|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Prishtinė: ekspertėt fillojnė gėrmimin nė njė varrezė serbe

 
 

 

25 gusht 2005 / TN / Zėri i Amerikės

Ekspertėt mjeko-ligjorė tė OKB-sė filluan gėrmimin e 41 varreve nė njė varrezė serbe tė Prishtinės, ku ata besojnė se ndodhen eshtra tė serbėve qė rezultojnė tė zhdukur nga konflikti i vitit 1999.

Zyrtarėt e Kombeve tė Bashkuara thonė se besojnė qė fjala tė jetė pėr viktima tė njė sėrė rrėmbimesh dhe vrasjesh gjatė tėrheqjes sė forcave serbe dhe dislokimit atje tė paqeruajtėsve tė Natos.

Zyrtarėt thonė se rreth 50 serbė u zhdukėn nė zonėn e Prishtinės para se tė hynin paqeruajtėsit. Komiteti Ndėrkombėtar i Kryqit tė Kuq thotė se nė Kosovė rreth 3 mijė njerėz rezultojnė tė zhdukur. Shumica e tė zhdukurve janė shqiptarė dhe rreth 400 janė serbė.


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.