|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Shqipėri: Presidenti Moisiu diskuton mbledhjen e parlamentit me dy partitė kryesore

 
 

 

17 gusht 2005 / TN / Zėri i Amerikės
 
Ilirian AGOLLI

Kryetari i Partisė Demokratike dhe kryeministri i pritshėm i koalicionit tė djathtė, Sali Berisha, deklaroi sot se e ka gati kabinetin e ri qeveritar dhe se marrėveshjet me aleatėt po nėnshkruhen njėra pas tjetrės. Ai i bėri kėto komente pas njė takimi me Presidentin Alfred Moisiu.

“Qeveria tashmė ėshtė certifikuar. Aktet formale janė akte formale. Mbėshtetja ėshtė shumė e madhe  dhe me tendenca zgjerimi tė mėtejshėm”- tha zoti Berisha.

Kandidati pėr kryeministėr i koalicionit tė djathtė tha se i kishte shprehur shqetėsimin Presidentit Moisiu pėr tejzgjatjen e afateve nė ndėrrimin e pushtetit, kohė kjo kur po ndodhin mjaft dėme financiare dhe administrative.

Zoti Berisha tha se socialistėt nė ikje e sipėr nga pushteti po shpėrdorojnė qindra mijėra dollarė nga buxheti i shtetit. Kjo periudhė pas zgjedhjeve ėshtė pėrdorur nga socialistėt pėr tė fshehur gjurmėt e korrupsionit, tha ai.

“Kjo kohė ėshtė pėrdorur pėr tė pėrvetėsuar dhe privatizuar objekte tė shumta pėr qeveritarėt dhe klanet e tyre; ėshtė pėrdorur pėr tė zhdukur tonelata me dosje tė mėkateve tė mėdha tė kėtyre qeveritarėve; ėshtė pėrdorur pėr tė marrė vendime qeverie nė kundėrshtim me ligjin e buxhetit tė shtetit” – tha zoti Berisha.

Ai shtoi se kishte diskutuar me Presidentin Moisiu edhe pėr thirrjen sa mė shpejt tė seancės sė parė tė parlamentit tė ri. Sipas tij, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ėshtė i detyruar tė bėjė certifikimin e mandateve tė deputetėve fitues dhe pėrcjellė rezultatet paraprake tek Presidenti i Republikės.

Njė takim me Presidentin zhvilloi sot edhe sekretari i pėrgjithshėm i Partisė Socialiste, Gramoz Ruēi, i cili iu pėrmbajt qėndrimit tė njohur, sipas tė cilit, parlamenti nuk mund tė mblidhet pa mbaruar procesi zgjedhor.

Sipas tij, rivalėt e PD duhet tė shfaqin vullnetin pėr tė zbatuar ligjin dhe standartet ndėrkombėtare gjatė pėrsėritjes sė zgjedhjeve nė 3 zona nė fund tė kėsaj jave nė Shkodėr, Lushnje dhe Gjirokastėr.

Nėse edhe pėr kėto 3 zona tė 21 gushtit do tė ketė pėrsėri ankesa, kjo do tė sillte edhe disa javė tė tjera vonesa nė konstituimin e institucioneve.

Zvarritjet e kėtyre zgjedhjeve me vetėm njė raund nga 3 korriku deri mė 21 gusht me njė mori ankesash tė kandidatėve, e tejzgjatėn procesin zgjedhor akoma mė shumė edhe se zgjedhjet e kaluara qė u ngatėrruan nė labirintet  e 4-5 raundeve zgjedhore, dhe kur shumė nga mandatat e deputetėve i ndau Gjykata Kushtetuese.


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.