|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

 Kujt duhet t’i ruhet kryeministri Berisha?

 
 

 
28 gusht 2005 / TN
 
Ēerēiz LOLOĒI
 
Kur socialistėt kanė mundur tė pranojnė humbjen e zgjedhjeve tė pėrgjithshme tė 3 korrikut tė kėtij viti dhe kur Partia Demokratike ka arritur tė krijojė njė maxhorancė parlamentare qė miraton jo njė qeveri por qė mund tė shkaktojė edhe ndryshime tė tjera tė rėndėsishme, kryeministri i ri Berisha ndodhet nėn trysninė e gjithfarshme qė gjallon gjithnjė e mė shpesh selinė blu.
 
Kjo situatė i ka ndodhur pak a shumė Berishės edhe tetė vjet mė parė ku, njė fitore e pėrgjithshme vinte e pėrthyhej me kėrkesa frontale pėr tė pasur njė post tė rėndėsishėm ministri, ambasadori, drejtori tė pėrgjithshėm dhe zyra tė tjera. (Nė tė njėjtėn situatė ka qenė disa herė edhe Nano kryeministėr apo kryetar partie, qė ka pasur nė dispzicion mė shumė vite pėr tė vėnė dhe rivėnė drejtues tė tė gjitha niveleve).
 
Nuk ėshtė sekret tė thuhet se nė Shqipėri, i vetmi sektor ku mund tė hapen vende tė reja tė punės ėshtė ai shtetėror dhe premtimet pėr fusha tė tjera janė thjesht demagogji. Nuk ėshtė gjithashtu dukuri e panjohur tė pranohet se yshtja pėr tė pasur njė punė shteti nis qė nga rojet e institucioneve, te ruajtėsit e titullarėve, te magazinierėt e furnitorėt, nė njė pjesė tė konsiderueshme tė emėrtesave sepse kushdo prej kėtyre vendeve konsiderohet jo si shėrbim ndaj qytetarėve por si mundėsia mė efikase ku mund tė fitohet mė tepėr dhe ku nuk tė ndėshkon askush.
 
Nga kjo tėrheqje, pėr fat tė keq, nuk ndahen shumė tė majtėt dhe tė djathtėt, pasi shembuj tė pėrvetėsimit abuziv gjenden nė tė dy qeverisjet. Pavarėsisht se shkalla mė e lartė korruptive arriti gjatė viteve tė fundit, nuk mund tė mohohet se njerėz pranė Berishės (dmth pranė Partisė Demokratike), nėn mbrojtjen apo emrin e tij, kanė krijuar kapital qė nuk mund ta fitonin nė rrugė tė tjera. Kjo frikė egziton sėrish.
 
Sepse ligji pėr ministrat dhe deputetėt, pėr gjyqtarėt dhe prokurorėt, pėr kėshilltarėt dhe drejtorėt e pėrgjithshėm, pėr ministrat dhe rektorėt, pėr drejtorėt e SHISH-it dhe pėr nėj sėrė funksionesh tė tjera, pra ky ligj lejon tė pėrfitosh abuzivisht dhe tė mos kesh drojė nga ndonjė gjykatė e pavarur apo nga ndonjė akuzė shteti.
 
Nė Shqipėrinė e qeverisur prej Nanos dhe nė atė tė mėparshme tė Berishės, mund tė gjesh me dhjetra shembuj ku njerėz, pa kurrfarė aftėsie dhe profesionaliteti, por vetėm me njė kostante pėrvujtėnie dhe servilizmi, kanė arritur tė fitojnė padrejtėsisht. Por ndėrsa nuk mund tė thuash gjė pėr kryeminsitrin e ikur, kėto s’mund tė mos ia pėrmendėsh kryeministrit tė ri qė “ndotet” qoftė edhe prej njė
ministri tė pėrzgjedhur prej tij.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.