|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Decentralizim apo Reformė e pushtetit?

 
 

 
24 gusht 2005 / TN
 
Mr. Sc. Arben GASHI, Magjistėr i zhvillimit Lokal
 
Vėshtrimi i pėrgjithshėm i zhvillimeve nė Kosove prej mesit te vitit 1999 krijon mendimin se qėllimi i njė qeverisje te mire mbetėt akoma iluziv. Periudha pas luftės fillon me njė konkurrencė pėr kontrollin e administratės lokale ne mes tė “qeveris sė pėrkohshme” dhe UNIMK-ut i cili shumė ngadalė po i caktonte administratoret ne nivelin lokal, pas nėnshkrimit nga liderėt vendor dhe Pėrfaqėsuesi Special i Kombeve tė Bashkuara ne Kosove tė marrėveshjes pėr krijimin e strukturės sė pėrkohshme administrative, (pason rregullorja UNMIK/REG/2000/43 Mbi numrin, Emrat dhe kufijtė e Komunave), rregullore e cila Kosovėn e ndante nė 30 komuna, rregullorja UNMIK/REG/2000/45 mbi vetėqeverisjen e komunave ne Kosove e cila vendos bazėn organizative te komunave ėshtė kryesisht e bazuar nė Kartėn Evropiane pėr vetėqeverisjen lokale ku njė nder parimet baze te kėsaj karte ėshtė parimi i subsidiaritetit.
 
Por paralelisht ekziston edhe struktura administrative UNMIK e cila ka skemė te ndryshme te organizimit, ku baze e saj ėshtė rezoluta 1244 dhe rregullorja UNMIK/REG/1999/14 Pėr emėrimin e administratės rajonale dhe komunale. Mė kėtė strukturė ekzistojnė 5 rajone (Prishtine, Peje, Mitrovice, Prizren dhe Gjilan) dhe 30 komuna, kjo bėnė qė tė ekzistoj sistem i dyfishtė i organizimit qe shpesh qon nė konfuzion ne aspektin e organizimit dhe te funksionalitetit te administratės publike ne tė dy sistemet.
 
Njė ndėr elementėt e rėndėsishėm tė funksionimit tė administratės lokale ėshtė decentralizimin apo reformimi i qeverisjes i cili paraqet edhe problemet e vėrteta tė cilat duhet shqyrtuar mė kujdes. Pėr tė pasur njė pasqyre me tė qartė tė reformės se pushtetit ne Kosovė (apo krijimit tė sistemit tė qeverisjes pasi qė Kosova nė fakt nuk ka njė sistem tė qartė te ndarjes dhe strukturės sė qeverisjes) duhet sqaruar termat si decentralizimi dhe format e mundshme. Decentralizimi pėrfshin koncepte me tė cilat duhet tė jemi tė kujdesshėm dhe duke mare parasysh vende tė veēanta edhe konceptet janė tė ndryshme.
 
Decentralizimi ėshtė transferimi i autoritetit dhe pėrgjegjėsisė pėr funksionet publike nga qeveria qendrore tek suborganizimet ose tek organizatat pothuajse tė pavarura publike. Koncepti i decentralizimit ėshtė koncept kompleks dhe shumėdimensional.
 
Lloje tė ndryshme tė decentralizimit dallohen pėr shkak te karakteristikave te ndryshme, implikimit te politikave, dhe kushteve pėr sukses. Llojet e decentralizimit pėrfshinė decentralizim politik, administrativ dhe fiskal. Bėrja e dallimeve ne mes te llojeve te decentralizimit ėshtė e rėndėsishme pėr tė bėrė tė mundur njė decentralizim te suksesshėm. Disa nga elementėt e veēantė qe duhet trajtuar janė nė aspektin socio-politik, ekonomik dhe ligjor.
 
Duke marrė parasysh situatėn socio-politike nė Kosovė duhet te merret nė konsideratė ne mėnyre tė veēantė situata aktuale e vetėqeverisjes lokale dhe divergjencat socio-politike, nė ndarjen e thellė nė mes tė grupeve te interesit dhe bashkėsive tė ndryshme etnike, kjo bėnė qe kapitali social nė nivele tė ndryshme nė raste tė caktuara tė marrė tendenca tė keqpėrdorimit me arsyetimin e mbrojtjes se interesit “madhor” qė qon nė margjinalizimin dhe keqpėrdorimin e grupeve te ndryshme etnike te cilat janė shumice ne territore tė vogla nė Kosovė. Duke u margjinalizuar kapitali social nė kuadėr tė keqpėrdorimit politik prodhon edhe pasoja negative pėr organizimin e mirėfilltė politko-social pėr futjen nė efiqencė tė kapitalit ekonomik dhe pėr kthyerjėn nė prodhimtari efektivė tė kapitalit social, ekonomike dhe natyror. Kėto element shoqėrohen edhe me dilemėn e ekzistencės se ligjeve duke vėnė nė dyshim funksionalitetin e ligjeve dhe zbatushmėrin nė nivel lokale nė pjesė tė caktuara tė territorit.
 
Kjo vjen si pasoje e statusit tė pa definuar dhe e tendencave separatistė tė disa njėsive tė vogla territoriale sidomos nė veri tė vendit prandaj lind edhe dilema dhe frika nė shumicėn e opinionit publik se mos decentralizim do te thotė copėtim i territorit? Si pasoj e keq informimit dhe te njė politike agresive nga shteti fqinj Serbia e cila nė opinionin publik pėr interes te konsumit tė brendshėm politik plason informacione se decentralizimi ėshtė hap i imponuar nga politika nė Serbi, kjo bėnė qė kapitali social nė meso nivel, interesat grupore, shndėrrohen nė interes madhor dhe mbrojtja e tyre bėhet me tė gjitha format e mundshme nė kuptimin e keqpėrdorimit tė tė gjitha resurseve dhe organizimeve tė mundshme, kjo bėnė qė interesat brenda grupit tė futen nė veprim dhe tė pėrdoren pėr qėllime joproduktive dhe rezulton me pasoja negative nė kuadėr tė rritjes pozitive tė kualitetit tė jetesės pėr grupe tė caktuara etnike dhe ndikon nė aktivitetin dhe nė qėndrimin proaktiv tė grupit.
 
Kombinimi i aspekteve socio-politike, ekonomike dhe baza ligjore janė tė rėndėsishme pėr krijimin e frymės pozitive nė aspektin e krijimit tė politikave zhvillimore lokale dhe pėr avokimin e interesave lokale ne kuadėr tė rritjes se kompetencave dhe krijimin e njėsive tė reja komunale tė cilat do te ndikonin drejtpėrdrejt nė rritjen e kualitetit tė jetės sė qytetarit.
 
Nga kėndvėshtrimi i qytetarit tė zakonshėm tė Kosovės decentralizimi ėshtė njė term shumė kompleks dhe shpesh i pakuptueshėm po aq sa edhe qeveria qendrore ėshtė shumė larg nga nevojat e jetės se tyre dhe zgjidhjet pėr t’u pėrballur me nevojat dhe me problemet qe ata pėrballojnė nė jetėn e pėrditshme. Distanca psikologjike nga zyrtarėt e qeverisė qendrore dhe qytetarit qe ata udhėheqin ėshtė njė arsye tjetėr pėr dėshtimin e qeveris qendrore pėr tė ofruar shėrbime nė nivelin lokal. Shume shpesh aktivitete e qeverisė qendrore nė nivelin lokal nuk janė tė udhėhequra nga kėrkesa e qytetarėve lokal, por janė tė imponuara nga ndonjė prej agjensivė tė cilat zhvillojnė ideologji ne kontekstin e interesave tė qeverisė qendrore.
 
Disa nga ēėshtjet te cilat duhet tė merren nė konsiderim pėr tė krijuar njė situatė tė mirėfilltė tė decentralizimit nė Kosovė janė, nevoja pėr njė administratė mė efektive dhe mė tė pėrgjegjshme qe do tė motivonte shumė nga reformat kushtetuese dhe legjislative.
 
Sidoqoftė pėrvoja ka treguar sė qeveritė qendrore shpesh janė tė paafta qė nė mėnyre efektive tė implementojnė politika dhe programe zhvillimore ndėrsa qeveritė lokale kanė potencial pėr tė qenė mė efektive duke njohur rrethanat dhe nevojat lokale nė mėnyrė mė tė saktė dhe dukė pasur interesa politike pėr tė zhvilluar politika mė tė rėndėsishme nė nivel lokal, dhe qė ato tė jenė mė efektive. Nė shumė vende njė nga motivimet kryesore pėr decentralizim ėshtė perspektiva e rritjes sė zhvillimit lokal. Zhvillimi ėshtė i mundur edhe pa decentralizimin por, avantazhet e qeverive lokale tė forta dhe administrata mė efikase ndihmojnė shumė pėr tė pėrmirėsuar projektet dhe pėr tė rritur efektivitetin pėr zhvillimin lokal.
 
Demokracia dhe mbrojta e lirive, gjithashtu pėrfshin mundėsin pėr tė influencuar nė vendimmarrje tė cilat direkt ndikojnė nė jetėn e njerėzve dhe mundėsinė pėr tė jetuar nė liri dhe nė paqe, qeveritė lokale janė nė gjendje tė ofrojnė kėto aspekte tė demokracisė nė mėnyrėn qė qeveritė qendrore shpesh nuk arrijnė.
 
Njė ndėr argumentet tradicional pėr decentralizimin ėshtė se krijon potenciale tė mbrojtjes pėr pakicat etnike, nėse pakicat banojnė nė zona mė njė mase tė caktuare tė vetėqeverisjes, decentralizimi esencial i garanton tė drejtat e tyre tė jenė tė lirė si tė drejta kolektivė. Decentralizimi ofron mundėsin e kombinimit tė idealeve demokratike dhe tė garancive pėr pakicat, mund tė ofroj zgjidhje pėr problemet me karakter tė divėrsitetit etnik duke garantuar autonominė lokale, nė mėnyrė tė veēantė pėr ēėshtjet qė konsiderohen tė rėndėsishme pėr identitetin etnik, dhe potenciali pėr konflikt mė karakter kombėtar zvogėlohet.
 
Konkretisht nė situatėn politike nė Kosovė ėshtė e rėndėsishme poashtu edhe pėr shkak tė plotėsimit tė standardit pėr qeverisje demokratike dhe si parakusht i hapjes sė negociatave pėr statusin final, ku i jepet rėndėsi e madhe zvogėlimit tė mundėsive tė ndikimit direkt tė qeverisė qendrore nė jetėn e bashkėsive lokale duke pasur si qėllim parandalimin e mundshėm tė keqpėrdorimeve me pushtetin. Kjo politikė e devoluimit tė pushteti dhe e presionit ėshtė pėrdorur nė Itali dhe Gjermaninė e pasluftės sė dytė botėrore dhe vazhdon tė jetė njė nga politikat e presionit pėr vendet e ish-bllokut komunist tė cilat synojnė anėtarėsimin nė Bashkimin Evropian. Dhe normalisht si rrjedhojė ėshtė politikė presioni pėr tė arritur standarde tė caktuara pėr Kosovėn para se te vendoset pėr statusin pėrfundimtar.
 
Tendencat e publikuara nė lidhje mė decentralizimin tregojnė pėr njė paqartėsi tė skemės se qeverisjes dhe tė formės se pėrshtatshme tė decentralizimit e cila do tė duhej tė zgjedhėt. Zgjedhja e formės mė tė pėrshtatshme tė decentralizimit, ėshtė njėra nder ēėshtjet tė rėndėsishme qė duhet konsideruar seriozisht pėr tė pasur njė decentralizim efikas dhe tė qėndrueshėm. Nė kushte tė pėrshtatshme tė gjitha format e decentralizimit mund te luajnė rol tė rėndėsishėm pėr pjesėmarrjen ne zhvillimin politiko-ekonomik dhe social por nė rastin konkret tė formės se organizimit te pushteti lokal nuk ėshtė e sigurt se do tė ketė sukses prandaj edhe forma e propozuar ėshtė shumė “eksperimentalė” dhe pa vizion perspektiv.
 
Ka paqartėsi se cili nga llojet (nė aspektin teorik) tė decentralizimit ėshtė zgjedhur pėr t’u implementuar sepse mungon qartėsia si nga forma ashtu edhe nga lloji, pėr shkak tė mos publikimit nė opinion publik tė informacionit tė nevojshėm dhe pamundėsisė sė qasjes nė informacion nė lidhje mė atė se a janė bėrė studime tė fizibilitetit nė zonat nė tė cilat ėshtė planifikuar tė bėhet implementimi i pilot-projekteve, mungon informacioni se cili ėshtė kapitali social nė nivelin personal? Cili ėshtė kapitali social nė meso nivel?
 
Si do tė arrihet tė organizohet kapitali social mė qėllim qė ky kapital tė shndėrrohet nė tė mirė publike? Ne aspektin e studimit tė fizibiliteti ekonomik mungon qartėsia se sa do tė kenė rentabilitet pozitiv komunat e reja?
 
Cilat janė burimet ekonomike qė do tė bėjnė tė mundur ekzistencėn e komunės sė ardhshme? Kur dihet se ndonjė nga zonat e pėrzgjedhura ka si subjekt tė tatimit apo taksave komunale njė kafene nė mes tė fshatit apo disa shtėpi tė vjetra tė kualifikuara si tė kategorisė mė tė ulet nė kuadėr tė skemės kualifikuese si subjekt i tatimit nė pronė, poashtu duhet kushtuar njė vėmendje e veēantė edhe ēėshtjes se burimeve natyrore (nėse ekzistojnė).
 
Kjo lloj pėrzgjedhje e zonave relativisht tė vogla tė banuara kryesisht mė popullsi etnikisht tė pastėr tė qon nė pėrfundimin se decentralizimi I filluar ėshtė mė shumė decentralizim pėr efekte politike dhe i kalkuluar matematikisht pėr tė plotėsuar egon nacionale dhe politike tė grupeve etnike sesa njė projekt i studiuar mirė i parapare pėr tė pasur njė perspektive zhvillimore. Ky lloj decentralizimi i parė nga jashtė pėr shkak tė pamundėsisė sė qasjes nė informacion nė lidhje mė proceset te jep pėrshtypjen se po krijohen njėsi administrative mė karakter mono-etnik dhe qė kanė vėshtirėsi tė mėdha tė mbijetojnė nė kuadėr tė pavarėsisė ekonomike.
 
Nė kuadėr tė konceptit teorik mund tė thuhet se kemi njė formė tė delegimit tė pushtetit qė ėshtė forma ma ekstensive e decentralizimit. Nėpėrmjet delegimit qeveria qendrore transferon pėrgjegjėsin pėr vendimmarrje dhe administrimin e funksioneve publike nė organizata gjysmė te varura, organizata jo plotėsisht te kontrolluara nga qeveria qendrore por pėrfundimisht pėrgjegjėse para saj.
 
 
Skema e Qeverisjes
 
Njė ndėr ēėshtjet themelore qė duhet marrė si prioritet primar para decentralizimit nė Kosovė ėshtė skema e qeverisjes ku mungon qartėsia e niveleve tė qeverisjes.
 
Sipas rregullores UNMIK/REG/2000/45 dhe Kornizės Kushtetuese nė Kosovė ekzistojnė dy nivele te qeverisjes nivelin qendror dhe ai komunal mirėpo nė kuadėr tė decentralizimit tė pushtetit duhet tė merret seriozisht nė konsideratė parimi themelor i kartės evropiane tė vetėqeverisjes lokale (parimi i subsidiaritetit - prurja e vendimmarrjes sa ma afėr qytetarit). Parim qė ka kėrkuar angazhim nė aspektin kohor dhe ne aspektin e formėsimit tė tij por qė ka dhėnė rezultate shumė pozitive nė kuadėr tė rritjes sė efektshmėris sė shėrbimeve dhe tė mirėqenjės nė zona tė ndryshme, por kėtu subsidiariteti ėshtė njė ēėshtjet nė vetė e cila duhet tė konsiderohet nė aspektin e sqarimit tė asaj se ēka ėshtė e rėndėsishme, cila formė e subsidiaritetit do te implementohėt?
 
Subsidirariteti vertikal apo subsidiariteti horizontal, nė kuadėr tė studimit te pėrgjithshėm tė zonave tė zgjedhura pėr implementimin e pilotkomunave mundemi tė arrijmė nė konkluzione paraprake se forma e zgjedhur nuk ėshtė nė skemėn e subsidiaritetit vertikal pėr arsye se mungojnė elementet themelor teorikė dhe praktik, sepse nė kuadėr tė subsidiaritetit vertikal njė ndėr format kryesore tė decentralizimit ėshtė decentralizim politikė.
 
Decentralizimi politik u jep qytetarėve apo pėrfaqėsuesve tė tyre tė zgjedhur mė shumė pushtet nė vendimmarrje gjė qe nė llojin e propozuar tė organizimit mungon sepse pjesėmarrja e qytetarit ėshtė eliminuar dhe se nuk ka pėrfaqėsues tė tij por pėrfaqėsues tė emėruar nga lartė. Decentralizimi politik ėshtė shpesh i shoqėruar me politika pluraliste dhe qeveri pėrfaqėsuese gjė qe nė fakt nuk ekziston nė pilot-projekte e kjo dėmton parimin e subsisdiaritetit sepse krijohet hendek nė mes tė pėrfaqėsuesit dhe tė pėrfaqėsuarit.
 
Nė formėn e decentralizimit mungojnė elementet thelbėsor sepse decentralizimi politik pėrkrah demokracinė duke i dhėnė qytetarėve apo pėrfaqėsuesve tė tyre mė shumė influence nė formulimin dhe implementimin e politikave, pėr shkak tė limitimit ekstrem tė mundėsisė sė formulimit apo tė implementimit tė politikave sidomos zhvillimore pėr shkak te vartėsisė ekonomike nuk mund tė arrij nė konkluzione pozitive tė strategjisė sė zgjedhur.
 
Decentralizimi politik kėrkon reforma kushtetuese dhe statusore, kėto reforma nuk kane ndodhur dhe mund tė thuhet se ka njė dozė tė madhe tė veprimit antikushtetues dhe antiligjor nė krijimin e pilot-komunave tė cilat nuk janė tė pėrfshira nė sistemin kushtetues. Decentralizimi politik inkurajon grupet etnike dhe grupet e interesit pėr integrim duke mundėsuar ruajtjen e identitetit, ndėrsa forma e propozuar rrite hendekun nė mes grupeve etnike mė krijimin e komunave mono-etnike dhe mė bazė tė vėshtire ekonomike tė cilat mund tė kalojnė nė komuna mė stres nė aspektin e vetėsuficences ekonomike.
 
Ne kuadėr tė studimit tė elementėve tė subsidiaritetit horizontal mund tė themi sė nė fazėn fillestare duket se forma e propozuar e pilot projekteve i afrohet me shume, sepse kemi elemente te delegimit te autoritetit dhe ne aspektin e decentralizimit administrative. Mirėpo problemi lind tė konfuzioni qė ndodhė nė formėn e delegimi e cila ėshtė direkt nga niveli qendror duke pėrjashtuar nivelin lokal, mungesa e ndėrvarėsisė ndėr-komunale ėshtė element qe I ndryshon karakterin e formės sė subsidiaritetit i cili nuk jep mundėsi tė analizimit dhe tė shqyrtimit konkret tė situatės.
 
Pėrgjegjėsia fiskale ėshtė themelorė nė decentralizim, nėse qeveritė lokale dhe organizatat private janė qe tė marrin pėrsipėr nė mėnyrė efektive funksione, ato duhet tė kenė nivel adekuat tė tė hyrave tė vetėrealizuara apo te transferuara nga qeveria qendrore. Decentralizimi fiskal mund te ketė shumė forma, duke pėrfshirė, vetėfinancimin, bashkėfinacimin, bėrjen e tė hyrave lokale nėpėrmjet pronės apo tatimeve, autorizimi i marrjes se huave dhe mobilizimin e burimeve kombėtare apo lokale nėpėrmjet kredive garantuese. Nė kėto pilot komuna mund tė shihet se problematika do tė jetė e madhe sepse burimi i vetėm i qėndrueshėm i tė hyrave ėshtė transferimi i mjeteve financiare nga buxheti qendror, kjo lloj situate do tė krijoj komuna anemike dhe mė vartėsi tė lartė ekonomike dhe si pasojė edhe mė vartėsi politike.
 
Mungesa e njė skeme tė qeverisjes bėnė qė tė kemi konfuzion nė aspektin e qartėsisė sė niveleve tė qeverisjes, sepse nė mungesė tė strategjisė sė qarte tė decentralizimit nuk mund te konkludohėt se cilat janė nivelet. Dhe decentralizimi vertikal qe propozohet nuk plotėson kushtet e njė qėndrueshmėrie afatgjate pėr shkak tė mungese sė resurseve tė nevojshme, pėr nga forma e jashtme duket se ngjanė mė shumė nė decentralizim horizontal duket se njė pjesė e shėrbimeve pėr tė qenė sa me afėr qytetarit delegohen nė njėsitė e reja tė krijuara por pėr tė pasur kėtė lloj tė decentralizimit duhet tė bėhet e qartė qė nė fillim se pėrgjegjėsia hierarkik ėshtė nė komunėn ame dhe se mbulesa e deficitit ekonomik apo inkurajimi i investimeve publike do tė bėhet nga po kjo komunė.
 
Pasojat e mundshme tė kėtij lloj tė “eksperimentimit” nė kuadėr tė pushtetit lokale do tė jetė rėnia e besueshmėrisė sė qytetarit nė institucionet e vetėqeverisjes lokale dhe nė dėshtimin e implementimit te strategjive pėr zhvillim.
 
Jo gjithmonė decentralizimi ėshtė efikas, nė mėnyrė tė veēantė pėr shėrbimet e standardizuara dhe me baza networku, mund tė rezultojė mė rritje tė shpenzimeve ekonomike dhe humbje te kontrollit te burimeve financiare nga qeveria qendrore, kapacitete te dobėta teknike. Nė nivelin lokal mund tė rezultojė mė efektivitet mė tė ulet nė disa zona tė vendit mė burime mė tė pakta financiare dhe bėnė shpėrndarjen e barabarte tė burimeve mė tė vėshtirė. Decentralizimi mundet ndonjėherė tė bėjė koordinimin e politikave kombėtare mė komplekse dhe mund tė lejoj qė funksione tė merren nga elita lokale.
 
Nė shumicėn e vendeve balanca e duhur e centralizmit dhe e decentralizimit ėshtė esenciale pėr funksionimin efektiv te qeverisjes. Nė rastet kur qeveritė kombėtare decentralizojnė pėrgjegjėsitė ato shpesh mbajnė politikat e rėndėsishme dhe rol tė mbikėqyrjes. Suksesi I decentralizimit zakonisht varet nga trajnimet qe bėhen pėr zyrtarėt nė nivel kombėtar dhe nė nivel lokal. Ndihma teknik ėshtė shumė e nevojshme pėr qeveritė lokale, ndėrmarrjet private dhe grupeve jo qeveritare lokale nė planifikim, financim dhe menagjim tė funksioneve tė decentralizuara.
 
Ky konfuzion I krijuar nė kuadėr tė skemės qeverisėse tė organeve te pėrkohshme tė Kosovės dhe i pilot projekteve tė cilat e rrisin konfuzionin mė njė dozė tė lartė japė premisa pėr tė besuar sė skema qeverisė ėshtė e pabalancuar dhe e pa studiuar nė detaje pėr rrjedhojė krijohen situata ku njėsitė komunale tė propozuara nė pilotprojekte shumica e tė cilave nuk do te kenė rentabilitet pozitive ekonomik dhe socio-politik mund te nxis tendenca tė frustracioneve kolektive dhe kėrkimin e horizonteve te reja mė metoda ekstreme.
 
Pėr tu bėrė situata akoma me konfuze do tė ndikojė sidomos nė mėnyrė ekstreme momenti i shuarjes sė njėsive administrative rajonale tė UNMIK-ut. Mė shuarjen e kėtyre njėsive administrative do tė krijohet vakum institucional i cili do tė prodhoj pasoja negative nė kuadėr tė funksionimit tė piramidės organizative shtetėrore. Rajonet administrativė tė UNMIK-ut tė cilat janė hallkė e rėndėsishme nė kuadėr tė funksionimit tė piramidės kane rėndėsi tė madhe edhe nė aspektin e funksionalitetit tė institucioneve vendore.
 
Si hallke lidhėse nė mes tė komunave dhe tė qeverisė qendrorė bėjnė qė nevojat, kėrkesat dhe informacionet qė vijnė nga niveli komunal tė elaborohen tė organizohen dhe tė lobohėn nė nivelin qendror dhe anasjelltas kjo sidomos duke marrė nė konsideratė disa specifika karakteristike siē janė mungesa e rrugėve normale tė komunikimit ndėrinstitucional sidomos nė komunat mė shumice serbe tė cilat kane politikė refuzuese ndaj nivelit qendror tė qeverisjes dhe nuk janė tė pėrfshira nė organizimet apo asociacionet komunale pėr tė lobuar interesat komunale ne nivel qendror.
 
Mungesa e njė hallke tė tillė tė organizimit administrativė rajonalė do tė ndikonte qė kėto komuna ekzistuese qė kanė politika refuzuese ndaj nivelit qendror te qeverisjes tė vetėizolohen dhe do tė kenė mungesė tė burimeve financiarė dhe politikave zhvillimore, kjo do te beje qe kėto komuna te organizohen ne drejtim te krijimit tė njė lidhje specialė mė karakter mono-etnik qė do tė rezultonte mė ngritje tė tensioneve dhe dėshtim tė skemės qeverisėse.
 
 
Zgjidhje tė mundshme
 
Pėr tė pasur njė ide sa mė reale nė kuadėr tė reformimit tė pushteti nė Kosovė duhet tė krijohet qartėsi nė disa elemente metodologjike si baze fillestare qė premton pėr vazhdueshmėri pozitive nė kuadėr tė reformės sė pushteti. Nė kėtė metodologji si pikė fillestare duhet tė qartėsohet qasja ndaj fenomeneve dhe koncepteve si dhe kombinimi i mundshėm i teorive dhe praktikave ndėrkombėtare mė realitetin dhe proceset e filluara.
 
Duke pare se qasja ndaj “fenomenit” tė decentralizimit ėshtė qasje nga larte poshtė (top down) qė vjen si pasojė e presionit tė jashtėm pėr tė filluar procesin nuk do tė thotė automatikisht se kjo qasje bie nė kundėrshtim me teorinė e krijimit tė sistemit sipas nevojave tė paraqitura nė teren (button up), nevoja tė cilat janė kryesisht tė karakterit zhvillimor dhe tė realitetit socio-politik dhe ekonomik.
 
Mungesa e njė strategjie nė kuadėr tė skemės sė decentralizimit ndikon qė sistemi tė jetė anemik dhe te ketė nota mosbesimi edhe nga vetė krijuesit tė cilėt shpesh shprehen ne media se “ekziston mundėsia reale e dėshtimit tė procesit sepse mund tė ndodh te mos ketė sukses” kjo do te thotė se projekti nuk ėshtė i studiuar mirė dhe se nuk ka bazė pėr tė pasur zhvillim tė sigurt pozitiv si rezultat I mungese sė studimeve tė thelluara dhe tė ekspertizės sė nevojshme pėr tė gjetur  rrugė alternative.
 
Suksesi reformimit tė pushtetit varėt nga shumė element. Studimi i fizibilitetit nė mėnyrė tė detajuar nė tėrė territorin e Kosovės duke pėrfshire ēėshtjet themelore si kapitali social ne te gjitha nivelet e veta, kapitali ekonomik, kapitali natyror, grupet etnike shkalla dhe kultura demokratike si dhe infrastruktura ligjore ne nivel te pėrgjithshėm ndėrsa ne rastet specifike ne secilėn nga komunat e propozuara ėshtė shumė i rėndėsishėm studimi i karakteristikave tė veēanta sepse do te mundėsonte qė tė krijohej qendra e informacioneve tė nevojshme pėr situatėn nė teren, nė vazhdimėsi tė dizajnohet nė mėnyrė tė detajuar skema aktuale qeverise nė tė gjitha specifikat e veta duke pėrfshirė edhe skemėn qeverisėse te UNMIK dhe nė kuadėr tė kėsaj tė krijohet opinion i qartė se cila ėshtė situata nė teren ne aspektin e kapitalit social, ekonomik dhe politik si dhe organizimet aktuale.
 
Nė vazhdim tė studimit tė krijohet skema qeverisėse e cila mendohet se do tė realizohet dhe tė caktohet forma dhe lloji i decentralizimit.
 
Skema qeverisėse duhet te krijohen mė tri nivele tė qeverisjes tė cilat do tė jenė funksionale dhe shumė efikase dhe do tė arrijnė qe tė amortizojnė diferencat e qėndrimeve nė mes te shumicės dhe minoriteteve. Nė kuadėr tė reformės sė qeverisjes nė Kosovė duhet tė ekzistojė niveli qendror, rajonal dhe komunal kjo pėr strukturėn vertikale te organizimit e cila duhet tė shoqėrohet mė decentralizim politikė dhe fiskal qė tė arrihet krijimi i sistemit vetsufiēent nė tė gjitha nivelet. Subsidiariteti horizontal do tė mundėsonte krijimin e njėsive komunale tė cilat do tė jenė tė organizuara nė formėn e sub-komunave dhe do te jenė tė ndėrvarura.
 
Sistem i mirėfilltė dhe i decentralizuar ka nevojė pėr krijimin e sistemit sub-nacional tė qeverisjes (sistemi rajonal). Kjo formė e organizimit do tė bėnte tė mundur qe tė merren mė mire nė konsideratė dhe tė avokohen interesat lokale dhe kur kėto interesa I kalojnė kufijtė lokal tė arrihet mė lehtė deri tė bashkėpunimi pėr krijimin e politikave tė pėrbashkėta pėr mbrojtjen e interesave nė nivel rajonal dhe qė nėpėrmjet rajonit si formė mė e lart e organizimit te arrihet qe nė nivel qendror tė avokohen mė mire interesat lokale apo rajonale (nėse kėto kanė arritur qe tė shndėrrohen nė interesa apo politika rajonale).
 
Do tė mundėsohej qė tė pėrdoreshin edhe format e presionit demokratik mė lehtė pėr  mbrojtjen e interesave rajonale apo pėr krijimin e politikave zhvillimore lokale, rajonale, nacionale apo supra-nacionale dhe do tė krijonte njė sistem tė mirėfilltė tė subsidiaritetit vertikal. Do tė krijonte mundėsi qė nė subsidiaritetin vertikal interesat lokale apo rajonalė te avokohen me mire ne nivelin nacional apo supranacional dhe nė mėnyrė tė veēantė pėr thithjen e fondeve nė kuadėr tė integrimeve evropiane.
 
Duke krijuar ndėrvarėsi nė sistemin sub-nacional mė qėllim tė avokimit tė pėrbashkėt do tė krijohej mundėsia tė rritet bashkėpunimi nė mes tė komunave mė pėrbėrje tė ndryshme etnike, nė kėtė drejtim rajonet do tė kenė kompozim multi-etnik dhe kėto diversitetė etnike kulturore apo gjuhėsore tė organizohen dhe te kenė produktivitet pozitive pėr tė mbrojtur dhe realizuar tė drejtat e grupeve tė ndryshme. Kjo forme e organizimit do te bėnte tė mundur qe tė drejtat dhe interesat e pakicave brenda pakicave qė mund tė jenė shumicė nė nivelin e pėrgjithshėm tė jenė mė mirė tė mbrojtura dhe mė mirė tė promovuara dhe standardi i diskriminimit pozitiv tė jetė i pėrfshirė edhe nė kėto komunat duke mundėsuar raport komunikimi mė efektive nė nivel rajonal.
 
Nė rajone tė caktuara nuk do tė kėnė diferenca numerike shume tė thella nė mes tė grupeve etnike dhe do tė ndikonte nė rritjen e bashkėpunimit dhe mirėkuptimit ndėretnik dhe tė ketė standarde tė njėjta pėr pakicat nė nivel lokale qė nė nivelin kombėtar mund te jene shumice. Nė kėtė kuadėr do tė eliminohej edhe rreziku i mbivotimit nė kuadėr tė ekzistimit tė shumicės absolutė dhe rregulli I shumicės etnike tė mos jetė rregull primar por do tė ndėrtoheshin kritere tė reja pėr tė vlerėsuar se cilat janė interesat primare ku njė ndėr mė tė rėndėsishmit do tė ishte zhvillimi ekonomik dhe mirėqenia sociale.
 
Rajoni do te jete bashkim I komunave si formė institucionale e ushtrimit tė tė drejtės sė vetėqeverisjes, e drejta pėr tė ushtruar vetėqeverisjen ėshtė vetėm e drejt potenciale ndėrsa pjesėmarrja nė organizimin rajonal ėshtė instrument pėr integrim ndėr-komunalė dhe ndėretnik.
 
Pėr arsye tė vazhdimėsisė sė qeverisjes dhe tė mos rrezikimit te rajoneve mono-etnike dhe tė mos nxitjes sė krijimit te tendencave separatiste tė pjesėtareve tė territorit tė vendit duhet te krijohet klima politike dhe administrative nė tė cilėn komunat me tendencė tė refuzimit tė autoritetit qendror tė motivohen qė tė marrin pjesė nė nivelin rajonal ku zėri dhe interesi I tyre do tė jenė mė mire tė pėrfaqesuara dhe do te ketė mundėsi reale tė promovimit tė ideve tė tyre pėr realizimin e projekteve zhvillimore dhe pėr nxitjen e bashkėpunimit ndėretnik dhe ndėr-komunal nė komunat mė pėrbėrje tė ndryshme etnike por mė interes tė njėjtė tė karakterit tė stabilitetit socio-politikė dhe tė zhvillimit ekonomik.
 
Kompetencat e rajoneve duhet tė jenė tė caktuara mė ligj dhe shumė tė qarta pėr tė eliminuar mundėsin e keqkuptimeve qysh ne fillim dhe tė keqpėrdorimeve si dhe abuzimeve mė mundėsin e mbivotimit apo me mundėsin e pėrdorimit tė presioneve tė ndryshme.
 
Nė raste specifike praktika botėrore njeh disa eksperienca shume pozitive tė cilat mund tė jenė tė implementuara duke u modifikuar mė karakteristikat specifike, nė kėtė kontekst janė tė pėrfshira disa te drejta tė garantuar pėr bashkėsitė etnike tė cilat do tė mund tė implementoheshin dhe do te ishin motivim shume specifike dhe karakteristik pėr komunat mė shumice serbe nė veri tė Kosovės pėrfaqėsuesit e tė cilave nuk pranojnė tė jenė pjesė e sistemit tė qeverisjes.
 
Janė disa mekanizma qė ndikojnė nė inkurajimin dhe motivimin pėr pjesėmarrje nė strukturėn rajonale siē janė: e drejta e garantuar dhe e pa cenuar e pėrdorimit te shumėgjuhėsisė, rrotacioni nė mes tė grupeve tė ndryshme etnike nė kontekst tė ushtrimit tė detyrės sė udhėheqėsit tė resorėve qė kanė tė bėjnė mė promovimin dhe mbrojtjen e interesave tė grupeve etnike, si dhe njihet nė praktikat ndėrkombėtare e drejta e vetos nė ēėshtje tė caktuara paraprakisht nė mėnyrė tė detajuar qė kane tė bėjnė mė ruajtjen nga ndryshimi I bazės sė strukturės sė pranuar mė qellim tė minimizimit tė drejtave tė bashkėsive etnike (kjo ėshtė njė nga format se si ėshtė zgjidhur ky problem ne Tirolin e Jugut).
 
Pėrcaktimi i kompetencave tė rajoneve ėshtė e domosdoshme, rajoni mund tė ketė kompetenca nė disa fusha siē mund tė jenė krijimi i politikave zhvillimore rajonale dhe zhvillimi I politikave rajonale, pėrcaktimi I shėrbimeve rajonale, pėrcaktimi I te hyrave, menagjimi I pasurisė rajonale, menagjimi I rrugėve rajonale, ujėrave, planifikimin rajonal, punėt publike rajonale, edukimin dhe kulturėn ne nivelin rajonale.
 
Autoriteti rajonal duhet tė ketė normat e veta organizative tė bazuara nė kushtetutė dhe nė ligjet pozitive, duhet tė ketė autoritet administrativ dhe duhet tė ketė autoritetin e nxjerrjes sė rregullave mė karakter rajonal tė cilat nė raste tė konfliktit mė ligjet pozitive tė karakterit nacional vendos gjykata e veēantė pėr ēėshtje tė ligjshmėrisė sė vendimeve tė rajoneve nėse kėto vendime janė tė pranueshme dhe nėse e cenoje kushtetutėn apo interesat kombėtare.
 
Skema organizative e rajonit mund tė jetė e pėrbėre nga asambleja e cila mund tė jetė e zgjedhur direkt sipas sistemit proporcional pėr tė lejuar pėrfaqėsim sa mė demokratik nė institucion dhe duke eliminuar tė gjitha format e diskriminimit duke pėrfshire edhe diskriminim pozitiv. Mė qėllim qė tė krijohet njė klimė e mirėbesimit por edhe se tashmė janė tė zgjedhur mekanizma tė tjerė tė mbrojtjes dhe promovimit tė te drejtave dhe interesave tė grupeve tė ndryshme etnike.
 
Qeveria apo bordi i drejtorėve rajonal, trupa administrativė tė gjitha kėto tė parashikuara nė mėnyre decidive dhe eksplicite nė ligjin pėr organizimin rajonal. Parimi I solidaritetit dhe parimi I unitetit tė cilat rrjedhin nga kushtetuta duhet tė jenė mirė tė potencuar sepse do tė krijonin seancė qė bashkėpunimi nė nivel rajonal tė jetė mė i mirė dhe poashtu bashkėpunimi ndėr-rajonal mund tė promovohet nė kuadėr tė rritjes sė mundėsisė sė implementimit tė politikave zhvillimore ndėr-rajonale dhe nder kufitar mė rajonet e tjera tė vendeve fqinje nė kuadėr tė programeve tė bashkėpunimit ndėrkufitar.
 
Ky sistem rajonal I qeverisjes duhet tė jetė mirė I studiuar sepse do tė ketė efektet e veta nė kuadėr tė skemės qeverisėse kosovare dhe direkt nė cilėsinė e jetės sė qytetarit. Kėto efekte duhet tė jenė efekte pozitive dhe do tė ndikojnė nė rritjes e kualitetit tė jetės sė qytetarit dhe nė marrjen pjese tė qytetarit tė Kosovės nė jetėn publike.
Nė kuadėr tė subsidiaritetit horizontal duhet bėrė decentralizimi nė nivel komunal mė qėllim qė shėrbimet tė arrijnė mė lehtė tek qytetari.
 
Duke u thelluar nė situatėn e decentralizimit arrihet ne konkluzion se egziston nevoja qė pėr arsye tė shumta duhet tė bėhen njėsi administrative komunale tė cilat nuk mund tė kenė rentabilitet ekonomik pozitiv siē do tė mund tė ishte rasti I komunave tė vogla apo mė burime tė pakta tė kapitali social, ekonomik apo natyror por qė do tė duhej tė bėhej decentralizimi pėr disa nga arsyet specifike siē mund tė jenė, presioni ndėrkombėtar pėr tė krijuar komuna pėr pakicat etnikė tė cilat do tė kenė nevojė tė jenė mė mirė tė pėrfaqėsuara nė nivelin komunal dhe qė do tė duhej tė dėrgoheshin shėrbimet sa mė afėr tyre pėr arsye tė ndryshme si ēėshtjet e sigurisė apo vėshtirėsitė e tyre pėr tė arritur deri nė komune dhe mungesa e vullnetit pėr t’u qasur nė strukturėn qeverisėse, apo rasti kur mungesa e shėrbimeve publike do te bėnte qe banoret e zonave tė caktuara tė shpėrnguleshin drejt zonave urbane gjė qė do tė krijonte probleme sociale dhe do ta rriste numrin e papunėsisė dhe do tė ulte prodhimtarinė rurale dhe kostoja ekonomike e gjithė kėsaj do tė ishte shumė herė mė e lartė.
 
Krijimi i njėsive nėn-komunale nė kuadėr tė subsidiaritetit horizontal do tė ndikonte pozitivisht qė decentralizimi administrativė dhe ofrimi sa mė afėr qytetarit I shėrbimeve publike do tė ndikonte nė rritjen e kualitetit tė jetės sė komiteteve tė cilat jetojnė nė zona tė izoluara apo nė zona nė tė cilat vėshtire arrijnė shėrbimet publike.
 
Duke krijuar sistemin e subsidiaritetit horizontal krijohet edhe mundėsia e pėrfshirjes se komuniteteve etnike ne sistemin e qeverisjes kosovare dhe nė plotėsimin e skemės qeverisėse.
 
Krijimi I njė skeme tė tillė qeverisėse do tė ishte I mirėseardhur edhe pėr arsyen e funksionimit tė niveleve tė qeverisjes nė kudėr tė integrimeve ndėr etnike duke krijuar njė demokraci stabile dhe pjesėmarrje tė qytetarėve nė jetėn publike rritje tė bashkėpunimit ndėr komunal dhe nder etnik e mbrojtje dhe lobimi tė interesave tė pėrbashkėta nė nivelin komunal apo duke krijuar programe dhe projekte tė pėrbashkėta.
 
Njė rėndėsi tė veēantė pėr tė pėrmirėsuar marrėdhėniet ndėretnike janė lidhjet specifike qe do tė krijoheshin nė kuadėr tė decentralizimit administrativ dhe tė subsidiaritetit horizontal sepse komuna ame do tė krijonte lidhje mė njėsinė komunale e cila nė rastet e njėsisė komunale mė pėrbėrje etnike tė ndryshme nga komuna ame do ishte shtysė themelore pėr pėrmirėsimin e raporteve ndėretnike. Bashkėpunimet ndėr-komunale ku do te pėrkraheshin fuqishėm bashkėpunimet nder-komunale nė komunat mė pėrbėrje tė ndryshme etnike pėr tė realizuar dhe lobuar interesa tė pėrbashkėta nė kuadėr te sistemit rajonal.
 
Bashkėpunimi ndėr-rajonal ne drejtim horizontal do te ishte shume I rėndėsishėm pėr tė krijuar raport bashkėpunimi ne kuadėr tė zhvillimit te rajoneve nė sferėn e skemės qeverisėse Kosovare dhe bashkėpunimin ne kuadėr tė programeve tė ndryshme tė zhvillimit ndėrkufitar mė vendet fqinje nė kėtė sferė i rėndėsishme ėshtė krijimi i programeve pėr bashkėpunim ndėrkufitar (CBC cross border cooperation) tė cilat pėrkrahen financiarisht nga Bashkimi Evropian mė donacione dhe ndikojnė nė zhvillimin soicio-politik dhe ekonomik, ku rėndėsi tė veēantė do ti kushtohej edhe bashkėpunimit pėr ēėshtje kulturor te grupeve etnike mė shtetet nė tė cilat ata ndjehen sė kanė kulturė apo gjuhė tė pėrbashkėt.
 
Ne bashkėpunimi vertikal do te kishte rėndėsi krijimi I rajoneve funksionale pėr arsye se do tė krijonte mundėsi mė tė mira tė mbrojtjes dhe pėrfaqėsimit mė adekuat tė interesave lokale tė cilat si pjesė e bashkėpunimit ndėr-komunal mund tė shndėrrohen nė politika rajonale dhe tė promovohen dhe lobohen nė mėnyrė mė adekuate nė nivelin nacional. Nė nivelin supa-nacional nė kuadėr tė integrimeve euroatlantike dhe zhvillimeve globalistė do tė arrihej qe tė ruhej dhe tė promovohej mė mirė nė kontestin e zhvillimit socio-politik dhe ekonomik si dhe konservimit tė trashėgimisė kulturore nė aspektin e integrimeve globalistė.
 
Globalizimi kuptohet si njė proces I rritjės ekonomike, politike, kulturore, sociale dhe  i ndėrvarėsisė. Shpesh dėgjohet termi fshati global si fakt qe komuniteti botėror po afrohet kombet dhe popujt po bėhen tė ndėrlidhur nė aspektin ekonomik, politik, sigurisė globale si dhe nė kuadėr tė krijimit tė formave tė reja tė niveleve supra-nacionale tė qeverisjes siē ėshtė rasti I Bashkimit Evropian.
 
Nė kėtė aspekt tė formave tė reja tė organizimit supra-nacional njė ndėr pikat e vėshtrimit afatgjatė tė politikave kosovare tė decentralizimit duhet tė jetė identiteti, traditat dhe vlerat lokale nė kuadėr tė integrimit supra-nacional, identitet ky I cili nė fushėn e kapitalit social duhet tė orientohet nė ruajtjen dhe ekzistimin si i tille ne aspektin kohor ndėrsa ne aspektin ekonomik duhet tė arrihet qė ekonomia lokale tė jetė konkurruese nė tregun e brendshėm dhe tė studiohen mundėsit qė prodhimet vendore tė depėrtojnė nė tregjet ndėrkombėtare. Nė aspektin e unifikimit tė sistemit ligjor duhet te merren parasysh elementet dhe situatat lokale pėr tė arritur qė struktura dhe nivelet qeverisėse ti bėjnė produktet tė jenė konkurruese.
 
Politika studimore e reformės sė pushtetit nė Kosovė duhet tė jetė e orientuar nė caktimin e prioriteteve tė cilat janė mė rėndėsi nė kuadėr tė aplikimit tė sferės sė interesit zhvillimore dhe tė rritjes sė kualitetit tė jetės sė qytetarit Kosovar nė kėtė drejtim do tė ishte e rėndėsishme qe projektet e reformės do te duhej tė kishin vizion afatgjatė duke mare parasysh nevojat emergjente nė Kosovė si dhe studimin e fazės se tranzicionit qe do tė kualifikohej si fazė e mesme zhvillimore.
 
Karakteristik nė kuadėr tė reformės sė pushtetit ėshtė plotėsimi I standardeve pėr hapjen ė diskutimeve pėr statusin pėrfundimtar tė Kosovės por kjo nuk guxon tė lejohet qe tė shndėrrohet nė eufori dhe nė ngutje tė paarsyeshme dhe tė krijohen situata dėshtuese dhe regresistė siē ėshtė dėshtimi I pilot-projekteve.
 
Kjo situatė nuk guxon tė ndodhė sepse krijohen precedentė tė rrezikshėm qė prodhojnė efekte anėsore shumė negative si humbja e besimit tė qytetarėve, krijimi I opinionit nė politikat ndėrkombėtare se institucionet vendore janė tė pafta tė krijojnė politika dhe tė pėrballen mė pasojat e politikave qė ata krijojnė, ndėrsa nė sferėn e diskutimeve dhe pėrpalljes sė argumenteve mė shtetin fqinj Serbinė I jepet kapital politik pėr tė supozuar sė institucionet Kosovare janė tė paafta tė udhėheqin mė vendin dhe sė nuk kane kredibilitet nė ndėrmarrjet qė bėjnė, pėr realizimin e projekteve dhe sė nuk kanė vizion pėr formėn e qeveris qė mendojnė tė realizojnė nė rast tė pavarėsimit.
 
Ne aspektin afatmesėm duhet te kihet parasysh si do tė pėrballohet faza e tranzicionit qė do tė jetė fazė e cila do tė kėrkoj njė angazhim maksimal si nė krijim tė institucioneve kredibilė dhe vetsuficiente edhe tė fitojė besimin e qytetarit kosovar dhe tė institucioneve ndėrkombėtare pėr tė arritur tė krijoj politika zhvillimore.
 
Ndėrsa nė prizmin afatgjatė tė vėshtrimit duhet te merret nė konsideratė se cilat do tė jenė efektet qė do tė prodhoj skema qeverisėse nė kuadėr tė integrimeve Evroatlantike dhe se cilat janė perspektivat e ruajtjes se identitetit kombėtar, ruajtja e kėtij identiteti ėshtė e rėndėsishme edhe nė nivelin komunal dhe rajonal, paralelisht mė kėtė duhet tė shkoj edhe krjimi I mundėsive qė politikat zhvillimore ekonomik tė jenė konkurruese nė kuadėr tė “Evropės pa kufij” tė jenė nė interes tė ekonomisė kombėtare, rajonale dhe komunale nė tė kundėrt do tė gjendeshim nė situatė nė tė cilėn nė mungesė tė njė strategjie tė qartė tė reformės sė pushtetit nė Kosovė, vendi tė kthehet nė njė konsumues pasiv dhe tė shndėrrohet ne njė vend mė vartėsi ekonomike e cila do te ndikonte nė vartėsin politike e cila ėshtė situata mė e rrezikshme qė mund tė ndodhte dhe do tė krijonte situata tė konfliktit tė interesave.
 
Kėtu duhet te merren seriozisht nė konsideratė konceptet e reja siē janė ndėrvarėsia nė kuadėr tė zhvillimeve ekonomike dhe integrimeve globalistė moderne por duhet tė dilet nga situata nė tė cilėn jemi ku vartėsia ekonomike ėshtė e shprehur nė kuptimin klasik.
 
Ndėrvarėsia politike duhet tė kuptohet nė kuadėr tė politikave integruese globaliste qė kėrkojnė delegimin e njė pjesė tė sovranitetit nė sfera supra-nacionale dhe kėtu fillon loja e funksionimit tė multiniveleve tė qeverisjes nė kuadėr tė sistemit nacional dhe sub-nacional tė cilat do tė jenė nė gjendje qė tė avokojne dhe tė mbrojnė interesat nacionale, rajonale apo lokale nė kuadėr tė integrimeve evroatlantike.
 
Siguria kombėtare, grupore dhe personale duhet te shihet nė kuadėr tė luftės kundėr terrorizmit ndėrkombėtar dhe sigurisė kombėtare nga rreziku I sulmeve nga jashtė apo I problemeve tė brendshme duhet te arrihen standarde tė cilat do te duhej tė ishin nė gjendje qė tė mbronin interesin personale, grupore dhe kombėtar nė tė gjitha nivelet dhe tė ishin bashkėpunuese nė tė gjitha nivelet e qeverisjes duke filluar nga niveli sub-komunal deri nė niveli supra-nacional nė drejtim horizontal dhe nė drejtim vertikal tė qeverisje dhe tė integrimeve.
 
Krijimi I njė strategjie tė studiuar mirė nė tė gjitha detajet e mundshme ėshtė e rėndėsishme pėr tė krijuar klimėn e sigurt nė drejtim tė reformės sė pushteti nė Kosovė. Strategjia e qartė mund tė pėrkthehet edhe si investimi me I madhe I mundshėm nė kuadėr tė projekteve afatgjate zhvillimore ne Kosove.
 
________________________________________________________________________
Reagimet lidhur me shkrimin:
Mr. Sc. Arben GASHI,
e-mail: beni_gashi@yahoo.com

 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.