|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Intervistė me shefin e zyrės amerikane nė Prishtinė, Philip Goldberg

 
 

Goldberg u bėri thirrje udhėheqėsve shqiptarė tė Kosovės tė pėrgatiten pėr negociatat mbi statusin pėrfundimtar

 
 

 

23 gusht 2005 / TN / Zėri i Amerikės

Linda Karadaku-Ndou

Zėri i Amerikės: Zoti ambassador, Kosova po shkon drejt bisedimeve pėr statusin pėrfundimtar, a prisni njė vlerėsim pozitiv tė standarteve nga ambasadori Aide dhe a jeni dakord me mėnyrėn si po punon ai pėr raportin e tij?

Philip Goldberg: Po, mendoj se po e bėn punėn e tij siē pritej, ka shkuar nė terren, ka shkuar nė gjithė Kosovėn nė komunitete tė ndryshme, shqiptare, serbe, rome dhe po merr njė pėrshtypje tė mirė pėr atė qė ndodh kėtu, pėr pėrparimin e bėrė dhe pėr ato fusha ku ende ka nevojė pėr pėrparim. Ėshtė tani nė Beograd, por do tė kthehet nė Prishtinė nė fund tė javės dhe ėshtė shumė i pėrqėndruar tani nė fusha tė ekonomisė, drejtėsisė. Po bėn njė punė shumė gjithėpėrfshirėse ose ėshtė duke e bėrė kėtė .

Zėri i Amerikės: A mendoni se udhėheqėsit nė Kosovė po pėrgatiten siē duhet pėr bisedimet pėr statusin pėrfundimtar?

Philip Goldberg: Do tė doja tė bėnin mė shumė. Kam thėnė disa herė se udhėheqėsit e Kosovės duhet tė pėrgatiten pėr ato qė do tė jenė negociata shumė tė rėndėsishme. Do tė ketė negociata dhe do tė pėrfshijnė kompromis dhe njė seri ēėshtjesh, qė do tė trajtojnė mėnyrėn sesi pakicat do tė jetojnė kėtu, serbėt, dhe politika tė ndryshme pėr tė cilat duhet tė bihet dakord nga udhėheqėsit politikė nga i gjithė spektri politik. Me sa di unė, asgjė nuk ėshtė bėrė pėr tu pėrgatitur pėr ato negociata.

Ka pasur disa diskutime, sesi tė fillohet puna nga pikėpamja procedurale. Ne presim tė fillojnė bisedimet pėr statusin pėrfundimtar, diku nga vjeshta e kėtij viti dhe pala e Kosovės duhet tė pėrgatitet pėr atė qė do tė jetė njė periudhė shumė tė rėndėsishme pėr ta. Ata duhet vėrtetė tė ulen dhe tė punojnė. Mendoj se pjesė e problemit ėshtė se, ajo qė duhet tė jetė njė pėrpjekje e pėrbashkėt, kėtu, nė mėnyrė tė pashmangshme, fillon tė keqėsohet apo bėhet problem me partitė politike dhe debat politik. Kjo sipas nesh, ėshtė e patolerueshme nė kėtė pikė. Ėshtė qė koha qė ndryshimet partiake dhe politike tė zbehen, ėshtė koha pėr njė pozicion tė unifikuar, sepse nuk do tė pėrfaqėsojmė ne Kosovėn, as bashkėsia ndėrkombėtare, as Kombet e Bashkuara, kosovarėt duhet ta bėjnė kėtė.

Mund tu them, Beogradi po pėrgatitet pėr atė qė do tė vijė, Washingtoni ėshtė i pėrgatitur, Brukseli ėshtė i pėrgatitur, Londra ėshtė, dhe ėshtė koha qė kosovarėt tė pėrgatiten pėrmes udhėheqėsve tė tyre. Mendoj qė pėrshtypja kėtu ėshtė se ėshtė njė cėshtje pėr negociim dhe se madje nuk ėshtė as negociatė. Kur them njė ēėshtje ėshtė ēėshtja e pavarėsisė apo diēka tjetėr. Edhe nėse e kėrkon kėtė, qė ėshtė dicka qė nuk kuptohet nga palė tė tjera nė negociata, ka shumė cėshtje qė dalin nga kjo, si tė arrish marrėveshje me serbėt, si ti bėsh tė ndjehen tė sigurtė nė zonat ku jetojnė, ēėshtje qė kanė tė bėjnė me rolin ndėrkombėtar kėtu pas statusit pėrfundimtar, ēfarė do tė jetė. Kur mendon pėr statusin pėrfundimtar nė kėtė mėnyrė, nuk ėshtė thjeshtė statusi politik, ėshtė mėnyra sesi do tė formohet shoqėria.

I vetmi person qė po flet pėr njė pozicion pėr kėtė, po e drejton keq komunitetin shqiptar, janė ata qė shkruajnė nė mure, jo negociata, sepse do tė ketė negociata, nuk ėshtė thjeshtė ēėshtje e pjesės sė dytė tė tyre, vetėvendosje. Ėshtė shumė mė ndryshe se kjo. Mėnyra sesi komunitetet kėtu do tė shkojnė dhe jetojnė me njėri-tjetrin ėshtė shumė mė e ndėrlikuar. Slloganet nė mure nuk do tė arrijnė atė qė ka nevojė tė bėhet kėtu. Ėshtė njė negocim qė sjell kujtime tė kėqija nga Rambujeja, pjesė e arsyes ėshtė se pala shqiptare ishte aq e ndarė. Kjo ėshtė diēka qė duhet mėnjanuar kėtė herė.

Zėri i Amerikės: Cili do tė jetė roli i Washingtonit nė bisedime, a do ti lejoni evropianėt ti drejtojnė kėto bisedime?

Philip Goldberg: Do tė emėrohet njė i dėrguar nga Sekretari i Pėrgjithshėm, ne sigurisht kemi diskutime mes nesh sesi do tė bėhen negociatat, por vendimi do tė merret nga Sekretari i Pėrgjithshėm. Besoj se negociatori kryesor do tė jetė evropian, kjo ka shumė kuptim. Ambasadori Burns, nėnsekretari ynė pėr ēėshtje politike e ka bėrė tė qartė se ne synojmė tė jemi shumė ndihmues nė atė proces duke emėruar njė zėvėndės pėr atė tė dėrguar.

Por ėshtė fakt se e ardhmja kėtu dhe rruga drejt zhvillimeve tė mėtejshme ekonomike, politike ėshtė nė Evropė. Shtetet e Bashkuara do tė sigurojnė qė interesat tona, interesat e pėrgjithshme tė rajonit tė jenė nė tryezė, por kjo ėshtė dicka qė do ta bėjmė nė bashkėpunim me aleatėt dhe miqtė tanė nė Grupin e Kontaktit.

Zėri i Amerikės: Shqiptarėt e Kosovės duan pavarėsi si diēka tė panegociueshme, ndėrkohė qė serbėt vėshtirė se do tė hiqnin dorė nga ideja e tyre e trajtimit tė Kosovės si pjesė e territorit tė tyre. Cfarė zgjidhje mund tė gjendet, a prisni negociata tė gjata?

Philip Goldberg: Ne do tė jemi atje, komuniteti ndėrkombėtar, tė dėrguarit, pėr tė gjetur urėzuar ndryshimet, pėr tė gjetur njė zgjidhje tė qėndrueshme pėr Prishtinėn, Beogradin, rajonin, por mė e rėndėsishme pėr njerėzit qė jetojnė kėtu, pėr tė gjetur mėnyra sesi njerėzit mund tė jetojnė bashkė.

Zėri i Amerikės: Vetėvendosja, do tė pėrfshihet apo pėrjashtohet?

Philip Goldberg: Nuk mendoj se ka ndonjė gjė jashtė apo mbi tavolinė. Ēdo gjė do tė jetė nė tavolinė.

Zėri i Amerikės: Serbėt e Kosovės janė nėn ndikim tė fortė tė Beogradit. Ēfarė mund tė bėhet qė ata tė vendosin vetė pėr veten e tyre?

Philip Goldberg: Mendoj se ėshtė shumė e rėndėsishme qė serbėt e Kosovės tė pėrfaqėsohen nė procesin nė vazhdim qė pėrfshin institucionet vetėqeverisėse si parlamenti. Lidhur me Kosovėn nė veēanti, qeveria nė Beograd, qeveritė pasuese tė Millosheviēit nuk kanė pasur rol konstruktiv pėr tė ndihmuar serbėt e Kosovės pėr tė ndėrtuar vetėqeverisjen e tyre. Ky ėshtė problem dhe ka qenė problem pėr 6 vjet. Ata asnjėherė nuk kanė dalė me njė politikė sesi tė merren me gjendjen e brendshme nė Kosovė.

Ne e kuptojmė pikėpamjen e tyre pėr Kosovėn, historinė e tyre, por nuk shohim sesi e shohin rrugėn pėrpara, qė pėrmban njė Kosovė tė bashkuar, jo tė ndarė. Kjo nuk ka qenė asnjėherė e qartė dhe Serbia nuk ka qenė asnjėherė e interesuar pėr tė ndihmuar pėrpjekjet e bashkėsisė ndėrkombėtare kėtu pėrvecse me retorikė. Kemi parė pėr 6 vjet mbajtjen e institucioneve paralele nė zonat serbe, nė enklava, Mitrovicė, nė veri, nė universitet, tė gjitha llojet e veprimeve qė nuk synon tė ndihmonin procesin e vetėqeverisjes.

Zėri i Amerikės: Lidhur me decentralizimin, nuk ėshtė njė nga standartet, pse u bė kaq I rėndėsishėm kohėt e fundit?

Philip Goldberg: Ėshtė shumė i rėndėsishėm sepse paraqet atė qė do tė jetė politika kryesore pėr rrugėn pėrpara pėr statusin pėrfundimtar kėtu, si do tė japim pėr zonat e pakicave, serbėt nė vecanti, mjedis tė sigurtė ku mund tė sigurohen se arsimimi, kultura, policia dhe disa tė tjera do tė trajtohen brenda komuniteve tė tyre.

Kjo nuk do tė thotė se nuk do tė jenė pjesė e institucioneve tė Kosovės nė tėrėsi. Ėshtė pėr qeverisje tė mirė, por nuk ėshtė pėr kantonizim. Ėshtė pėr atė sesi tė sillen zona qė janė jashtė juridiksionit tė Kosovės nė shumė mėnyra pėrmes institucioneve paralele, dhe njė mėnyrė pėr grupet etnike qė kanė pasur probleme pėr tė gjetur rrugėn pėrpara. Kjo ėshtė mėnyra qė kemi identifikuar pėr ta arritur kėtė.


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.