|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

  Nė Tiranė Parlamenti i ri nuk mblidhet edhe pas votimeve tė 3 zonave mė 21 gusht

 
 

 

24 gusht 2005 / TN / Zėri i Amerikės

Nga Tirana, Ilirian AGOLLI

Autoritetet shqiptare i njohin tani mė nė fund tė gjithė deputetėt e parlamentit tė ri tė dalė nga zgjedhjet e pėrgjithshme tė 3 korrikut.

Gjykata e Apelit mandatoi dje deputetin e njėqindtė tė kėsaj gare tė gjatė zgjedhore qė shkoi afro 50 ditė, ndryshe nga ē’ishte menduar se ajo do tė mbyllej vetėm me njė raund mbrėmjen e 3 korrikut tė largėt. Kolegji i Apelit shpalli fitues nė njė nga zonat e njohura pėr simpatitė e majta ish-ministrin e jashtėm, Kastriot Islami, me vetėm rreth 30 vota mė shumė se Artur Shehu i Partisė Demokratike.

Ndėrsa njė ditė mė parė PD fitoi edhe 3 zonat e fundit me pėrsėritje zgjedhjesh, Astrit Bushati nė Shkodėr, Ilir Bano nė Lushnje, Genc Ruli nė Gjirokastėr, duke forcuar mė tej pozitat e maxhorancės sė djathtė nė parlamentin e ri.

Megjithatė Komisioni Qendror i Zgjedhjeve bėri sot tė ditur se nuk mund tė shpallė rezultatet pėrfundimtare tė zgjedhjeve, sipas ligjit, edhe pėr tė paktėn 10 ditė tė tjera, nė pritje tė ndonjė ankimi tė kandidatėve pas votimeve tė 21 gushtit.

Analistė tė jetės politike nė Tiranė mendojnė se vonesat formale nė thirrjen e parlamentit tė ri po shfrytėzohen nga Partia Socialiste edhe pėr njė tėrheqje tė qetė nga pushteti, edhe pėr njė rregullim tė dokumentacionit zyrtar, si edhe pėr njė grumbullim tė energjive pėr pėrplasjet e reja brenda socialistėve mbi pėrgjegjėsitė dhe pėrgjegjėsit e humbjes sė zgjedhjeve.

Por zvarritjet formale nė konstituimin e parlamentit dhe qeverisė sė re po shkaktojnė, sipas tyre, pasoja jo tė vogla edhe nė marrėdhėniet ndėrkombėtare tė Shqipėrisė; shtim tė kritikave nė raportet e vėzhguesve tė zgjedhjeve, ngadalėsim nė procesin e integrimit euro-atlantik tė Shqipėrisė si dhe mungesa tė autoriteteve shqiptare nė tryeza tė rėndėsishme ndėrkombėtare qė pritet tė mbahen gjatė shtatorit.

Mosparaqitja e zyrtarėve tė rinj tė Shqipėrisė nė takime ndėrkombėtare ku flitet edhe pėr rajonin e Ballkanit dhe zhvillimet nė Tiranė mund tė shkaktohet dhe po arrihet nė fakt nga vonesat nė mbylljen e procesit zgjedhor, pastaj nė thirrjen e parlamentit, mė pas me organizimin e grupeve dhe komisioneve parlamentare, emėrimin e kryeministrit, pyetje e diskutime nė parlament, si edhe votimi i programit qeveritar, strukturės dhe ministrave tė qeverisė re.
 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.