|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

  SHBA i bėjnė thirrje Beogradit tė arrestojė Karaxhiēin dhe Mlladiēin

 
 

 

25 gusht 2005 / TN / Zėri i Amerikės

Zyrtari mė i lartė amerikan pėr krimet e luftės, Pierre Richard Prosper tha se Sėrbia e Mali i Zi nuk mund tė synojnė tė anėtarėsohen nė Bashkimin Evropian dhe nė NATO nė qoftė se nuk arrestojnė 2 personat mė tė kėrkuar pėr krime lufte.

 Ambasadori Prosper bėri thirrje pėr arrestimin e ish udhėheqėsit tė sėrbėve tė Bosnjes Radovan Karaxhiē dhe komandantit tė ushtrisė Ratko Mlladiē.

Ai tha se ėshtė e rėndėsishme qė tė pėrfundohet puna, siē u shpreh ai, pėr t’i nxjerrė ata para drejtėsisė nė mėnyrė qė vendi dhe komuniteti ndėrkombėtar tė mund tė pėrqėndrohen nė ēėshtje tė tjera.

Zoti Prosper i bėri kėto komente nė Beograd ku u takua me kryeministrin sėrb Vojisllav Koshtunica dhe me zyrtarė tė tjerė.


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.