|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Shqipėri: Pėrsėriten votimet nė tre zona elektorale

 
 

 

22 gusht 2005 / TN / Zėri i Amerikės

Rajmond KOLA, Pėllumb SULO
Gjirokastėr, Shkodėr

Tė djelėn  nė Shqipėri u zhvilluan votimet e pėrsėritura tė zgjedhjeve parlamentare tė 3 korrikut nė tre zona elektorale pas problemeve qė pati me rezultatin e tyre tė debatueshėm

Kėshtu, votimet nė zonėn 90 tė Gjirokastrės, siē e parashikon kodi zgjedhor, u mbyllėn nė orėn 19. Nė kėtė zonė u rivotua pėr kantidatin e Partisė Demokratike, Genc Ruli, dhe kantidaten e Partisė Socialiste Makbule Ēeco. Burime paraprake nga komisioni zonal nė Gjirokastėr flasin pėr njė prani tė ulet tė zgjedhėsve nė qendrat e votimit nė qytet.

Kėshtu vlerėsohet se rreth 40 % e votuesve kanė marrė pjesė nė proces ndryshe nga e diela e tre korrikut, kur pjesėmarrja ishte nė shifrat e 65 pėrqindėve.  Ndėrkaq pjesėmarrje mė e lartė, po sipas burimeve paraprake tė Komisionit Zonal, ėshtė shėnuar nė zonėn rurale, ku vlerėsohet se morėn pjesė nė votime mbi 60 % e zgjedhėsve.

Policia e Gjirokastrės  tha rreth 20:00 se kishte arrestuar nė flagrancė shtetasin Gjolekė Malaj “pėr veprėn penale godije pėr shkak tė detyrės”. Malaj sė bashku me njė grup prej tre personash tė tjerė  goditi tė djelėn, duke i shkaktuar plagė nė trup dhe fytyrė, analisitin, Mero Baze, dhe kryeradaktorin e gazetės “Rilindja Demokratike” dhe deputet i porsazgjedhur nė Parlamentin shqiptar, Astrit Patozi.

Policia e Gjirokastrės tha  gjithashtu se katėr policė janė pezulluar nga detyra. Tė katėr policėt, sipas dėshmisė sė zotit Baze, ishin tė pranishėm nė incident, por nuk bėnė asnjė pėrpjekje pėr tė ndaluar keqtrajtimin e gazetarėve nga grupi i personave.

Nė njė intervistė me Zėrin e Amerikės pėrmes telefonit me zotin Baze, para se tė nisej urgjent me helikopter nga Gjirokastra pėr nė Spitalin Ushtarak tė Tiranės, ai tha se i ka njohur dy prej sulmuesve. Sipas zotit Baze, njėri ėshtė nipi i Sekretarit tė Partisė Socaliste, Gramoz Ruci, kurse tjetri i biri i kandidates socialiste pėr deputete, Makbule Ēeēo.

Ndėrkaq nė tre qendra votimi tė Komunės sė Lazaratit Partia Socialiste nuk u pėrfaqėsua nė votime me komisionerėt e saj, pėr shkak tė asaj qė ajo e ka quajtur “klimė e pasigurie e rendit” nė kėto qendra. Zgjedhjet nė kėto qendra votimi kanė vijuar normalisht, pasi kodi zgjedhor nuk parashikon anullim tė votimit pėr mosparaqitje tė komisionerėve.

Ambasadori i Misionit ndėrkombėtar tė Vėzhgimit tė Zgjedhjeve Jorgen Grunet dhe Kryetari i Komisonit Qėndror tė Zgjedhjeve, Ilirian Celibashi, ishin tė djelėn paradite tė pranishėm nė Lazarat. Zoti Grunet u tha gazetarėve se procesi po vijonte normalisht dhe disa probleme tė vogla nuk e cėnonin thelbin e tij.

Po kėshtu edhe zoti Celibashi e vlerėsoi votimin normal nė kėtė komunė duke pėrmendur edhe mungesėn e komisionerėve socialistė. Kjo mungesė u shpreh ai do tė shyrtohej nė pėrfundim tė procesit kur tė mbėrrinin ankimet nga subjektet politike pranė Komisionit Qėndror.

Tė shtunėn zhvilluan nė Lazrat njė vizitė dhe njė takim tė pėrbashkėt me kryetarin e komunės zyrtarėt e Partisė Socialiste, Andis  Harasani, e Blendi Klosi sė bashku me Lulėzim Bashėn dhe Neritan Sejaminin tė Partisė Demokratike.

Partia Socialiste nė njė konferencė shtypi tė zhvilluar nė mbrėmje tha se ishin kryer akte dhune ndaj njė komisoneri tė saj gjatė njė grindje me komisionerė tė Partisė Demokartike nė komunėn e Cepos.

Ndėrkaq, edhe nė zonėn numėr 2, nė veri tė vendit u zhvilluan votime. Nė kėtė zonė janė kandidatė Astrit Bushati i Partisė Demokratike dhe Pal Lera i Partise Socialiste.  Por pėrsėritja e votimeve nė zonėn numėr 2 nuk pritet tė ndikoje nė rezultatin perfundimtar tė zgjedhjeve tė 3 korrikut. Megjithatė, rivotimi nė kėtė zonė mund tė ndikojė nė imazhin e zgjedhjeve dhe nė vlerėsimin e nderkombėtarėve pėr to.

Kjo ėshtė edhe arsyeja, qė drejtues tė lartė tė Partisė Demokratike dhe asaj socialiste ishin tė pranishėm tė djelėn nė kėtė zonė zgjedhore. Pėrfaqėsuesi i PD-sė, Jemin Gjana, tha se megjithė disa parregullsi, votimet  po zhvilloheshin tė qeta.

Edhe zėvendės-kryeministri socialist Namik Dokle, ishte i pranishėm nė zonėn zgjedhore numėr 2. Ai e vleresoi pėrgjithėsisht tė qetė procesin e rivotimit, por shtoi se “janė vėrejtur edhe parregullsi, pėr tė cilat  Partia Socialiste do tė ndjekė rrugėn ligjore”.

Rivotimet nė zonėn numėr dy u ndoqėn edhe nga vėzhgues ndėrkombėtarė tė OSBE-ODIR, ndėrkohė qė nuk u vu re prania e vėzhguesve tė shoqatave joqeveritare. Procesin e votimit u ndoq nga afėr dhe nga pėrfaqėsues tė Komisiomit Qendror tė Zgjedhjeve. Inspektori i kėtij komisioni, Dashamir Alsula, tha se  pavarėsisht nga vėshtirėsitė, po votohej nė tė 70 qendrat e votimit tė kėsaj zone.

Pėr tė siguruar mbarėvajtjen e procesit tė votimit, nė zonėn numėr 2, ku pėrfshihen 6 komuna malore, janė angazhuar 120 forca tė policisė vendore. Vetė Drejtori i Pėrgjithshėm i Policisė, Bajram Ibraj, inspektoi tė djelėn paradite punėn e policisė vendore nė mbėshtetje tė procesit zgjedhor, ndėrsa njė helikopter i Ministrise sė Rendit ishte vėnė nė shėrbim tė policisė  pėr tė ndjekur nga afėr situatėn nė komunat e thella malore tė Dukagjinit.

Pas votimeve tė sė djelės nė Shqipėri, pritet tė dalė rezultati pėrfundimtar i zgjedhjeve duke i dhėnė kėshtu mundėsinė Kryetarit tė Partisė Demokratike tė opozitės, ish-presidentit Sali Berisha, tė fillojė krijimin e qeverisė sė koalicionit.

Partia Demokratike dhe aleatėt e saj fituan shumicėn nė zgjedhjet parlamentare tė 3 korrikut, por kryeministri Fatos Nano ka vazhduar tė qėndrojė nė pushtet, deri nė zgjidhjen e mosmarrėveshjeve pėr rezultatin e debatueshėm nė disa zona elektorale.

Presidenti Alfred Moisiu thotė se nuk do ta mbledhė Parlamentin e ri deri sa Komisioni Qendror i Zgjedhjeve tė shpallė zyrtarisht rezultatin e tyre. Pėr rezultatet e para tė zgjedhjeve tė 3 korrikut pati rreth 300 ankesa, por zyrtarėt e zgjedhjeve urdhėruan pėrsėritjen e votimeve vetėm nė tre prej 100 zonave elektorale tė vendit. Mbajtja e zgjedhjeve tė drejta dhe tė lira ėshtė njė nga kushtet qė i ėshtė vėnė Shqipėrisė pėr anėtarėsimin nė radhėt e Bashkimit Evropian. 


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.