|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Petersen: Bisedimet kanė nevojė pėr njė delegacion shumė tė pėrgatitur nga Kosova

 
 

 

23 gusht 2005 / TN / Zėri i Amerikės

Nga Linda Karadaku-Ndou

Zėri i Amerikės: Ka kritika pėr mungesėn e pėrgatitjeve tė duhura nga udhėheqėsit e Kosovės pėr bisedimet pėr statusin pėrfundimtar? A po pėrgatiten udhėheqėsit shqiptarė siē duhet pėr bisedimet pėr statusin?

Soren Jesen Petersen: Sė pari ėshtė shumė e qartė pėr tė gjithė ne se bisedimet pėr statusin do tė fillojnė nė fund tė kėtij viti, por nuk duket se ėshtė e qartė pėr tė gjithė udhėheqėsit e Kosovės se ky ėshtė fakt sepse nuk ėshtė herėt pėr tė filluar diskutime thelbėsore pėr ta pėrgatitur Kosovėn pėr bisedime. Ka pasur diskutime nė sekretariatin e forumit, por tani duhet tė pasohen me veprime. Sepse do tė jenė neegociata shumė tė ndėrlikuara, do tė ketė nevojė pėr njė delegacion shumė tė pėrgatitur nga Kosova dhe tani vėrtetė ėshtė koha pėr tu bėrė gati.

Zėri i Amerikės: Ēfarė i pengon serbėt e Kosovės qė tė dalin tani nga enklavat dhe tė integrohen nė shoqėrinė e Kosovės?

Soren Jesen Petersen: Ēfarė ekzaktėsisht po i pengon serbėt e Kosovės tė dalin nga enklavat dhe tė integrohen nė shoqėrinė e Kosovės, Serbia. Shumė prej tyre do tė donin tė bėnin kėshtu, tė dalin nga enklavat, tė jenė pjesė e procesit, tė marrin pjesė nė formėsimin e shoqėrisė sė Kosovės, por pėr fat tė keq, nuk janė lejuar, ndjejnė se nuk lejohen dhe pėr fat tė keq, nuk kanė ndjerė se kanė mbėshtetjen dhe kurajon pėr tė shkuar pėrpara pa njė sinjal tė qartė nga Beogradi.

Mendoj se ėshtė njė gabim shumė serioz i Beogradit. Serbėt e Kosovės po humbasin shumė raste kėto ditė pėr formėsimin e tė ardhmes sė Kosovės. Decentralizimi ėshtė njė shembull, institucionet e pėrkohshme tė vetėqeverijes, dolėn me njė nismė, ndoshta nuk ėshtė perfekte, nuk mendoj se ėshtė, as kėto institucione nuk mendojnė se ėshtė, por ėshtė njė bazė shumė konstruktive pėr diskutime tė tjera por pėr fat tė keq, nuk ka me kė tė diskutohet. Vendimi nė Beograd ėshtė marrė pėr tė mos u angazhuar. Ata qė paguajnė ēmimin pėr kėtė nuk janė njerėzit nė Beograd, por serbėt e Kosovės qė do tė donin tė ishin pjesė e kėsaj shoqėrie nė Kosovė.

Zėri i Amerikės: Ēfarė do tė ndodhė me projektet pilot pėr decentralizimin nėse serbėt vazhdojnė tė mos marrin pjesė?

Soren Jesen Petersen: Sė pari janė pesė projekte pilot dhe tre prej tyre mund tė shkojnė pėrpara edhe pa pjesėmarrjen e serbėve. Nuk shoh ndonjė arsye pse tė mos shkohet pėrpara. Qeveria ėshtė e angazhuar pėr tė gjetur mėnyrėn pėr tė shkuar pėrpara pėr zbatimin e kėtyre projekteve. Pėr kėto dy qė janė interes direct i serbėve tė Kosovės, nuk e di ende. Nėse nė fund, zbatimi do tė jetė i pamundur pėr shkak tė mungesės sė angazhimit tė serbėve tė Kosovės, kjo nuk do tė pėrdoret sigurisht kundėr institucioneve vendore tė vetėqeverisjes.

Zėri i Amerikės: Ende ėshtė e paqartė se cili do tė mund tė jetė roli i misionit tė Kombeve tė Bashkuara nė bisedimet pėr statusin. Ēfarė roli do tė ketė ky mission gjatė bisedimeve?

Soren Jesen Petersen: Diskutimet pėr statusin do tė jenė pėrgjegjėsi e njė tė dėrguari tė posacėm tė emėruar nga Sekretari i Pėrgjithshėm, roli i kėtij misioni kėtu do tė jetė nė dy pjesė: sė pari tė mbėshtesė tė dėrguarin me tė gjithė llojin e informacionit pėr tė cilin aim und tė ketė nevojė dhe sė dyti, po kaq e rėndėsishme, misioni tė vazhdojė tė ndihmojė Kosovėn tė ecė pėrpara pėr tė qenė e qėndrueshme, me pėrparim nė ndėrtimin e shoqėrisė shumėetnike. Do tė jetė shumė e rėndėsishme pėr tė dėrguarin pėr statusin, qė Kosova tė vazhdojė tė pėrparojė dhe qė UNMIK-u tė luajnė njė rol shumė, shumė tė rėndėsishėm nė atė proces.

Zėri i Amerikės: Ēfarė roli do tė keni ju vetė nė kėto bisedime, gjatė kohės qė ato do tė zhvillohen?

Soren Jesen Petersen: I dėrguari pėr statusin do tė ketė nevojė pėr shumė kėshilla pėr gjendjen nė terren, shumė mbėshtetje, ai do tė llogarisė shumė nė tė dėrguarin special kėtu, dhe pastaj do tė shohim.


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.