|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

  Njeriu i Kenuikut - skeleti mė i lashtė i zbuluar ndonjėherė

 
 

 

23 gusht 2005 / TN / Zėri i Amerikės 

Rreth 10 vjet mė parė, nė shtetin veriperėndimor tė Uashingtonit, dy njerėz bėnė njė zbulim tė rrallė nė brigjet e lumit Columbia. Ata zbuluan atė qė mė pas doli se ishte njė nga skeletet mė tė lashtė dhe mė tė plotė tė zbuluar ndonjėherė nė Amerikėn Veriore. Zbulimi u bė shkas pėr fillimin e njė beteje ligjore mes shkencėtarėve, tė cilėt kėrkonin tė studionin kėtė skelet mbi 9 mijė vjeēar, dhe indianėve vendės qė thoshin se fjala ishte pėr njė stėrgjysh tė lashtė tė tyre i cili prandaj duhej varrosur. Skeleti i lashtė njihet me emrin “Njeriu i Kenuikut”.

Vitin e kaluar, shkencėtarėt nė Muzeun Burke tė shtetit Uashington fituan tė drejtėn tė analizonin skeletin, i cili ndodhej atje qė nga viti 1998. Kohėt e fundit ata filluan eksperimente pėr tė nxjerrė tė vėrtetėn rreth kėtij njeriu tė lashtė misterioz.

Tė 300 kockat e skeletit tė njohur me emrin “Njeriu i Kenuikut”, kanė shtruar mė tepėr pyetje se sa kanė dhėnė pėrgjigje. Shkencėtarėt qė kanė analizuar kockat thotė se ky njeri mund tė mos ketė qenė indian i Amerikės por ndoshta vizitor nga ndonjė pjesė tjetėr e botės. Ja ē’thotė antropologu Douglas Owsley: "Skeleti nuk ka tipare nga ato qė ne shohim nė popullsitė evropiane, as nga ato tė indianėve tė Amerikės Veriore. Ai mė duket se ka tipare qė vihen re mė tepėr nė popullsitė aziatike."

Studiuesit thonė se Njeriu i Kenuikut arriti tė mbijetojė megjithė njė numėr plagėsh qė mori gjatė jetės. Shkencėtari James Chatters krijoi njė replikė tė kafkės sė tij dhe njė model qė tregon se si mund tė ketė qenė ky njeri: "Ėshtė e qartė nga numri i plagėve se njerėzit e tij u kujdesėn shumė pėr tė. Tė paktėn dy nga kėto plagė kanė qenė me rrezik pėr jetėn." 

Shkencėtarėt shpresojnė se provat e mėtejshme do tė japin mė shumė tė dhėna pėr origjinėn e Njeriut tė Kenuikut dhe se si jetoi dhe vdiq ai.


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.