|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

  KFOR-i nė Kosovė do tė krijojė zona tė mbrojtura nė rast trazirash

 
 

 

18 gusht 2005 / TN / Zėri i Amerikės
 
Linda Karadaku-Ndou

KFOR-i nė Kosovė do tė krijojė zona tė mbrojtura nė rast trazirash, rreptėsishtė tė ndaluara pėr civilėt. Kėto zona tė ashtuquajtura zona blu dhe tė kuqe, do tė krijohen, sipas paqeruajtėsve tė NATO-s nė Kosovė, si njė mėsim nga trazirat e marsit tė kaluar.

Koloneli De Kersabje, zėdhėnės i KFOR-it i tha sot Zėrit tė Amerikės, se kėto paralajmėrime tė bėra publike pėrmes televizionit publik tė Kosovės, synojnė tė informojnė popullsinė se KFOR-i do tė mbrojė zona tė veēanta dhe se do tė jetė e pamundur dhe e ndaluar tė sulmohen disa zona, tė cilat do tė vendosen nga KFOR-i nė bazė tė gjendjes nė terren.

Paqeruajtėsit e NATO-s nė Kosovė kanė paralajmėruar popullsinė civile se nė rast trazirash, do tė krijohen zona tė ndaluara me shenja tė veēanta, nė tė cilat do tė ndalohet rreptėsishtė hyrja e civilėve. Tė ashtuquajturat zona blu do tė kontrollohen nga policia dhe KFOR-i ndėrsa zonat e kuqe do tė kontrollohen vetėm nga KFOR-i.

Nė tė dyja rastet, paqeruajtėsit kanė paralajmėruar civilėt se personat qė do tė pėrpiqen tė hyjnė nė ato zona tė ndaluara nė rast trazirash do tė pėrballen me pasojat. Paqeruajtėsit do tė kenė tė drejtė tė pėrdorin madje edhe armėt e zjarrit nė kėto raste.

Koloneli De Kersabje, zėdhėnės i KFOR-it i tha sot Zėrit tė Amerikės, se kėto paralajmėrime tė bėra publike pėrmes televizionit publik tė Kosovės, synojnė tė informojnė popullsinė se KFOR-i do tė mbrojė zona tė veēanta. Nė zonat blu nuk mund tė kalojnė civilėt, nė zonat e kuqe, do tė ishte shumė, shumė e rrezikshme qė tė jesh atje, thotė ai.

Koloneli De Kersabje pohon se krijimi i zonave tė mbrojtura vjen si pasojė e mėsimeve nga trazirat e vitit tė kaluar. Ai pohon se paqeruajtėsit duan tė tregojnė qartė se do tė jetė e pamundur dhe e ndaluar tė sulmohen disa zona, tė cilat do tė vendosen nga KFOR-i nė bazė tė gjendjes.

Paqeruajtėsit pritet tė zhvillojnė njė stėrvitje pėr tė treguar sesi do tė funksionojė ky sistem i ri mbrojtjeje. Kėto zona nuk janė tė aktivizuara pėr momentin, por edhe tani ka disa pjesė dhe zona tė veēanta nė tė cilat duhet leje pėr tė kaluar. Nė rast trazirash, liria e lėvizjes pėr qytetarėt do tė kufizohej, pohon zėdhėnėsi i NATO-s.

Megjithatė, ai thekson se KFOR-i nuk pret probleme, sepse siē shprehet ai, trazirat nuk janė mėnyrė e mirė pėr tė ndėrtuar tė ardhmen e Kosovės. Nesėr nė Prishtinė pritet tė mbėrrijė komandanti i Forcave tė NATO-s, me qendėr nė Napoli tė Italisė, admirali Harry Ulrich, i cili ėshtė komandanti suprem i paqeruajtėsve tė NATO-s nė Kosovė.

Admirali Ulrih pritet tė takohet me zyrtarėt mė tė lartė ndėrkombėtarė dhe vendorė komandantin e KFOR-it, gjeneralin Iv De Kermabo, kryeadministratorin Sorren Jessen Petersen, tė dėrguarin e Kombeve tė Bashkuara ambasadorin Kai Aide dhe kryeministrin Bajram Kosumi. Kjo vizitė e rregullt do tė lejojė admiralin Ulrih qė tė thellojė marrėdhėniet e tij nė Kosovė dhe tė konfirmojė mbėshtetjen pėr misionin e KFOR-it.

Ushtarakėt e lartė tė NATO-s kanė vizituar rregullisht Kosovėn dhe misionin paqeruajtės kėtu. Trazirat e marsit janė shqyrtuar nga paqeruajtėsit si njė zhvillim nga i cili duhen nxjerrė mėsime. Njė nga paralajmėrimet mė tė rėndėsishme qė janė bėrė qė prej kėtyre trazirave, ėshtė pikėrisht krijimi i zonave tė mbrojtura blu dhe tė kuqe, qė do tė jenė rreptėsishtė tė ndaluara pėr civilėt.


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.