|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Papa Benedikti: “Tė krishterėt dhe myslimanėt duhet tė punojnė sė bashku pėr tė mposhtur terrorizmin”

 
 

 

22 gusht 2005 / TN / Zėri i Amerikės

Sabina Kastelfranko / Kėln / Gjermani

Kėln / Gjermani, 21 gusht 2005 - Papa shfrytėzoi takimin e tij me udhėheqės myslimanė nga komuniteti turk i Gjermanisė pėr tė theksuar shqetėsimet rreth pėrhapjes sė terrorizmit. Ai tha se terrorizmi po mbjell vdekje e shkatėrrim dhe po shkakton pikėllim e dėshpėrim pėr shumė njerėz.

Udhėheqėsi shpirtėror i Kishės Katolike tha se nuk ka dyshim se ata qė nxisin dhe planifikojnė sulme tė tilla, dėshirojnė tė helmojnė marrėdhėniet midis tė krishterėve dhe myslimanėve.

Ai theksoi se nėse dėshirojnė tė jenė tė kenė rezultat nė pėrpjekjet pėr tė kthyer prapa valėn e terrorizmit, tė krishterėt dhe myslimanėt sė bashku duhet tė zhdukin mėllefin e inatin dhe tė kundėrshtojnė mungesėn e tolerancės e dhunėn.

Papa Benedikti i Gjashtėmbėdhjetė tha se kjo ėshtė njė detyrė shumė e vėshtirė, por jo e pamundur. Ai theksoi se udhėheqėsit myslimanė kanė pėrgjegjėsinė e madhe tė edukojnė siē duhet brezat e tyre tė rinj.

Ai tha se ata duhet ta udhėheqin brezin e ri drejt besimit tė vėrtetė islam. “Kėtu, tha Shenjtėria e Tij, nuk ka vend pėr plogėshti apo mosangazhim, e, madje, edhe mė pak pėr anėsi dhe sektarizėm.”  “Ne nuk duhet tė gjunjėzohemi para frikės e shtypjes, por duhet tė kultivojmė optimizmin dhe shpresėn.”

Udhėheqėsit myslimanė shprehėn kėnaqėsi pas takimit. Kryetari i Bashkimit Islam Turk tha se pjesėmarrėsit nė takim shprehėn mbėshtetje pėr qėndrimin e papės. “Me kėtė platformė tė pėrbashkėt, tha ai, ne mund ta luftojmė terrorizmin sė bashku.”

Gjermania ėshtė njė nga vendet me popullsinė mė tė madhe myslimane nė Evropė, me rreth 3 milionė e 500 mijė. Papa tha se dėshironte tė takohej me udhėheqės tė komunitetit mysliman nė Gjermani, ku ai ishte lindur, kishte studiuar dhe kishte kaluar njė pjesė tė mirė tė jetės sė tij.

Kardinali gjerman, Karl Lehman, tha pas takimit se gjatė bisedimeve midis Papės dhe udhėheqėsve myslimanė tė Gjermanisė mbretėroi njė klimė paqėsore e miqėsore: “Ati i Shenjtė, tha Kardinali Lehman, e bėri tė qartė se ky dialog ndėrfetar dhe ndėrkulturor midis tė krishterėve dhe myslimanėve ėshtė me rėndėsi jetike.”

Takimi i Papės Benedikti i Gjashtėmbėdhjetė gjatė ditės sė katėrt tė vizitės nė vendlindjen e tij, e para e papatit tė tij, ishte pjesė e pėrpjekjeve tė tij pėr t’u shtrirė dorėn e bashkėpunimit besimeve tė tjera fetare.      


Kėln: Papa thotė meshė para 1 milionė tė rinjve

21 gusht 2005 / Zėri i Amerikės

Papa Benedikti i dha fund tė djelėn vizitės sė tij Gjermani me njė meshė nė jashtė, nė njė shesh pranė Kėlnit.

Papa e tha meshėn nė 5 gjuhė tė ndryshme duke dėnuar “mėnyrėn e tė vepruarit pa ndihmėn e Zotit” duke theksuar me kėtė rast mėsimet qė duhen ndjekur. Vėzhguesit e Vatikanit thanė se Papa nuk iu drejtua tė rinjve me kėrkesėn pėr pėrmbajtje seksuale, ashtu sikurse bėnte paraardhėsi i tij, Papa Gjon Pali.

Mesha e sotme u zhvillua me rastin e Ditės Botėrore tė Rinisė, qė kėtė vit u mbajt nė vendlindjen e Papės, nė Gjermani. Papa bėri tė njohur se Dita e Ardhshme e Rinisė do tė zhvillohet pas tre vjetėsh nė Sidney tė Australisė.

Para se tė nisej pėr nė Romė, Papa u tha peshkopėve gjermanė se Kisha Katolike duhet tė luftojė laicizmin nė rritje kohėt e fundit nė Evropė dhe u bėri atyre thirrje t’i shtojnė pėrpjekjet pėr tė tėrhequr njė numėr mė tė madh tė rinjsh nė radhėt e priftėrinjve. //az//


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.