|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Daniel Fried: qeveria e Kosovės ka shumė pėr tė bėrė

 
 

 

26 gusht 2005 / TN / Zėri i Amerikės

“Jam optimist sepse unė besoj se popujt e Ballkanit e kanė provuar nacionalizmin ekstrem dhe e kanė vėrtetuar se ishte njė katastrofė. Ai nuk sjell gjė tjetėr veēse mjerim. Unė mendoj se popujt e Ballkanit janė gati ta provojnė lirinė.”


“Shtetet e Bashkuara dhe NATO-ja nuk ndėrhynė  nė Kosovė dhe nuk e ndalėn spastrimin etnik qė pala tjetėr tė krijojė njė monopol mono etnik. Ne dėshirojmė tė shohim qė autoritetet kosovare tė veprojnė  dhe tė bėjnė atė qė ėshtė e drejtė. Dhe duke vepruar kėshtu, procesi i sė ardhmes sė Kosovės  do tė marrė rrugė.”
Daniel Fried
 

Ivana K
UHAR

Njė zyrtar i lartė amerikan tha se qeveria e pėrkohshme e Kosovės “ka shumė pėr tė bėrė” para se tė fillojnė bisedimet pėr statutin pėrfundimtar. Ndihmės Sekretari i shtetit  pėr ēėshtje Evropiane dhe Euro-aziatike, Daniel Fried tha se qeveria e Kosovės duhet tė tregojė  se ėshtė e aftė pėr tė marrė pėrgjegjėsitė ndaj tė gjithė qytetarėve tė saj.                                 

Ndihmės Sekretari i shtetit  pėr ēėshtje Evropiane dhe Euro-aziatike, Daniel Fried tha se koha po afron pėr zgjidhjen  e  statusin pėrfundimtar tė Kosovės.

Por para se tė fillojnė negociatat, tha zyrtari amerikan, autoritetet kosovare  duhet tė japin prova se  mund tė garantojnė njė qeverisje tė mirė  dhe tė pėrgjegjshme tė shoqėrisė sė tyre.

Zoti Fried i bėri thirrje qeverisė sė Kosovės qė t’i shtrijė dorėn  pakicės serbe.

“Shtetet e Bashkuara dhe NATO-ja nuk ndėrhynė  nė Kosovė dhe nuk e ndalėn spastrimin etnik qė pala tjetėr tė krijojė njė monopol mono etnik. Ne dėshirojmė tė shohim qė autoritetet kosovare tė veprojnė  dhe tė bėjnė atė qė ėshtė e drejtė. Dhe duke vepruar kėshtu, procesi i sė ardhmes sė Kosovės  do tė marrė rrugė,” tha Fried.

Shtetet e Bashkuara, tha ambasadori Fried, do tė punojnė me vendet ballkanike drejt integrimit tė tyre  nė strukturat Euro-Atlantike. Vlerat e Demokracisė, sundimi i ligjit, respektimi i tė drejtave tė njeriut dhe ekonomia e tregut  pėrbėjnė themelin e komunitetit euro-atlantik. Ai tha se Shtetet e Bashkuara besojnė se  vizioni  pėr njė tė ardhme  tė pėrbashkėt evropiane  do tė sjellė paqe, qėndrueshmėri dhe begati  nė rajonin  e Ballkanit.

Zyrtari i Departamenti tė shtetit ėshtė optimist lidhur me tė ardhmen e Ballkanit

“Jam optimist sepse unė besoj se popujt e Ballkanit e kanė provuar nacionalizmin ekstrem dhe e kanė vėrtetuar se ishte njė katastrofė. Ai nuk sjell gjė tjetėr veēse mjerim. Unė mendoj se popujt e Ballkanit janė gati ta provojnė lirinė,” tha diplomati.

Daniel Fried ėshtė diplomat amerikan i karrierės. Para se tė emėrohej nė postin e tanishėm si Ndihmės-Sekretar i Shtetit pėr ēėshtje evropiane dhe evropiano-aziatike, ai ka qenė ambasador nė Poloni. Ai ka shėrbyer gjithashtu edhe nė ish Bashkimin Sovjetik dhe nė ish Jugosllavi.


  |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.