|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

  Serbėt e Kosovės kėrkojnė ndryshime nė planin e decentralizimit

 
 

 

24 gusht 2005 / TN / Zėri i Amerikės

Pėrfaqėsuesit e subjektit kryesor politik tė serbėve tė Kosovės, u kanė ofruar sot Misionit tė Kombeve tė Bashkuara dhe Qeverisė sė Kosovės propozimet e tyre pėr ndryshime nė planin pėr decentralizimin e pushtetit si kusht pėr pėrfshirje nė kėtė proces.

Drejtuesi i Listės Serbe pėr Kosovėn dhe Metohinė, Oliver Ivanoviē, tha pjesėtarėt e kėsaj liste janė tė vetėdijshėm pėr rrezikun qė ekziston pėr serbėt nėse nuk marrin pjesė nė proces, mirėpo sipas tij, pjesėtarėt e kėtij komuniteti nuk pajtohen me planin aktual tė decentralizimit.

Ai tha se plani i qeverisė vė nė dyshim parimet qė dy komuna tė kenė shumicė tė qartė serbe, dy shumicė shqiptare dhe njė komunė tė ketė shumicė nga komuniteti joshqiptar dhe jo serb.

Shefi i UNMIK-ut Soren Jessen-Petersen tha ndėrkaq se ėshtė me rėndėsi qė tė zhvillohet dialog ndėrmjet institucioneve vendase dhe pėrfaqėsuesve politikė tė serbėve tė Kosovės pėr ēėshtjen e decentralizimit, por nėnvizoi se zvarritja e kėtij procesi nuk do tė pengojė fillimin e procesit tė zgjidhjes sė statusit, bisedimet pėr tė cilin sipas tij, pritet tė fillojnė gjatė vjeshtės.

Zyrtarė tė qeverisė sė Kosovės thanė ndėrkaq se do tė vazhdojnė dialogun pėr decentralizimin por nuk do tė ketė ndryshime thelbėsore nė planin aktual tė decentralizimit.


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.