|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Prof. Fischer: Politikanėt e Kosovės dhe Shqipėrisė, duhet tė kuptojnė qė detyra e tyre ėshtė t’i shėrbejnė popullit

 
 

 
26 gusht 2005 / TN / Zėri i Amerikės
 
Keida KOSTRECI
 
Njė historian amerikan thotė se rishikimi i teksteve tė historisė nė Kosovė paraqet sfida, pėr shkak tė ndėrhyrjes sė politikės dhe formulimeve qė mund tė shkaktojnė tensione. Profesor Bernd Fischer, shef i Departamentit tė Historisė nė Universitetin e Indianės nė Fort Wayne, ishte kohėt e fundit nė Kosovė pėr njė diskutim pėr kėto tekste organizuar nga instituti gjerman George Ekhardt.
 
Prof. Fischer tha nė njė intervistė pėr Zėrin e Amerikės, se pavarėsia e Kosovės ėshtė nė thelb e pashmangshme.  Ai tha se si politikanėt e Kosovės, edhe ata tė Shqipėrisė duhet tė mėsojnė t’i shėrbejnė popullit dhe jo interesave tė tyre.
 
Historiani Fischer, autor i librit “Shqipėria nė Luftė”,  ėshtė bashkautor i njė libri pėr udhėheqėsit autokratė dhe diktatorėt e Ballkanit, ku ai ka shkruajtur kapitujt pėr Mbretin Zog dhe pėr Enver Hoxhėn. Libri pritet tė dale nė treg nė fillim tė vitit tė ardhshėm. Ai po punon gjithashtu pėr njė histori tė Shqipėrisė tė shekullit tė 20-tė, sė bashku me disa kolegė nga Shqipėria, si edhe po fillon tė shkruajė njė biografi tė Enver Hoxhės.
 
Zėri i Amerikės: Ju sapo jeni kthyer nga Kosova ku punuat pėr rishikimin e teksteve tė historisė pėr nxėnėsit e Kosovės. Cilat mendoni se janė sfidat pėr rishikimin e kėtyre teksteve?
  
Prof. Bernd Fischer: Sfidat nė kėtė fazė janė shumė interesante, nga kėndvėshtrimi im, sepse kjo do tė thotė tė marrėsh pjesė nė ndėrtimin e njė shteti, tė krijosh imazhet e historisė qė nė fund tė fundit do tė jenė me rėndėsi tė madhe pėr tė kuptuar gjithė procesin. Ėshtė njė proces i papėrfunduar. Tekstet e historisė janė problem kudo, jo vetėm nė Ballkan, por nė Kosovė ka disa probleme konkrete dhe ata qė merren me to po punojnė pėr t’i zgjidhur.
  
Zėri i Amerikės: Sa ekziston rreziku i ndėrhyrjes sė politikės pėr realizimin e kėtyre teksteve, si edhe i komunitetit ndėrkombėtar. A ka pasur ndėrhyrje politike pėr zbutjen e disa fakteve tė historisė nė tekstet e reja?
 
Prof. Bernd Fischer: Politika ndėrhyn nė kėtė proces, kudo por ndoshta mė shumė nė Ballkan. Nė kėtė rast ka njė farė ndėrhyrjeje nga ana e komunitetit ndėrkombėtar, si dhe patjetėr nga strukturat ekzistuese politike. Prirja e kėtyre subjekteve politike, ėshtė sigurisht drejt nacionalizmit. UNMIK-u po pėrpiqet tė zbusė retorikėn, me qėllimin pėr tė inkurajuar njėlloj bashkekzistence shumė-etnike.
 
Deri tani kėto pėrpjekje nuk kanė qenė shumė tė suksesshme, megjithėse tekstet mė tė fundit kanė patur njė formulim disi mė tė zbutur. Sigurisht qė versionet e historisė sė tė dyja palėve do kenė gjithmonė ndryshime nga njėri-tjetri. Synimi i institutit ishte tė nxiste autorėt e teksteve tė historisė sė Kosovės tė nxirrnin njė variant sa mė objektiv, si edhe tė shmangen formulime tė tilla qė mund tė ngjallin tensionim.
 
Zėri i Amerikės: Le tė flasim pak pėr situatėn aktuale nė Kosovė. Si ju duket gjendja atje si nga gjendja politike, ashtu edhe pėr aspiratat pėr tė filluar diskutimet pėr statusin pėrfundimtar tė saj?
 
Prof. Bernd Fischer: Mendoj se gjendja tani ėshtė disi e papėrcaktuar. Zgjedhjet e vitit tė kaluar i vunė dy forcat kryesore politike kundėr njėra-tjetrės dhe mendoj se kjo ėshtė pėr tė ardhur keq pasi demokracia ėshtė ende nė fazėn e formimit. Mendoj se politikanėt e Kosovės ende nuk kanė krijuar konceptin sė pari tė njė opozite konstruktive, ku forcat politike qė nuk janė nė pushtet marrin pjesė nė proces . Po ashtu ata duhet ta kuptojnė mė mirė konceptin e shėrbimit civil, domethėnė qė synimi kryesor i njė politikani duhet tė jetė qė t’i shėrbejė popullit.
 
Zėri i Amerikės: Cili mendoni se do tė jetė rezultati i kėtyre diskutimeve, pra cili do tė jetė statusi pėrfundimtar i Kosovės?
 
Prof. Bernd Fischer: Mendoj se statusi pėrfundimtar do tė ishte, ajo qė shpesh ėshtė cilėsuar si pavarėsi me kushte. Kosova do tė jetė e pavarur, megjithatė Kombet e Bashkuara, ose Bashkimi Evropian, do tė vazhdojnė tė luajnė rol pėrsa i takon mbrojtjes sė pakicave, pėrsa i takon sistemit tė drejtėsisė dhe sigurisė. Por mendoj se tani pavarėsia ėshtė nė thelb  e pashmangshme dhe komuniteti ndėrkombėtar pa dyshim qė po ecėn nė atė drejtim. Jam pak i shqetėsuar se mos po lėvizin pak mė shpejt se ē’duhet, domethėnė duke krijuar njė strategji tė daljes, nė vend tė synimit pėr tė krijuar njė sistem politik funksional. 
 
Zėri i Amerikės:  Nė Shqipėri janė mbajtur zgjedhjet parlamentare. Si e shikoni ju politikėn tė ecė pas kėtyre zgjedhjeve dhe pas situatės sė krijuar pas tyre?
 
Prof. Bernd Fischer: Zgjedhjet ishin njė hap pėrpara, mė shumė pėrsa i takon popullsisė, sesa politikanėve. Problemi pėr Shqipėrinė aktualisht ėshtė se klasa politike, ashtu si edhe ajo e Kosovės duhet tė zhvillojė konceptin e shėrbimit ndaj publikut dhe tė njė opozite konstruktive. Mė duket se politikanėt shqiptarė shohin mė shumė se ē’duhet interesin e tyre. Mendoj se do tė kalojė kohė para se tė dalin nė skenė politikanė qė vėnė para sė gjithash interesin e publikut.
 
Besoj se pėrsa kohė Berisha dhe Nano tė jenė nė pozicionet kryesore politike, pak gjėra do tė ndryshojnė pėrsa i takon natyrės sė politikės. Shoqėria nė pėrgjithėsi po zhvillohet, duke ecur nė drejtimin e duhur, por figurat politike duket sikur i takojnė njė modeli tė vjetėr tė viteve  ’60 dhe ’70. Derisa politikanė tė rinj tė dalin nė skenė, ka mundėsi tė mos ketė shumė ndryshim nė kėtė drejtim.
 
Zėri i Amerikės: Si historian, a mendoni se shpresat pėr integrim nė institucionet euro-atlantike do tė ndihmonin popujt dhe vendet e Ballkanit qė tė kapėrcenin ndjenjat e tyre konfliktuale dhe zemėrimet shekullore ndaj njėri-tjetrit?
 
Prof. Bernd Fischer: Mendoj se gjithmonė nė njė farė mase do tė ketė probleme, por ato do tė jenė gjithnjė e mė tė pakta dhe sigurisht qė nuk janė mė nė nivelin e konfliktit tė dhunshėm. Sigurisht qė integrimi ėshtė njė nga shtysat kryesore, pasi do tė sillte mirėqenie ekonomike dhe mendoj se njė nga mėnyrat pėr tė zbutur nacionalizmin nė Ballkan ėshtė rritja e nivelit tė jetesės, nė njė masė tė tillė qė nacionalizmi ta humbė peshėn si ēėshtje. 


  |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.