|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Letėr e hapur kryeprokurorit Dhori Sollaku

 
 

Pėrse hetimet ndaj Gjolek Malajt duhet tė bėhen nga Tirana? 

 
 

 
26 gusht 2005 / TN
 
Thirrja ime publike ndaj jush nuk ėshtė hakmarrje ndaj asaj qė mė ka ndodhur. Lėrini tė lirė, nėse faji i vetėm i tyre ėshtė agresioni ndaj meje. Por nėse i hetoni me ndershmėri dhe profesionalizėm, nėse doni tė bėni diēka serioze nė karrierėn tuaj, ju siguroj se hetimi i atij grupi mund tė ndryshojė historinė e errėt tė shtetit shqiptar nė kėto tetė vite. 

Nga Mero BAZE 
 
Gjykata e Gjirokastrės ka vendosur dje burg pa afat pėr Gjolek Malajn, njė prej agresorėve kryesorė ndaj meje dhe kolegut tim Astrit Patozi mė 21 gusht nė fshatin Ēepun, ndėrsa ka shpallur nė kėrkim Eqerem Braēen, i cili ishte agresori mė 'profesionist' dhe qė rrezikoi seriozisht jetėn tonė. Ndėrkohė Gjykata pėr arsye qė unė i kuptoj, nuk ka pėrmendur fare Dritan Ēeēon, djalin e Makbule Ēeēos, tė cilin unė e kam pėrshkruar si autor nė vendngjarje dhe pjesėmarrės nė sulm, nė padinė time, si dhe personin e katėrt, Emiljano Dusha, identitetin e tė cilit e verifikova pas ngjarjes.
 
Nė tė vėrtetė jam i detyruar t'ju drejtohem publikisht, jo aq pėr tė ēuar nė vend drejtėsinė, por mė tepėr pėr t'iu dhėnė njė mesazh kurajoje atyre gjyqtarėve, prokurorėve dhe policėve nė Gjirokastėr, qė e ndiej se e konsiderojnė si fatkeqėsi faktin qė u ka rėnė nė pjesė tė merren me kėtė dosje. 
 
Gjirokastra ėshtė njė qytet qė nuk ėshtė qeverisur pėr 8 vite, por ėshtė sunduar. Pėrfytyro qė nė atė qytet, shefi i fundit i Komisariatit ėshtė vendosur nga Gjolek Malaj, sistemi i drejtėsisė ėshtė infiltruar nga grupi i tij nė pushtet, policia ėshtė thjesht zgjatim i grupit tė tij tė armatosur dhe administrata shtetėrore e terrorizuar prej tij. Rasti i Gjolek Malajt nuk ėshtė njė rast i thjeshtė nė historinė e kėtyre 8 viteve nė Shqipėri. Nė vitin 1997 nė Shqipėri kishte shume banda tė armatosura dhe shumė banditė, por shumica e tyre u vranė ose u burgosėn. Nuk mund tė mohojmė faktin se tashmė krerėt e bandave tė Vlorės 

janė nė burgje ose tė vrarė, pėr shkak se politikės, e cila i prodhoi, nuk u duheshin mė. Po ashtu nuk mund tė mohojmė faktin se shumė nga politikanėt qė i pėrdorėn kėto grupe, i braktisėn ata pas vitit 1997 dhe panė punėn e tyre.
 
I vetmi grup i armatosur i vitit 1997, qė jo vetėm nuk u dėnua, por u integrua nė politikėn shqiptare me pushtet tė plotė nė Jug tė vendit, ishte grupi i Gjolek Malajt. Pėr shkak tė lidhjeve tė tij me kupolėn e pushtetit dhe klanin e Tepelenės nė pushtet, ai u transformua, nga bandė e armatosur, nė polici private dhe iu besua pushteti nė jug tė Shqipėrisė. Ai ka kontrolluar pėr 8 vite gjithė trafikun e drogės, hashashit, sigurinė e biznesmenėve, emėrimet nė administratė, tenderat e bashkive tė Tepelenės, Memaliajt, Gjirokastrės dhe pikėn kufitare tė Kakavijės.
 
Ai ėshtė i vetmi rast i kalimit nga bandė e armatosur, nė sundimtare tė njė pjese tė territorit tė vendit tonė, me ndihmėn e politikės. Mė duhet tė kujtoj se dy drejtuesit e lartė tė Partisė Socialiste, Gramoz Ruēi dhe Elmaz Sherifi, i kanė nipa tė dy agresorėt, dhe janė nga e njėjta lagje e Salarisė. Po ashtu mjafton tė kujtojmė se dhe tre deputetė tė tjerė socialistė dhe drejtues tė lartė tė PS-sė, Valentina Leskaj, Et'hem Ruka dhe Luan Memushi, janė nga e njėjta zonė me kėta agresorė dhe kanė pėrdorur pushtetin e tyre, pėr tė mbajtur jugun e vendit nėn terror. Pėr kėtė shkak ata u transformuan pa asnjė problem, nga bandė e armatosur, nė pushtet paralel nė jug tė vendit. 

Dy tė penalizuarit e djeshėm, Gjolek Malaj dhe Eqerem Braēe, janė tashmė figura tė krimit ekonomik, pa pasur asnjė tė ardhur zyrtare pėr biznesin e tyre. Njėri ka qenė bari nė Salari dhe tjetri bodigard i 'Gjallicės'. Pas vitit 1997 ata u bėnė papritur milionerė me pasuri tė patundshme, nga Tirana nė Gjirokastėr. Brenda vitit 1997, Gjolek Malaj ndėrtoi njė ndėrtesė pesė-katėshe tek unaza e re e Tiranės, pa leje, dhe sot ėshtė Kolegj Iranian nė Tiranė. Nuk di nėse kryebashkiaku i Tiranės ia ka legalizuar atė objekt, por shpresoj se ai mund tė jetė i vetmi objekt i legalizuar nė gjithė atė xhungėl pa leje qė ėshtė nė unazė tė re. 
 
Po ashtu djali i Makbule Ēeēos, Dritan Ēeēo, ka njė ndėrtesė 5-katėshe moderne nė oborrin e redaksisė sime. Ka katėr vite qė e prish dhe e ndėrton me lehtėsi, duke shpenzuar pėr tė jashtė gjithė normave tė ndėrtimit. Ky njeri nuk ka asnjė biznes tė ligjshėm dhe asnjė NIPT nė tatime, qė tė justifikojė kėto miliona. Formalisht e ka ndarė pronėsinė me njė shofer tė tij apo familjes sė tij. Lidhjet e tij me grupin e Malajt janė konkrete, pasi gjatė katėr viteve qė nėna e tij ishte deputete nė Gjirokastėr, tenderat e atij qyteti i merrte grupi i Gjolekės dhe fitimet ndaheshin mes tyre. 

I katėrti i agresorėve, Emiljano Dusha, ėshtė njė personazh edhe mė i hetueshėm. Ai ėshtė tregtar celularėsh "Motorola" dhe fiton tendera tek Igli Toska, pėr t'i blerė kostume policisė shqiptare nga Kina. Ai ėshtė lidhje e ngushtė e grupit tė Malajt dhe Ēeēos, pasi njė nga drejtuesit e SHKB nė Ministri tė Rendit, vėllai i Flamur Bimes, kryetarit tė Bashkisė sė Gjirokastrės, qė drejtoi spastrimet nė Ministri tė Rendit, i ka dhėnė atij aksesin nė tenderat e Toskės. 

Po ta bėj gjithė kėtė pėrshkrim tė historisė sė kėsaj bande, pėr tė tė kėrkuar publikisht ngritjen e njė grupi hetimor nga Prokuroria e Pėrgjithshme, dhe tėrheqjen e dosjes sė hetimit tė kėtyre personave nė Tiranė. Arsyeja pse ta kėrkoj kėtė ėshtė se nė Gjirokastėr, gjykata, prokuroria dhe policia kanė bėrė njė heroizėm tė madh deri kėtu. Mė tej ata nuk veprojnė dot. Mė tej ata janė nėn presione fizike dhe ekzistence, nėse prekin nė kėto ditė ende pa shtet, pushtetin e kėtij shteti paralel. 
 
Ligji antimafie qė Kuvendi ynė ka miratuar nė vitin 2004 dhe qė vetė Gramoz Ruēi e ka pėrshėndetur, ėshtė njė ligj i mirė, i cili parashikon nė mėnyrė tė qartė zgjerimin e hetimeve pėr ēdo person me ēeshtje penale nė drejtim tė pasurive tė tij. 
 
Sipas kėtij ligji nė kreun e III-tė ku flitet pėr "Gjykimi i kėrkesės pėr sekuestrimin e pasurive" nė 
 
Nenin 13 thuhet: 

1. Gjykata, me kėrkesė tė prokurorit ose kryesisht, duke parashtruar arsyet pėrkatėse, vendos sekuestron e pasurive, pėr tė cilat ka tė dhėna se mund tė jenė, drejtpėrdrejt ose tėrthorazi, nė zotėrim tė personit ndaj tė cilit zhvillohen hetimet sipas kėtij ligji, kur: 
 
a) vlera e tyre rezulton tė jetė nė pėrmasa qė nuk u pėrgjigjet tė ardhurave tė deklaruara ose veprimtarisė ekonomike tė zhvilluar prej tij; 

b) nė bazė tė tė dhėnave tė mjaftueshme, ka shkaqe tė bazuara pėr tė menduar se kėto sende janė produkt i veprimtarive tė paligjshme ose pėrbėjnė investim tė tyre. 

2. Prokurori mund t'i kėrkojė gjykatės ta detyrojė personin, ndaj tė cilit zhvillohen hetimet, ose ata qė 
kanė titullin e pronarit apo zotėrojnė ēfarėdo titulli, fonde apo pasuri tė ēdo lloji, me vlere qė nuk pėrputhet me tė ardhurat ose aftėsitė e tyre ekonomike, qė tė justifikojnė ligjshmėrinė e prejardhjes sė tyre. 

Po ashtu meqenėse njė prej personave ėshtė ende nė kėrkim dhe shpresoj pėr shkak tė lidhjeve tė tij me skafistėt nė Vlorė, mund tė largohet jashtė, tė zbatohet neni 15 i kėtij ligji i cili thotė: 
 
Neni 15 

Procedimi nė mungesė tė personit tė dyshuar Me kėrkesė tė prokurorit, gjykata mund tė vendosė vazhdimin e procedimit dhe masėn e sekuestros edhe nė rastet kur personi i dyshuar, sipas nenit 3, nuk ka banim tė njohur brenda vendit, ėshtė larguar jashtė vendit ose, me gjithė kėrkimet e bėra, nuk gjendet. 
 
Ky ligj po ashtu parashikon masa tė qarta dhe pėr pasuritė e hedhura nė emėr tė tė tretėve, siē ėshtė rasti i pallatit tė djalit tė Makbule Ēeēos, i cili e ka ndarė atė me shoferin e vet. Nė nenin 16 "Pasuritė e sekuestruara qė u pėrkasin tė tretėve" thuhet se: 1. Kur gjatė shqyrtimit gjyqėsor del se pasuritė e sekuestruara u pėrkasin ersonave tė tretė, gjykata, edhe kryesisht, me vendim tė arsyetuar, i thėrret ata pėr tė ndėrhyrė nė procesin qė zhvillohet sipas kėtij ligji. 

2. Personi i tretė, brenda afatit qė i caktohet nga gjykata, ka tė drejtė tė paraqesė nė seancė pretendimet e veta, si dhe tė kėrkojė marrjen e tė dhėnave tė tjera tė nevojshme pėr vendimin e sekuestros. 
 
Unė po ju drejtohem publikisht pėr kėtė rast, jo pse ata mė agresuan mua dhe vunė nė pikėpyetje ekzistencėn fizike timen dhe tė kolegut tim pėr disa ēaste. Do ta kisha bėrė kėtė, edhe po tė mos isha unė subjekt i njė krimi tė tyre.
 
Por qė procesi i luftės ndaj krimit tė organizuar tė fillojė dhe vendi tė ēlirohet nga pushteti i paligjshėm i tyre, ky ėshtė njė rast ku vullneti politik i pushtetit tė ri, pėrputhet me tė drejtėn dhe misionin e prokurorisė. Unė ju kėrkoj tė gjeni hapėsirėn ligjore, pėr ngritjen e njė grupi hetimor nga Tirana, pėr zgjerimin e hetimit ndaj kėtij grupi tė armatosur, tė integruar nė jetėn politike dhe shoqėrore tė jugut, pėr tė bėrė shembullin e parė tė ndarjes sė politikės nga krimi. 

Ju duhet ta bėni atė dhe pėr njė arsye mė tė fortė, pėr tė parė konkretisht se si mund tė punoni nė kushtet e mungesės sė presionit shtetėror pėr tė hetuar krimin e lidhur me politikėn. Kini pėr tė parė se tek ai grup kriminal lidhen shumė fije tė politikės shqiptare dhe shumė vepra penale tė varrosura, pėr arsye shtetėrore. 

Pėr t'ju siguruar pėr kėtė, po tė kėrkoj publikisht qė, nėse ju hetoni kėtė grup kriminal me ndershmėri dhe profesionalizėm, dhe nuk gjeni asnjė krim, pėrveē agresionit ndaj meje dhe kolegut tim, nuk dua qė t'i dėnoni fare. Thirrja ime publike ndaj jush nuk ėshtė hakmarrje ndaj asaj qė mė ka ndodhur.
 
Lėrini tė lirė, nėse faji i vetėm i tyre ėshtė agresioni ndaj meje. Por nėse i hetoni me ndershmėri dhe profesionalizėm, nėse doni tė bėni diēka serioze nė karrierėn tuaj, ju siguroj se hetimi i atij grupi mund tė ndryshojė historinė e errėt tė shtetit shqiptar nė kėto tetė vite. 


  |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.