|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Kosovė: I dėrguari i OKB-sė thotė se ēėshtja e kthimit tė tė zhvendosurve duhet trajtuar me kujdes

 
 

 

20 gusht 2005 / TN / Zėri i Amerikės
 
Linda Karadaku-Ndou

I dėrguari i Kombeve tė Bashkuara pėr standartet, Kai Aide, tha sot nė Prishtinė se procesi i kthimit tė tė zhvendosurve, duhet tė bėhet me fleksibilitet. Zoti Aide i bėri kėto komente pas takimit me ministrin pėr kthim dhe komunitete, Sllavisha Petkovic, i cili nėnvizoi se kthimi nuk ėshtė thjesht ēėshtje standarti, por e drejtė njerėzore. Po sot, kryeadministratori ndėrkombėtar Jessen Petersen, e bėri tė qartė, pas takimeve me udhėheqėsit vendorė, se Kosova nuk ka nevojė pėr dy palė grupe pune pėr pėrgatitjen e bisedimeve pėr statusin pėrfundimtar tė saj.

I dėrguari i Kombeve tė Bashkuara pėr vlerėsimin e plotėsimit tė standarteve tė vėna nga bashkėsia ndėrkombėtare pėr Kosovėn, ambasadori Kai Aide, kėrkoi sot nė Prishtinė fleksibilitet nė ēėshtjen e kthimit. Ambasadori Aide pohoi pas takimit me ministrin pėr kthim dhe komunitete Sllavisha Petkovic, se ka njė numėr sfidash qė lidhen me kėtė ēėshtje.

“Duhet tė tregojmė fleksibilitet pėr t’i pasur kėtu ata qė duan tė kthehen. E dimė gjithashtu se kthimi ėshtė njė proces teknik, duhet tė trajtohen njė numėr gjėrash tė tjera si ligji dhe rregulli, arsimimi. Duhet tė shkojmė pėrpara nė njė numėr frontesh, po kėshtu tė gjithė duhet tė bėjmė mė tė mirėn qė mundemi pėr tė dhėnė sinjalet e duhura politike. Sigurisht qė nė kėtė aspekt, udhėheqėsit politikė kanė njė pėrgjegjėsi shumė serioze. Sigurisht qė ėshtė njė ēėshtje sigurie nė terren. Ėshtė gjithashtu njė ēėshtje e klimės politike atje. Udhėheqėsit politikė edhe nė kėtė aspekt kanė njė pėrgjegjėsi shumė serioze. Ėshtė e nevojshme qė tė takohen tė zhvendosurit dhe ata qė duan tė kthehen”, tha zoti Aide.

Ambasadori Aide pohoi gjithashtu se ėshtė e rėndėsishme qė tė vendoset njė dialog i kthjellėt qė mund tė krijojė besim. Ai tha se kishte biseduar pėr ēėshtjen e decentralizimit dhe se do tė diskutojė kėtė ēėshtje nė hollėsi ditėt e ardhshme, me kryeministrin, ministrin Lutfi Haziri dhe pėrfaqėsuesin serb Oliver Ivanoviē. Ministri Petkovic, pohoi se biseda me zotin Aide ishte pėrqėndruar nė pjesėn mė tė madhe tė kohės nė procesin e kthimit tė tė zhvendosurve.

“Biseduam pėr procesin e kthimit nė pjesėn mė tė madhe tė kohės, sesi tė gjitha palėt e ineteresuara tė vihen nė funksion tė tij, jo sepse ėshtė standard, por sepse ėshtė e drejtė njerėzore qė tė kthehen. Diskutuam sesi mund tė ndihmojė bashkėsia ndėrkombėtare pėr kėtė, unė si ministėr dhe qeveria. Ramė dakord se ka ende punė pėr tė bėrė, kjo ėshtė normale. Ramė dakord qė siguria ėshtė mė e mirė, por jo 100 pėrqind. Nė parim, them pėrsėri se gjeja kryesore ėshtė qė procesi i kthimit duhet tė vazhdojė dhe qė tė gjithė duhet tė pėrfshihemi nė proces, bashkėsia ndėrkombėtare, qeveria edhe nė Beograd edhe nė Kosovė, dhe tė gjitha organizatat qė gjenden nė territorin e Kosovės”, tha zoti Petkovic.

Ndėrkohė qė ambasadori Aide po e pėrfundon kėtė vizitė nė Kosovė, shefi i misionit tė Kombeve tė Bashkuara nė Kosovė, Soren Jessen Petersen, u takua sot me udhėheqėsit kryesorė vendorė, presidentin Rugova, kryeministrin Kosumi dhe kryetarin e Partisė Demokratike nė opozitė, Hashim Thaēi. Kryeministri Kosumi pati kėrkuar fillimisht krijimin e grupeve tė punės nga qeveria pėr pėrgatitjen e bisedimeve pėr statusin, mė pas kėrkoi qė qeveria tė emėrojė bashkėrenduesin e tyre. Zoti Petersen theksoi se Kosova duhet tė fillojė tė veprojė me pėrgatitjet pėr bisedimet pėr statusin.

“Nuk mendoj se ndokush kėtu ka kohė apo energji, pėr tė pasur dy grupe pune per tė njėjtėn ēėshtje. Kjo nuk ėshtė meqė ra fjala, koment pėr atė qė ka sugjeruar kryeministri, kemi njė mundėsi me forumin politik kėtu ku jemi, me tė gjitha partitė politike tė pranishme, pėr tė parė kėto ide dhe pėr tė parė sesi mund tė merren vendimet mė tė mira nė mėnyrė qė Kosova tė fillojė tė veprojė me pėrgatitjet pėr statusin”.

Kryetari i Partisė Demokratike Hashim Thaēi theksoi se edhe vetė partia e zotit Kosumi, AAK, nuk ėshtė e interesuar tė fragmentarizojė pa arsye skenėn politike nė Kosovė. Po sot, pasdite vonė, kryeadministratori Jessen Petersen u takua me presidentin Ibrahim Rugova nė rezidencėn e tij.
 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.