|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Mbresa nga qėndrimi nė vendlindje

 
 

  NDĖRRIM GJENERATASH NĖN HIJEN E LUKSIT DHE VARFĖRISĖ..!

 
 

 
26 gusht 2005 / TN
 
- Nė veēanti ėshtė shumė shqetėsuese dukuria e korrupsionit e cila pa dallim i ka pėrfshirė tė gjitha shtresat e shoqėrisė nė Kosovė, dhe ky ėshtė turpi i mė i madh kolektiv, pa marrė parasysh rrethanat e vėshtira ekonomike dhe politike nėpėr tė cilat po kalon vendi ynė pas luftės.

- Mbase tash po bėhet e qartė loja se i gjithė angazhimi dhe patriotizmi i para dhe i pas luftės paskėsh qenė njė retorikė e zbrazėt, ndėrsa vetėm lufta pėr pushtet na paskėsh qenė objektiv kryesor pėr t’u pasuruar sa mė shumė, pėr fat tė keq edhe kėsaj radhe nė kurriz tė popullit, dhe e gjithė kjo vazhdon tė ndodhė, mjerisht nė emėr tė lirisė dhe pavarėsisė sė Kosovės..!! 

  
Rexhep ELEZAJ
 
Ēdo vizitė ose qėndrim nė vendlindje pashmangshėm tė rikthen pėr disa vite dhe dekada pas, pra atje ku ke lindur dhe ku je rritur, e qė tani nuk jeton mė aty por diku larg saj pėr shkaqe tė njohura, ndonėse mė sė paku pėr fajin tonė. Vizita nė atdhe t’i rikujton ditėt mė tė ėmbla tė jetės fėmijėrore, kur ende nuk i kuptoje fshehtėsitė e kėsaj bote si dhe as natyrėn e njerėzve qė kishe pranė, kur si filiz bashkė me ėndrrat e bukura fluturoje tek retė e bardha tė nėn qiellit shqiptar duke shkelur vrullshėm mbi thepat e larta tė Bjeshkėve tė Nėmura, njėkohėsisht duke thithur aromėn e luleve bojėgjake qė ngjiteshin bri mureve tė oborreve dukagjinase tė ndėrtuara me gurė tė fortė prej graniti. Edhe pse ato ishin kohė dhe vite shumė tė vėshtira pėr shqiptarėt, megjithatė kujtimet nga fėmijėria gjithmonė ngelin tė pa shlyera nė kujtesė, sepse faza e rritės sė njeriut i takon botės sė dėlirė, tė pa hile dhe engjėllore.
 
Vendlindja, pėrveē kujtimeve tė bukura nga fėmijėria nė tė njėjtėn kohė t’i zgjon edhe dėshirat e kamotshme qė zinin vend thellė nė mendjet dhe zemrat tona pėr njė tė ardhme mė tė mirė individuale dhe kolektive, pra t’i ripėrtėrinė dėshirat qė ushqenim pėr lirinė tonė njerėzore dhe kombėtare e qė asokohe na i vrisnin sistematikisht pushtuesit barbarė. Pra, tė gjitha dėshirat qė kishim pėr njė jetė tė denjė dhe njerėzore pėr gjashtė dekadat e pas LDB pėr shqiptarėt ishin ėndrra tė pa realizuara dhe asgjė mė shumė.
 
Me njė fjalė, liria vetėm mund tė ėndėrrohej sepse bukurinė e saj vetėm mund ta paramendoje, pėr derisa dėshirat pėr pavarėsi dhe bashkim si popull i ndarė kishin vetėm kuptim abstrakt, pėr shkakun se kur njeriu lindė, rritet dhe vdes nė robėri ndjenjat e lirisė njerėzore disi topiten, posikur lulet kur veniten nga vesat e mėngjesit. Kjo, qė themi nė asnjė mėnyrė nuk nėnkuptonte faktin se ne bijtė e shekullit tragjik i kishim humbur shpresat pėr liri dhe pavarėsi kombėtare. Jo, kurrsesi, edhe pranė faktit se tė jetuarit kohė tė gjatė nėn kthetrat e robėrisė si pa dashje tė vėntė nė pozitat e skepticizmit, bile nganjėherė ēdo gjė nė jetė dukej e zezė si korbi dhe e pa alternativė..!
 
Dhe, ē’tė themi tani pėr vendlindjen kur ajo sot ėshtė e lirė dhe pa prezencėn e pushtuesit tė huaj dhe mizorė, ē’tė themi pėr ato ėndrrat e dikurshme tė fėmijėrisė kur sot atdheun e kemi tė lirė dhe nė duart tona, sidomos tani kur vendlindjen e dashur e kemi tė zbukuruar si kurrė njėherė mė parė me varreza masive dhe lapidarė tė dėshmorėve tė pėrjetshėm, tė cilėt ēdo ditė sikur na i shfletojnė kuptimet e dėshirave tona shekullore pėr tė na i rizgjuar aspiratat tona kombėtare tė cilat sot e gjithė ditėn vazhdojnė tė injorohen nga faktorėt ndėrkombėtar.
 
Pra, sikur duan tė na thonė: mos i harroni idealet kombėtare pėr tė cilat ne u flijuam, mos i harroni traditat dhe zakonet shqiptare, sepse ne nuk e dhamė jetėn pėr njė Kosovė tė ēoroditur dhe as pėr njė shoqėri tė degraduar, por pėr njė atdhe ku vlerat njerėzore dhe kombėtare janė dhe mbesin denbabaden udhė rrėfim dhe ideal madhor pėr gjeneratat e ardhshme.  
 
Ē’tė themi sot pėr vendlindjen tonė kur e vizitojmė atė dhe aty ku kemi lindur hasim nė gjėra dhe dukuri qė nuk pėrkasin me natyrėn dhe karakterin e popullit shqiptar, kur atė mjerisht edhe gjashtė vite pas mbarimit tė luftės e mbulojnė re tė zeza tė krimit, korrupsionit, vrasjeve, prostitucionit, uzurpimeve, fjalosjeve, grindjeve, krimit tė organizuar politik dhe ekonomik, plaēkitjeve, rrahjeve, vetėvrasjeve, inateve, hasmėrive, grykėsive, etj, etj., dukuri kėto shumė tė shėmtuara tė cilat ēdo ditė e mė tepėr Kosovės po i japin pamje tė vrazhdė para botės me pasoja tė pariparueshme pėr shoqėrinė shqiptare. Dhe, pėr kėtė trend negativ askush nuk mund tė ikė nga pėrgjegjėsitė individuale dhe kolektive, ngase heshtja ndaj tyre s’mund tė kuptohet ndryshe veēse si miratim.
 
Nė veēanti ėshtė shumė shqetėsuese dukuria e korrupsionit e cila pa dallim i ka pėrfshirė tė gjitha shtresat e shoqėrisė nė Kosovė, dhe ky ėshtė turpi i mė i madh kolektiv, pa marrė parasysh rrethanat e vėshtira ekonomike dhe politike nėpėr tė cilat po kalon vendi ynė pas luftės. Sepse uzurpimi dhe pėrvetėsimi i tė mirave materiale, vjedhja dhe pasurimi i paligjshėm, mallverzimet dhe dallaveret, etj, pėrpos si gjithkund nė botė qė janė tė dėnuara me ligj, nė fakt paraqesin shkallėn mė tė ulėt tė ndėrgjegjes politike dhe kombėtare tė atyre qė merren me kėto veprime tė shėmtuara.
 
Ata tė cilėt e vjedhin atdheun e vetė, padyshim se janė njerėzit mė tė pa moralshėm kombėtarisht dhe politikisht, pėr karakterin e tė cilėve nuk ia vlen tė flitet, sepse atdhedashuria dhe pėrvetėsimi i pasurive tė atdheut nė mėnyrė tė paligjshme nuk shkojnė bashkė me patriotizmin, ndaj lufta rreth tenderave, blerja e objekteve private dhe shoqėrore pa kritere tė mirėfillta financiare dhe ekonomike, marrja me biznese tė dyshimta dhe tregti tė llojeve kontrabanduese pa i respektuar ligjet dhe normat financiare, pa i kryer dhe paguar shtetit tatimin detyrues, pra pa i dhėnė askujt llogari pėr veprimtarinė private, dhe kėshtu me radhė, del e qartė diagnoza se shoqėria kosovare aktulisht gjendet nė kolaps ekonomik (gati asnjėra nga fabrikat nė Kosovė nuk ėshtė nė prodhim) pasojat e tė cilit do tė jenė shumė tė rėnda pėr tė ardhmen e shtetit tė Kosovės, siē dihet ende i pa konstituuar dhe i pa njohur ndėrkombėtarisht si shtet i pavarur, duke mos harruar kėtu shtresėn e varfėr tė popullatės prej 60% e cila aktualisht jeton nė skamje tė rėndė.
 
Shtrohet pyetja: nėse nėn kėto rrethana po bėhet sot ndėrrimi i gjeneratave nė Kosovė, atėherė vaj halli pėr rininė tonė e cila nė vend se tė bėhet pjesė e vlerave tė botės sė civilizuar, ajo duke u marrė me vetveten pėr shkak tė mos punės, duke jetuar dhe rritur me logjikėn e korrupsionit, parazitizmit dhe gjithė asaj qė ėshtė nė kundėrshtim me rregullat e lojės dhe shtetit demokratik, s’ka dyshim se do tė shndėrrohet nė njė brez qė nuk premton shumė pėr tė mirėn e vetė dhe as tė kombit qė i takon. Dhe, pikėrisht kėtu qėndron esenca e synimit tė atyre tė cilėt Kosovėn duan ta mbajnė edhe mė tej si koloni tė tyre, duke dalė para botės me “faktet” se; ja shqiptarėt nuk dinė tė bėjnė dhe mbajnė shtet.
 
E si mund tė bėhet ose ndėrtohet shteti, kur “liderė” tė shumtė politikė ende pa u bėrė mirė shteti i Kosovės ata qė nė zanafillė ia kanė rrėnuar themelet kėtij shteti duke u pasuruar nė shkallė enorme pėrmes formave jo ligjore..?!
 
Mbase tash po bėhet e qartė loja se i gjithė angazhimi dhe patriotizmi i para dhe i pas luftės paskėsh qenė njė retorikė e zbrazėt, ndėrsa vetėm lufta pėr pushtet na paskėsh qenė objektiv kryesor pėr t’u pasuruar sa mė shumė, pėr fat tė keq edhe kėsaj radhe nė kurriz tė popullit, dhe e gjithė kjo vazhdon tė ndodhė, mjerisht nė emėr tė lirisė dhe pavarėsisė sė Kosovės..!! 
 
Gusht, 2005


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.