|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

NEGOCIATAT ME SERBINĖ - “INVESTIM I GABUESHĖM” I BASHKĖSISĖ NDĖRKOMBĖTARE” NĖ KOSOVĖ

 
 

 
25 gusht 2005 / TN
 
Prof. Esat STAVILECI
 
Njė prej ēėshtjeve mė  tė diskutueshme kėtyre ditėve  janė “bisedimet me Serbinė”. Ka shumė deklarime pro et contra tyre. Mendimin  tim pėr bisedime ose jo me Serbinė e kam shprehur shumė mė heret. Kam deklaruar se “Po qe se do tė ‘bisedohej me Serbinė’, qoftė edhe pėr ‘ēėshtje praktike’, pa u bėrė njė “pėrllogaritje” pasojave tė luftės, do tė legjitimohej gjithė ajo qė Serbia bėri nė Kosovė, duke kultivuar politikėn shfarosėse ndaj shqiptarėve, e cila, ē’ėshtė e vėrteta, u zhvillua nė mėnyrė sistematike, tė planifikuar dhe tė vazhdueshme.
 
Prandaj, ndeshja nuk “mund tė fillojė me rezultat tė bardhė” sikur nė Kosovė asgjė tė mos kishte ndodhur  mė parė”. Prandaj, bashkėsia ndėrkombėtare nuk do tė duhej qė Kosovėn “ta fuste nė njė rrugė”, skaji i sė cilės “nuk do tė shihej”. Bashkėsia ndėrkombėtare qė “favorizon bisedimet” do tė duhej tė ndėrgjegjėsohej pėr procesimin negativ tė raporteve ndėrmjet shqiptarėve dhe serbėve. Kėto raporte janė shtrirė “deri nė faza tė urejtjes, tė armiqėsisė, tė konceptimit tė politikės mbisunduese serbe ndaj shqiptarėve pėr tė kaluar nė armiqėsi tė hapėt , nė pushtime tė tokave tė tyre dhe aplikim tė krimit gjenocidal ndaj shqiptarėve”.
 
Veprimi mė i rėndėsishėm i subjekteve me pėrgjegjėsi  tė lartė ndėrkombėtare do tė ishte vėshtrimi i ēėshtjes sė  Kosovės dhe i gjithė ēėshtjes shqiptare si “ēėshtje e rendit ndėrkombėtar”. Vendimet e tyre nė lidhje me Kosovėn dhe me ēėshtjen shqiptare,  subjektet me pėrgjegjėsi  tė lartė ndėrkombėtare do tė duhej t’i bazonin nė realitetet e krijuara nė Kosovė. Vetėm nė atė mėnyrė do tė mund tė kuptohej se esenca e ēėshtjes sė Kosovės  ėshtė njohja e tė drejtės  pėr vetėvendosje.
 
Ē’ėshtė e vėrteta, ajo paraqet faktorin e vetėm relevant me rastin e pėrcaktimit tė sė ardhmes sė njė populli. Nuk ka asnjė arsye qė populli shqiptar tė bėjė pėrjashtim ose tė menjanohet nga ai parim. Nė ecje e sipėr “nė rrugė qė do tė materializonte vullnetin e popullit”, Kosova dhe institucionet e saj do tė duhej ta pėrqendronin vėmėndjen nė tė tri rrafshe :nė stabilizimin e vazhdueshėm tė gjendjes;nė pėrshpejtimin e reformave, si nė fushėn e demokracisė politike,  ashtu edhe tė ristrukturimit tė ekonomisė dhe nė “dėshmimin e aftėsisė pėr ta qeverisur vetėn”qė pėrbėn njė prej parakushteve themelore”pėr t’u bėrė kėmbė e duar”.
 
Kosova gjindet “para detyrės” sė funksionalizimit tė njė shteti efikas demokratik, ”me parametra tė matshme evropiane”. Pėr kėtė i duhet ndihma e bashkėsisė ndėrkombėtare. Ajo duhet tė ndėrgjegjėsohet se  procesi integrativ i Kosovės nė Evrovė si shtet i pavarur ėshtė modeli i vetem  pėr Kosovėn dhe se ēdo zgjidhje tjetėr, nėpėrmjet “kompromiseve”pėr tė cilat “na  pėrgatitė” z.  Jessen Petersen,  do tė jetė jo vetėm e imponueshme, por tė shprehem me gjuhėn e ekonomisė, edhe “investim i gabueshėm”i bashkėsisė ndėrkombėtare. 
 
Cdo zgjidhje tjetėr kėrcėnon me rrezikun qė “edhe pėr njė kohė”: e para,  t’i le nė fuqi shumė rregullore tė diskutueshme tė UNMIK-ut;e dyta,  Kuvendin  e Kosovės t’a lė tė zhveshur nga fuqia ligjėvėnėsė e tij;e treta, Kosovėn t’a  lė si tė vetmen shoqėri nė Evropė pa kushtetutė tė vetėn;e katėrta,  qeverinė e Kosovės t’a lė pa mundėsinė e ushtrimit tė ndikimit nė proceset jetike;e pesta, gjygjėsinė e Kosovės t’a  lė pa autonominė qė e bėn atė vetvetiu tė jetė njė degė e ndarė nga politika.
 
Vetėm institucionet e vėrteta demokratike mund tė bėjnė “njė kthesė tė rėndėsishme”dhe Kosovėn  “ta shpiejnė pėrpara”dhe tė mos lejojnė qė “rrotat e historisė tė kthehen prapa”. Institucionet e Kosovės duhen tė jenė tė pėgatitura pėr „stuhitė e vjeshtės“. 
 
Ndryshe, koha dhe ndodhithė mund t’i befasojnė dhe “t’i gjejnė tė papėrgaditura”pėr ndėrmarrje veprimesh “qė ndryshojnė gjendjen”. Ndryshim tė gjendjes mund tė bėjnė vetėm forcat tė cilat me kohė kanė”menduar pėr ardhmeninė”.  Institucionet do tė duhej qė kėrkesat e veta”tė cilat, nė fakt, do tė duhej tė ishin shprehje e vullnetit tė popullit“, t’i prezantojnė nė mėnyrė mė tė denjė.
 
Ecja me kohėn do tė duhej tė ishte ecje me realitetin qė na rrethon dhe vetveten pėr tė mbajtur njė qėndrim tė drejtė ndaj tyre. Nėse ende mendojme se “koha punon pėr ne”dhe se ne duhet tė presim se ēfarė do tė sjellė koha, e kemi gabim. Ne  do tė duhej “tė punonim pėr kohėn”. Kjo kohė do tė duhej tė shfrytėzohej pikėrisht si nxitje pėr ndėrmarrje tė veprimeve  tė pėrbashkėta, mė efektive dhe mė racionale,  mė produktive dhe mė perspektive pėr popullin.
 
Ėshtė kohė e vetėdijėsimit pėr t’i vėnė „interesat e Kosovės“mbi „interesat partiake“. Do tė duhej qė plasaritjet „t’i kthejmė“nė fuqi krijuese dhe me kėtė tė mbajmė gjallė moralin e popullit. “. Po kalojmė nė njėren ndėr periudhat mė vendimtare pėr tė pėrcaktuar tė ardhmen tonė dhe fatet tona. Nė qoftė se deri dje kemi konstatuar se ėshtė ēasti i fundit pėr tė kuptuar peshėn e kohės nė tė cilėn jemi, sot ėshtė, me tė vėrtetė,  momenti „kur nuk ka mė kohė“tė kotemi.
 
Janė, mė sė paku, dy arsye qė shtrojnė nevojėn e shqyrtimit tė kėsaj teme:e para, e tashmja e Kosovės, e shoqėruar me shumė sfida tė kohės dhe, e dyta , mėdyshjet e bashkėsisė ndėrkombėtare pėr „ta kuptuar“ēėshtjen e Kosovės dhe tė pavarėsisė sė saj si njė faktor stabiliteti nė rajon dhe mė gjerė.
 
Nė bashkėsinė ndėrkombėtare, pra  nė qendrat e saj tė vendosjes, mendohet se nė Kosovė“ka mbetur“pėr t’u bėrė“shumė mė shumė“pėr „t’u hapur“ēėshtja e statusit tė Kosovės. Zyrtarė tė lartė botėrorė, i urojnė Kosovės“ardhmeni tė mirė“, por ndėrkohė, vazhdojnė tė kėrkojnė prej saj „pėrmbushje standardesh“qė nuk shpiejnė kah njohja e vullnetit tė popullit, por kah „kompromiset“qė bien ndesh me te. Ka edhe njė problem tjetėr me standardet.
 
Bashkėsia ndėrkombėtare kėrkon prej Kosovės pėrmbushje  standardesh ende pa i kaluar kompetencat nė institucionet e Kosovės qė ato tė mundnin t’i plotėsonin ato;nga ana tjetėr, ajo kėrkon prej Kosovės bisedime me Serbinė, pa pėrcaktuar se nė ēfarė cilėsie merr pjesė Kosova nė to:a do tė takohen “dy tėrėsi tė ndara”apo dy pjesė “tė njė tėrsie?”. .
 
Ajo  kėrkon prej Kosovės tė bisedohet me Serbinė, kur ajo ka platformė tė vetme “ndarjen e Kosovės”.   Sikur bashkėsia ndėrkombtare t’i ndiqte parimet e njohjes sė statusit tė Kosovės nė bazė tė vetėvendosjes sė popullit tė saj, qasja e vetme dhe rruga e vetme e drejtė do tė duhej tė ishte qė ajo t’i hapte mundėsitė Kosovės pėr pranimin nė gjirin e organizmave tė Bashkimit Evropian dhe me atė rast , do tė ishte krejtėsisht normale qė institucionet e Kosovės tė pėrqafonin jo standarde kundėrthėnėse, por kėrkesat konkrete pėr ndėrtimin e demokracisė politike, pėr zhvillimin e ekonomisė sė tregut dhe, pėrgjithėsisht,  pėr reforma institucionale qė do tė ndihmonin ndėrtimin e shtetit ligjor nė Kosovė.
 
Sado qė klasa e tashme politike e Kosovės “objektivisht ėshtė e kufizuar “pėr shkak tė ndikimit ende tė madh tė Pėrfaqėsuesit Special tė Sekretarit tė Pėrgjithshėm, ky fakt nuk i kursen ata nga pėrgjegjėsia  “pėr tė vepruar tė bashkuar ” pėr tė ecur  “nė drejtimin e duhur”. Klasa politike e Kosovės duhet tė jetė e vėmendshme  qė tė”mos rrėnojė themele”,  por “tė ngrehė kulme”. Kemi histori shumė tė hidhur qė tė mos nxjerrim mėsim prej  saj. Duhet tė kuptojmė se pikėrisht sot “vendosim”se”ku do tė jemi nesėr”.
 
Kemi hyrė nė njė fazė tė zhvillimit nė tė cilėn “nuk guxojmė tė gabojmė”. 
 
Mirėpo, pėr kėtė, duhet dėshmuar aftėsi.
 
Pėr tė dėshmuar kėto aftėsi “na duhet mė shumė miqėsi ndėr vete, sepse “tė sillesh armiqėsisht ndaj tėndit “ėshtė njėsoj sikur “t’i vėsh zjarrin shtėpisė sate”.
 
Ajo qė do tė duhej tė bėnte klasa politike e Kosovės sot nuk ėshtė “heshtja pėr fatet e saj”, por marrja pėrsipėr e pėrgjegjėsive  pėr t’i mbėshtetur fuqimisht kėrkesat politike pėr “tė ecur rrugės sė cilės i shihet fundi”, e jo”pėr t’u ri(mbyllur)nė rrathė prej tė cilėve “nuk do tė mund tė dilej”.   


 Copyright©2000-2003 Trepca. net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.