|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Ministri Veliu pranoi futbollėt e paqes tė Sven Eriksson dedikuar shkollave nė Kosovė

 
 

 
22 gusht 2005 / TN
 
Ministri i MASHT Agim Veliu,  pranoi sot nė Parkun e Paqes nė Podujevė 1 mijė topat e futbollit dėrguar nga trajneri i mirėnjohur anglez Sven Goran Eriksson dhe tė dashurės sė tij Nancy Dell'Olio e cila nė dhjetor tė vitit tė kaluar nisi kampanjėn pėr dėrgimin e kėtyre topave nė Kosovė. Nė kėtė ceremoni rasti pėrveē fėmijėve tė shumtė, familjes Bugujevci dhe anėtarėve tė MaK nga Anglia, morėn pjesė edhe udhėheqja komunale e Podujevės e prirė nga kryetari Agim Kikaj.
 
Nė njė atmosferė gėzimi e hareje tė qindra fėmijėve dhe pjesėmarrėsve nga Podujeva dhe anėtarėve tė organizatės “Ndihma e Manēesterit pėr Kosovėn” nga Manēesteri, Londra, Irlanda e vende tjera tė Mbretėrisė sė Bashkuar, zonja Pam Dawes dhe Genc Bogujevci i dhuruan topat e paqes Ministrit Agim Veliu.
 
“Ju falėnderoj nga zemra pėr gjithė atė qė keni bėrė e po bėni kėtu nė Parkun e paqes, veēantė pėr futbollėt e paqes tė cilėt do tė shpėrndahen gjithandej shkollave tė Kosovės”, tha Ministri Veliu. Ai tha se donacioni i tillė pėr fėmijėt e Kosovės qė vjen nga trajneri i mirėnjohur anglez  Sven Erikson, e dashura e tij Nensi Dell’Ollio dhe organizata e tyre “Truce international” ka kuptimin e paqes dhe tregon se Kosova ka miq tė shumtė nėpėr botė.
 
Veliu falėnderoi familjen Bogujevci dhe fėmijėt qė mbijetuan masakrėn e 28 marsit 1999; Sarandėn, Fatosin, Lirien, Jehonėn dhe Gencin, por edhe tė gjithė ata qė po kontribuojnė pėr Kosovėn. Z. Pam Daus tha se “Truce international” dhe trajneri Sven Erikson dhe e dashura e tij Dell’Ollio i kanė dhuruar MaK-ut njė mijė topa futbolli nė vlerė rreth 2 mijė funta pėr tė inkurajuar harmoninė dhe shėrimin nė Kosovė.
 
“Dorėzimi i topave tė paqes nė Parkun e Paqes tė Manēesterit qė po ndėrtohet nė Podujevė ėshtė njė simbolikė sepse parku do tė jetė njė memorial pėr tė rėnėt, mirėpo fokusohet nė jetėn e re dhe shpresėn pėr ardhmėrinė e Kosovės”, ka pohuar z. Daus pėr tė shtuar qė futbollėt tė cilėt janė pėrcjellur edhe nga Sekretari i OKB-sė Kofi Anan, pastaj ish kryetari i SHBA-ve Bill Kllinton dhe udhėheqės tjerė botėrorė, do t’u shpėrndahen shkollave nė gjithė Kosovėn.
 
Ndėrsa menagjeri i projektit tė Parkut tė Paqes Paul Guest tha se topat e “Truce” i shėrbejnė qėllimit pėr ēka po ndėrtohet Parku i paqes. Sipas tij projekti ka pėr qėllim promovimin e lidhjeve tė komuniteteve, e Parku i Paqes i Manēesterit simbolizon miqėsinė nė mes tė gjitha komuniteteve nė Kosovė.
 
Organizata e Nancy Dell'Olio dhe e Sven Eriksson “Truce international” ka pėr qėllim qė tė mbėshtesin Deklaratėn e Kombeve tė Bashkuara pėr “Ditėn ndėrkombėtare tė armėpushimit” dhe tė mobilizojė fuqinė e futbollit nėpėr botė. Futbolli ka fuqi tė inspirojė rininė qė mund tė ndikojnė nė liderėt botėrorė dhe qė tjju jap shtytje ndėrprerjes sė konflikteve. Nensi Dell’Ollio nė dhjetor tė vitit tė kaluar ka nisur kampanjėn pėr dėrgimin e topave tė paqes nė Kosovė duke i dhuruar ata fėmijėve tė familjes Bogujevci.
 
Sipas informatės sė Muzeut Mbretėror tė Manēesterit – Veriu, kampanja e inicuar nga trajneri i kombėtares angleze Sven Goran Eriksson dhe e dashura e tij Nancy Dell’Olio ka pėrfshirė dorėzimin solemn tė kėtyre topave mė 8 dhjetor ku ishin fėmijė tė Kosovės qė aktualisht jetojnė nė kėtė qytet dhe nxėnės tjerė tė shkollave angleze. 
 
Kjo ngjarje ka pėrfshirė fjalimet dhe prezantimin e topave tė futbollit nė ekspozitėn “Loja mė e madhe” nga Nensi Dell Ollio nė Muzeun Mbretėror tė Luftės tė Manēesterit, fotoalbume, intervista dhe vizitėn e galerisė “Fėmijėt dhe Lufta” qė pėrmbanė edhe tregimin e luftės dhe tė masakrės nė familjen e tyre, tė fėmijėve Fatos, Saranda, Genc, Lirie, Jehona Bogujevcit nga Podujeva, tė cilėt humbėn mė tė dashurit e tyre, por edhe vetė ishin viktima nė ditėn e 28 marsit 1999 dhe aktualisht vazhdojnė shėrimin e plagėve nė Manēester.
 
K’tė ngjarje e kanė shėnuar shumė media angleze, ndėrkaq qė BBC nė njė shkrim ka pohuar se e dashura e Sven Eriksonit ėshtė paraqitur nė ceremoni pėr tė promovuar fuqinė e sportit dhe pėr tė inkurajuar paqen. “Nensi Dell Olloi u ka dhėnė topat e futbollit fėmijėve nga Wilslow tė Ēeshirit, nė Muzeun Mbretėror tė Luftės – Veriu nė Manēester, tė cilėt pastaj do tu pėrcillen fėmijėve tė Kosovės sė shkatėrruar nga lufta”, ka njoftuar BBC pėr tė shtuar qė 1000 topa futbolli do tė shpėrndahen nė Kosovė.
 
Me kėtė rast zonjusha Dell Ollio ka deklaruar se ishte shumė e rėndėsishme qė ajo ishte nė atė ngjarje pėr tė prezantuar fushatėn e “Truce International” dhe pėr tė treguar mbėshtetjen e saj. “Unė besoj fuqishėm se sporti ka fuqi tė jashtėzakonshme ti sjell njerėzit sė bashku, veēanėrisht futbolli”, ka deklaruar Nensi dell Ollio qė beson se sporti ka fuqi tė thyejė barrierat dhe tė bėhet gjuhė ndėrkombėtare.

                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.