|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Nėnshkruhet marrėveshja Berisha - Pollo pėr pjesėmarrje nė qeveri

 
 

 
19 gusht 2005 / TN / Zėri i Amerikės
 
Ilirian A
GOLLI
   
Partia Demokratike nėnshkroi sot nė Tiranė njė marrėveshje bashkėpunimi me Partinė Demokrate tė Re, nė vazhdim tė negociatave pėr ndėrtimin e qeverisė sė re tė koalicionit tė djathtė.
 
Marrėveshja, qė u nėnshkrua nga zotėrinjtė Sali Berisha dhe Genc Pollo, dikur njė kundėrshtar i rreptė i kryetarit brenda nė PD, e parashikon kėtė fundit nė postin e ministrit tė arsimit, si edhe njė bashkėpunim afatgjatė mes forcave tė tyre politike.
 
Marrėveshja vendos gjithashtu njė bashkėpunim tė ngushtė politik pėr zgjedhjet vendore 2006 dhe pėr zgjedhjen e Presidentit tė Republikės nė vitin 2007, po ashtu edhe pėr ēėshtje qė lidhen me reformėn zgjedhore.
 
Kjo ėshtė marrėveshja e pestė qė Partia Demokratike nėnshkruan me aleatėt pas atyre me Partinė Republikane, Partinė Bashkimi pėr tė Drejtat e Njeriut, Partinė Agrare Ambientaliste, Partia Bashkimi Liberal, dhe duket se ėshtė hapi i fundit i konsultimeve pėr qeverinė e re, qė pritet tė drejtohet nga zoti Sali Berisha, ndėrkohė qė vazhdojnė edhe disa ditė spekullimet nė shtypin vendas pėr emrat e ministrave nė poste kyēe tė kabinetit qeveritar.
 
Partitė politike janė duke i kushtuar njė vėmendje tė pazakontė pėrsėritjes sė votimeve nė 3 zona nė Shkodėr, Lushnje dhe Gjirokastėr. Drejtuesit mė tė lartė tė forcave kryesore kanė rinisur nė kėto zona edhe njė fushatė tjetėr zgjedhore me tubime militantėsh.
 
Interesimi jo i vogėl pėr 3 zonat, si dhe gjykimi i njė mandati tė katėrt nga Kolegji Zgjedhor tė hėnėn, tė nesėrmen e 21 gushtit, ka pėrfshirė partitė mė tė mėdha politike si njė pėrpjekje e fundit pėr tė ndryshuar sadopak rezultatin e zgjedhjeve tė pėrgjithshme; njėra pėr ta thelluar diferencėn dhe tjetra pėr ta ngushtuar sa mė shumė, nė mėnyrė qė tė arrijė tė ketė njė pakicė bllokuese pėr ligjet e rėndėsishme nė parlamentin e ri.
 
Nga ana tjetėr vėzhguesit ndėrkombėtarė njoftuan njė prani tė shtuar tė tyre nė qendrat e votimit tė kėtyre 3 zonave, duke bėrė kėshtu tė ditur se nuk e kanė humbur vėmendjen ndaj cilėsisė dhe mbarėvajtjes sė procesit zgjedhor shqiptar.
 
Nė pritje tė votimeve tė 21 gushtit, pėr afro njė muaj e gjysėm raporti i tyre mbi vėzhgimin e zgjedhjeve shqiptare ka mbetur i papėrfunduar, po ashtu si edhe vendimi mbi rezultatet zyrtare tė KQZ, qė nuk po mund t’i hapin rrugėn ligjore Presidentit tė Republikės pėr mbledhjen e parlamentit tė ri.

                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.