pėrfshirė kryesit e kėsaj vepre, tė paraqiten nė polici.

Edhe Zyra e Presidentit tė Kosovės ka kėrkuar nga organet e ndjekjes qė tė ndėrmarrin tė gjitha masat e mundshme pėr tė hetuar rastin dhe pėr t’i nxjerrė kryesit e kėtij krimi para drejtėsisė.

Duke apeluar te qytetarėt e Kosovės qė tė bashkėpunojnė me organet e rendit dhe drejtėsisė pėr zbardhjen e rastit, qeveria e Kosovės thotė se “pavarėsisht nga motivet dhe rrethanat, Qeveria kėrkon me ngulm nga UNMIK-u dhe Shėrbimi Policor i Kosovės aksion tė shpejtė dhe efikas nė arrestimin kryesve tė kėsaj vepre makabėr”.

Ndėrkohė kryeministri serb, Vojisllav Koshtunica e ka ndėrlidhur incidentin e mbrėmshėm me siē ka thėnė “mospėrmbushjen e standardeve nė Kosovė” dhe ka kritikuar UNMIK-un pėr atė qė e ka cilėsuar “mosmbrojtje tė pakicės serbe”.

“Dua tė dėgjoj nga ju me zė tė lartė dhe tė qartė se pėr ēfarė standardesh po flisni, kur po vriten tė rinj vetėm pse janė serbė”, ka thėnė kryeministri serb Koshtunica nė njė letėr drejtuar shefit tė UNMIK-ut, Soren Jessen Petersen.

Incidenti i mbrėmshėm nė Shtėrpcė ndodhė nė njė kohė te ndjeshme pėr tė ardhmen e Kosovės.

I dėrguari i posaēėm i Kombeve tė Bashkuara pėr vlerėsimin e standardeve, Kai Aide aktualisht ėshtė nė pėrgatitje tė raportit tė tij pėr tė vlerėsuar nėse nė Kosovė janė bėrė pėrparime tė mjaftueshme nė demokratizimin e vendit dhe respektimin e tė drejtave tė pakicave, si kusht pėr fillimin e zgjidhjes sė statusit tė Kosovės.


  |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.