|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

I dėrguari i OKB-sė, Kai Eide arrin nė Kosovė

 
 

 

15 gusht 2005 / TN / Zėri i Amerikės
 
Besim Abazi
  

I dėrguari i posaēėm i Kombeve tė Bashkuara, ambasadori norvegjez, Kai Eide, arriti tė dielėn pasdite nė Prishtinė pėr vizitėn e tij tė tretė me radhė, para vlerėsimit gjithėpėrfshirės tė standardeve nė Kosovė.

Ambasadori Eide kėsaj radhe do tė qėndrojė pėr shtatė ditė nė rajon, pėr tė mbledhur sa mė shumė informacione qė do t’i duhen pėr tė hartuar raportin e tij, qė sipas paralajmėrimeve, nė shtator duhet t’i dorėzohet Sekretarit tė Pėrgjithshėm dhe Kėshillit tė Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara.

Nė aeroportin e Prishtinės ai tha se nuk ėshtė vetėm nė dorėn e tij se kur do tė pėrfundojė raporti por kjo ėshtė edhe nė duart e institucioneve tė Kosovės se kur do tė realizojnė detyrimet e tyre. Shumė nga ēėshtjet qė do tė shqyrtohen gjatė kėsaj faze tė misionit tė tij kanė tė bėjnė me marrėdhėniet ndėrmjet komuniteteve, tha zoti Eide.

“Por, kjo nuk ka tė bėjė nė tėrėsi me marrėdhėniet etnike por ka tė bėjė me kushtet themelore pėr ēdo qytetar tė Kosovės tha zoti Eide, duke pėrmbledhur edhe ēėshtjen siē tha ai tė luftės kundėr korrupsionit e krimit tė organizuar”.

Vizita aktuale e ambasadorit Eide, pason qėndrimin e tij nė rajon nė muajin korrik, pas tė cilit ai paraqiti vėrejtjet e tij ndaj institucioneve tė Kosovės pėr ngadalėsim tė procesit tė pėrmbushjes sė standardeve. Vėrejtjet e tij u pasuan me qortime tė diplomatėve tė vendeve tė Grupit tė Kontaktit ndaj qeverisė sė Kosovės pėr mungesė pėrparimi, posaēėrisht nė procesin e decentralizimit tė pushtetit.

Vizita e sapofilluar e ambasadorit Eide e gjen Kosovėn me njė plan tė ndryshuar tė decentralizimit dhe me urdhėresat e UNMIK-ut pėr fillimin e shpejtė tė zbatimit tė tij, njė plan ky i kundėrshtuar nga opozita dhe ende I papranuar nga pėrfaqėsuesit e komunitetit serb.

Zoti Eide tha se plani ėshtė njė hap I rėndėsishėm pėrpara dhe kėtė ēėshtje do ta debatojė me bashkėbiseduesit e tij nė Kosovė. Sidoqoftė, ambasadori Eide ka hyrė nė periudhėn e fundit tė vlerėsimeve dhe nga raporti i tij do tė varet nėse vjeshta do tė shėnojė edhe fillimin e procesit tė zgjidhjes sė statusit politik tė Kosovės.


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.