|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

De Kermabon: pengesat nė lirinė e lėvizjes nė Kosovė janė mė tepėr psikologjike

 
 

 

25 gusht 2005 / TN / Zėri i Amerikės
 
Komandanti i forcave paqeruajtėse tė udhėhequra nga NATO-ja nė Kosovė, gjenerali Yves de Kermabon, tha sot se pengesat ne lirinė e lėvizjes pėr pakicat kombėtare nė Kosovė janė mė shumė psikologjike sesa reale.

Pak ditė para se t’i jap fund misioni tė tij nė Kosovė, gjenerali de Kermabon tha se ėshtė qėndrim i qartė i bashkėsisė ndėrkombėtare se nuk do tė ketė ndarje tė Kosovės, kėshtu qė edhe qyteti i Mitrovicės ėshtė pjesė e Kosovės, ndonėse ėshtė problemi mė i vėshtirė i misionit ndėrkombėtarė nė Kosovė.

Ai tha se statusi i Kosovės ėshtė ēėshtje qė u takon politikanėve dhe jo ushtarakėve, por nga ky status tha ai do tė varet edhe statusi i Trupave Mbrojtėse tė Kosovės, njė organizatė qė sipas tij ka njė rol shumė tė rėndėsishėm nė fushėn e sigurisė.

Gjenerali de Kermabon tha se gjykuar nga zhvillimet nėpėr tė cilat do tė kalojė Kosova nė ēėshtjen pėrcaktimit tė statusit pėrfundimtar, gjatė muajve tė ardhshėm nuk do tė ketė ndryshime nė numrin e pjesėtarėve tė forcave paqeruajtėse.


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.