|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

  Njė rekomandim i Pentagonit, mund tė sjellė mbylljen e njė baze tė rėndėsishme nėndetėsesh

 
 

 

15 gusht 2005 / TN / Zėri i Amerikės

Nė muajin maj Departamenti amerikan i Mbrojtjes rekomandoi mbylljen e plotė ose tė pjesshme tė njė sėrė bazash nė mbarė vendin. Mes 180 bazave nė listė, ishin disa prej institucioneve ushtarake mė tė vjetra, mė tė mėdha dhe mė tė respektuara. Njė prej tyre ėshtė Baza e Nėndetėseve Bėrthamore nė Kėnektikat. Nė se rekomandimi miratohet, mbyllja dhe ēmontimi i bazės mund tė fillojė brenda vitit.

Ekspertėt ushtarakė thonė se lufta e Ftohtė me ish Bashkimin Sovjetik nuk mund tė ishte fituar pa nėndetėset e fuqishme, gati tė pa-asgjėsueshme bėrthamore. Praktikisht tė padukshme dhe pa asnjė zhurmė nė thellėsitė e oqeaneve, tė shpejta dhe me armė bėrthamore, detyra e nėndetėseve bėrthamore amerikane ishte tė qėndronin nė gatishmėri, qė nė se Shtetet e Bashkuara goditeshin, kundėrpėrgjigja tė ishte e fuqishme.  Por tani synimi i kėtyre nėndetėseve ėshtė vėnė nė pikėpyetje.

“Ne nuk kemi mė nevojė pėr nėndetėse bėrthamore qė tė patrullojnė Atlantikun nė kėrkim tė nėndetėseve me raketa balistike sovjetike. Lufta e Ftohtė ka pėrfunduar”, thotė Ēarls Pena, Drejtor i Studimeve tė Politikave tė Mbrojtjes nė Institutin Cato.   

Ky vlerėsim i zotit Pena nė Uashington, nuk ėshtė aspak premtues pėr Bazėn e Nėndetėseve Bėrthamore, tė vendosur buzė lumit Thames nė brigjet lindore tė Kėnektikatit nė oqeanin Atlantik.  E njohur si kryeqyteti i nėndetėseve, nė kėtė bazė ka 18 nėndetėseve bėrthamore dhe ajo ėshtė baza mė e madhe dhe mė e vjetėr e kėsaj natyre nė botė.  Brenda saj ndodhet shkolla e vetme pėr nėndetėse e vendit dhe instituti i studimeve bėrthamore tė marinės pėr objektet zhytėse.  

Baza shtrihet nė njė sipėrfaqe prej 270 hektarėsh me 160 ndėrtesa.  Mbi 30 mijė civilė, kontraktues dhe personel ushtarak aktiv, sė bashku me familjet e tyre, e kanė jetėn tė lidhur me tė.  Por ēdo gjė ėshtė vėnė nė rrezik nga mundėsia e mbylljes.

“Pėr Kėnektikatin do tė jetė e vėshtirė mbyllja e kėsaj baze, por nga kėndvėshtrimi strategjik, ėshtė e qartė se pėr tė nuk ka mė nevojė”, thotė zoti Pena.

Zoti Pena thotė se Lufta e Ftohtė, i la Shtetet e Bashkuara me shumė baza ushtarake. Mbyllja e tanishme e bazave, thotė ai, nuk ka aq shumė tė bėjė me kursimin e fondeve, se sa me pėrshtatjen strategjike ndaj njė kėrcėnimi tė ri: terroristėve, ekstremistėve dhe autorėve tė sulmeve vetė-vrasėse.

“Lufta tani nuk drejtohet mė ndaj shteteve.  Ushtria si e tėrė nuk ėshtė instrumenti mė i efektshėm ndaj aktorėve tė rinj qė nuk janė shtet. Do tė ketė raste qė do tė na duhen burimet ushtarake, por mė shpesh do tė duhen njėsi tė vogla, forca speciale. Rreziku terrorist nuk pėrballohet me operacione tė mėdha ushtarake nga toka, deti ose ajri.”

“Ky ėshtė kėrcėnimi i ditės. 10 vjet mė parė, para 11 shtatorit kishte kėrcėnime tė tjera. Ato nuk janė zhdukur”, thotė Xhon Markovic i koalicionit pėr nėndetėset.

Xhon Markovic ėshtė kryetari i Koalicionit pėr Nėndetėset, qė po pėrpiqet tė shpėtojė bazėn. Pėr komunitetet qė rrethojnė kėtė bazė nė Kėnektikat, ndikimi ekonomik i mbylljes sė saj do tė jetė i rėndė. Studime tė kryera deri tani nga shteti i Kėnektikatit lėnė tė kuptohet se mbyllja do t’i kushtojė rajonit  17 mijė vende  pune dhe 1 presje 7 miliardė dollarė tė ardhura humbje.  Bud Fay ėshtė oficer nė pension dhe afarist lokal.

“Tė gjithė ne qė kemi biznes kėtu, do tė goditemi rėndė.”

“Synimi i ushtrisė amerikane nuk ėshtė tė mbajė gjallė ekonomitė lokale, por tė mbrojė vendin nga kėrcėnimet”, thotė zoti Pena.

Pėrkrahėsit e bazės thonė se nuk ėshtė thjesht ēėshtja e ekonomisė lokale, por edhe kostoja e pastrimit tė bazės mund tė shkojė 170 milionė dollarė.

“Ajo ka qėnė njė zonė industriale, njė bazė nėndetėsesh pėr 100 vjet. Aty ka karburant, lėngje baterish, po ashtu ėshtė vendi ku lindi nėndetėsja bėrthamore nė vitet 1954 – ’55, anijet bėrthamore kanė shkuar aty prej njė kohe tė gjatė, pėr 20 vjet ato janė lejuar tė shkarkojnė nė kėtė port”, thotė zoti Markovic.

Ngjitur me bazėn e marinės ndodhet kompania General Dynamics Electric Boat, firma kryesore pėr projektimin, prodhimin dhe mirėmbajtjen e nėndetėsve bėrthamore tė ushtrisė amerikane. Zėdhėnėsi i kėsaj firme Neil Ruenzel thotė se kjo firmė nuk ėshtė e shqetėsuar nga mbyllja e bazės.

“Ushtria amerikane do tė ketė nevojė pėr nėndetėse bėrthamore pėr sa kohė qė ne tė projektojmė tė tilla. Ato janė pjesė pėrbėrėse e sistemit tė mbrojtjes dhe kryejnė misione qė asnjė armė tjetėr e ushtrisė nė ajėr ose  nė ujė,  nuk mund t’i kryejė.”

Nė fakt, nėndetėset bėrthamore nuk do tė hiqen nga arsenali. Nė se merret vendimi pėrfundimtar pėr mbylljen e bazės nė Kėnektikat, shumica e funksioneve tė kėsaj baze do tė transferohen nė baza tė tjera nė shtetet e Virxhinias dhe tė Xhorxhias. Vendimi pėrfundimtar ende nuk ėshtė marrė dhe debati pėr mbylljen e bazave do tė vazhdojė. 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.