|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

  Vendoset gurthemeli i katedrales sė re katolike nė Prishtinė

 
 

 

26 gusht 2005 / TN / Zėri i Amerikės

Linda Karadaku-Ndou

Zyrtarėt mė tė lartė vendorė nė Kosovė dhe diplomatė tė lartė ndėrkombėtarė, pėrfshi shefin e zyrės amerikane nė Prishtinė, Philip Goldberg, morėn pjesė sot nė ceremoninė e vėnies sė gurthemelit tė katedrales sė re katolike nė Prishtinė, e cila do tė mbajė emrin e nėnė Terezės.

Katedralja Nėnė Tereza nė qendėr tė Prishtinės, ėshtė nė tė njėjtėn kohė monument kushtuar gruas madhėshtore shqiptare qė pėrfaqėson nėna Tereza, sic theksuan klerikėt mė tė lartė katolikė sot nė Prishtinė.

Prishtinė, u vu sot gurthemeli i katedrales sė re katolike, e cila do tė mbajė emrin e nėnė Terezės.

Ceremonia e organizuar nė qendėr tė qytetit, mblodhi personalitetet mė tė larta tė vendit, presidentin Rugova, zėvėndėskryeministrin Adem Salihaj, pėrfaqėsuesit e zyrave diplomatike nė Kosovė, shefin e zyrės amerikane nė Prishtinė, Philip Goldberg, shefin e zyrės britanike, Mark Dikinson, diplomatė, zyrtarė tė lartė ndėrkombėtarė, klerikė dhe qytetarė tė cilėt kremtuan fillimin e ndėrtimit tė kėsaj katedraleje.

Presidenti Ibrahim Rugova, nėnvizoi rrėnjėt e krishtera nė Kosovė. Ton Papa Gjon Pali i Dytė e ka pėrkrahur personalisht ndėrtimin e kėsaj katedraleje, tha presidenti Rugova.  Arqipeshkvi I Uashingtonit, Theodor Mekkeri, pėrshėndeti nė gjuhėn shqipe kurse Ipeshkvi i Ipeshkvisė sė Kosovės, imzot Mark Sopi, bekoi gurthemelin e katedrales sė re.

Katedralja Nėnė Tereza nė qendėr tė Prishtinės, ėshtė nė tė njėjtėn kohė monument kushtuar gruas madhėshtore shqiptare qė pėrfaqėson nėna Tereza, sic theksuan klerikėt mė tė lartė katolikė sot nė Prishtinė.


  |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.