|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Kosovė: Varrosen trupat e 21 shqiptarėve tė vrarė gjatė luftės

 
 

 

27 gusht 2005 / TN / Zėri i Amerikės
 
Besim ABAZI

Mijėra qytetarė ishin mbledhur sot ( e premte, mė 26.08.2005) nė fshatin Meje tė komunės sė Gjakovės pėr tė marrė pjesė nė varrimin e trupave tė 21 shqiptarėve tė vrarė gjatė luftės nė Kosovė.

Mė 27 prill tė vitit 1999, 375 veta janė marrė nga forcat serbe tė sigurimit dhe gjurmėt e tyre janė humbur pėr njė kohė tė gjatė. Deri tash nga ky numėr janė identifikuar 271 persona ndėrsa ende nuk dihet asgjė pėr fatin e 104 tė tjerėve.

Pjesa mė e madhe e trupave tė pajetė janė gjetur nė disa varreza masive nė serbi ku ishin dėrguar nga forcat serbe nė pėrpjekje pėr fshehjen e gjurmėve tė mizorive tė tyre nė Kosovė.

Kongresisti amerikan Dana Rohrabacher u tha sot familjarėve dhe qytetarėve tė mbledhur nė Mejė se ngjarjet e tilla janė pasojė e sė keqe prandaj njerėzit duhet tė qėndrojnė sė bashku dhe tė mos harrojnė kurrė atė ēfarė ka ndodhur. “Ne qėndrojmė me ju, duke I kujtuar tė dashurit tua, nuk do t’i harrojmė dhe gjithmonė do tė jemi me ju nė luftėn kundėr kėsaj forme tė sė keqes”, tha ligjvėnėsi amerikan.

Kryetari i Ligės Shqiptaro-amerikane Joseph Dioguardi tha se Meja ėshtė Srebrenica e Kosovės dhe botės duhet t’i pėrkujtohet gjithmonė ajo qė i ka ndodhur popullit tė Kosovės. “Duhet t’i pėrkujtojmė popullit tė Serbisė se ēfarė kanė bėrė udhėheqėsit e tyre nė emėr tė tyre, meqė disa nga pjesėtarėt e kėtij popullit ende nuk besojnė se ēfarė ka ndodhur kėtu”, tha zoti Dioguardi. Ai u bėri thirrje pėrfaqėsuesve shqiptarė qė tė bėjnė mė shumė pėr tė nderuar sakrificėn e atyre qė kanė rėnė nė luftėn e Kosovės dhe tė pėrmbushin synimet pėr pavarėsinė e saj.

Pėrfaqėsues tė institucioneve tė Kosovės bėnė thirrje sot pėr pėrshpejtimin e zgjidhjes sė fatit tė personave tė pagjetur. Ramadan Qehaja, kėshilltar i lartė politik i kryeministrit tė Kosovės Bajram Kosumi e quajti tė pakuptimtė zvarritjen e kthimit tė trupave.
 
Ai theksoi se njė trysni mė e madhe ndėrkombėtare ndaj Beogradit gjetja dhe kthimi i kufomave do tė kishte pėrfunduar shumė kohė mė parė dhe Beogradi nuk do tė mund tė pėrfitonte politikisht nė kurriz tė kėsaj ēėshtjeje. “Kjo pos tjerash nuk i kontribuon nevojės sė fqinjėsisė sė mirė ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė dhe sidomos tė krijimit tė njė klime mė tė volitshme nė rajon”, tha zoti Qehaja.

Edhe mbi gjashtė vjet pas pėrfundimit tė luftės vazhdon tė mbetet i paqartė fati i mbi 3 mijė personave prej tė cilėve mbi 2 mijė e 400 janė shqiptarė tė Kosovės, ndėrsa tė tjerėt pjesėtarė tė komunitetit serb dhe komuniteteve tė tjera. Ēėshtja e tė zhdukurve vazhdon tė mbetet ndėr trashėgimitė mė tė dhimbshme tė luftės sė Kosovės.
 


  |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.