|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Grupi i Kontaktit vlerėson punėn e institucioneve tė Kosovės

 
 

 

17 gusht 2005 / TN / Zėri i Amerikės
 
Besim ABAZI

Shefat e zyrave tė vendeve tė Grupit tė Kontaktit thanė sot se hapat e fundit tė institucioneve vendase tė Kosovės pėr tė vendosur dialog me komunitetet dhe pėr tė filluar njė fazė tė re tė decentralizimit tė pushtetit, e kanė vėnė Kosovėn nė rrugėn e duhur, drejt periudhės sė fillimit tė zgjidhjes sė statusit tė saj politik.

Kėto komente pasuan njė takim tė diplomatėve ndėrkombėtarė mė kryeministrin e Kosovės pėr tė debatuar zhvillimet e fundit. Shefi i zyrės amerikane nė Prishtinė, Philip Goldberg tha se ėshtė shumė e rėndėsishme qė ēėshtja e decentralizimit ėshtė bėrė pjesė e dialogut, meqė ky proces nuk ėshtė dicka qė mund tė imponohet por duhet tė zbatohet nėpėrmjet bisedimeve tha ai.

“Ne besojmė se pėrpjekjet e qeverisė dhe tė kryeministrit gjatė javėve tė fundit, tregojnė se Kosova ėshtė nė rrugė tė duhur. Ambasadori Kai Eide ėshtė ai qė po vlerėson ēėshtjen e pėrparimit qė do tė ēojė kah zgjidhja e statusit, por zhvillimet e fundit po ēojnė drejt pėrmbushjes sė kėtij qėllimi”, tha zoti Goldberg.

Kryeministri i Kosovės Bajram Kosumi tha se plani I ri i decentralizimit ėshtė varianti mė I mirė pėr tė gjitha komunitetet.

“Ne ftojmė edhe njė herė partitė politike serbe ta vazhdojnė diskutimin e filluar rreth kėtij projekti”, tha kryeministri Kosumi duke shfaqur shpresėn se pėrfaqėsuesit e komunitetit serb do tė pėrfshihen nė kėtė proces.

Grupi i Kontaktit brenda muajit tė fundit ka takuar disa herė me radhė qeverinė e Kosovės pėr ta qortuar atė pėr siē ėshtė thėnė, ngadalėsimin e pėrmbushjes sė standardeve, posaēėrisht tė decentralizimit.

Tani sipas autoriteteve ndėrkombėtare por edhe atyre vendase, ēėshtja qėndron tek vendimet e pėrfaqėsuesve tė komunitetit serb.


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.