|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Rritja e fuqisė blerėse tė Kinės, shkakton shqetėsim nė Uashington

 
 

 

14 gusht 2005 / TN / Zėri i Amerikės

Para pak vitesh, Kina filloi njė strategji globale pėr sigurimin e lėndės sė parė dhe burimeve tė reja tė energjisė pėr ekonominė e saj nė rritje. Por, pėrpjekjet e fundit tė Korporatės Kombėtare kineze tė Naftės pėr tė blerė kompaninė mė tė madhe amerikane tė naftės, Unicola, kanė ngjallur shqetėsim nė Washington.

I shqetėsuar nga mundėsitė e rėnies sė teknologjisė dhe burimeve amerikane nė duart e njė ndėrmarrjeje shtetėrore kineze, Senati amerikan miratoi kohėt e fundit njė projetkligj qė ka pėr synim tė ngadalėsojė ēdo blerje tė firmave amerikane nga tė huajt.

Ky zhvillim ndodhi pas blerjes nga fillimi i kėtij viti i degės sė kumpjuterave personalė tė firmės amerikane IBM nga kompania mė e madhe kineze e kompjuterave, Lenovo, dhe pėrpjekjes sė dėshtuar tė njė shoqėrie kineze pėr tė blerė firmėn amerikane tė pajisjeve shtėpiake, Maytag.

Analistė tė vetėdijshėm pėr synimet e Kinės mendojnė se pėrpjekjet pėr tė blerė firmėn Unicola duhet shqyrtuar pėr arsye sigurimi. Peter Morici i shkollės sė Biznesit Ndėrkombėtar pranė Universitetit Maryland, paraljamėron se pėrpjekja e Kinės pėr tė blerė firmėn Unikola mund tė jenė tė shtyra nga motive tė tjera:

“Kėtu nuk bėhet fjalė pėr firmat Maytag apo ThinkPad. Kėtu kemi tė bėjmė me synimet e Kinės pėr tė siguruar ekspertizė strategjike amerikane nė njė kohė kur ajo po kėrcėnon Taivanin, por krijon njė forcė tė madhe detare dhe duket se ka nė plan t’i bėjė sfidė Amerikės nė institucionet ndėrkombėtare, tė ngritura pėr tė mbrojtur demokracinė.”

Njė raport i kohėve tė fundit i Pentasgonit shkon edhe mė tej, duke thėnė se Kina po modernizon forcat e saj ushtarake me synimet afatgjata pėr tė shtrirė pushtetin e saj pėrtej Taivanit, me mundėsinė pėr tė paraqitur kėrcėnim pėr forca tė tjera moderna tė rajonit.

Por, shumica e ekonomistėve i shikojnė pėrpjekjet e fundit kineze pėr tė blerė firma amerikane si thjeshtė veprimtari tregtare. Ata vėnė nė dukje se Kina, e cila ka popullsinė mė tė madhe tė botės, ka edhe ekonominė me ritmin mė tė shpejtė tė botės. Nicholas Lardy i Institutit pėr Ekonominė Ndėrkombėtare thotė se pėrpjekjet pėr tė blerė fimrėn Unicola janė si njė pikė nė kovėn kineze tė naftės:

“Unicola ėshtė njė kompani relativisht e vogėl. Ajo prodhon vetėm deri nė 0 presje 3 pėr qind tė prodhimit botėrorė tė gazit dhe tė naftės. Unė, thekson zoti Lary, nuk shikoj ndonjė arsye se kjo pėrpjekje kineze duhet tė bllokohet pėr arsye tė sigurimit kombėtar.”

Shumica e analistėve i shikojnė veprimtaritė kineze nė Shtetet e Bashkuara si pjesė e pėrpjekjeve tė Pekinit pėr tė rritur aftėsinė e tij konkuruese nė njė ekonomi gjithnjė e mė tė globalizuar. Analisti politik Erik Heginbotham i Kėshillit pėr Marrėdhėnie me Jashtė thotė se Kina po pėrpiqet tė gjejė rrugė pėr tė hyrė sa mė shpejt nė tregjet e huaja. Synimi i Pekinit pėr tė blerė kompani amerikane, thotė ai, mund tė shikohet kryesisht si pėrpjekje pėr tė prodhuar mallra qė njihen nė Perėndim, veēanėrisht nė Shtetet e Bashkuara.

Por zoti Heginbotham pranon se kjo strategji pėr tė siguruar burime, megjithėse e shtyrė nga motive ekonomike, shfrytėzon mjete politike si mbėshtetja e regjimit nė njė vend tė caktuar nė shkėmbim tė garancive pėr tė blerė burime.

Dhe kjo shqetėson disa ekspertė, tė cilėt vėnė nė dukje se Shtetet e Bashkuara dhe Kanadaja janė respektivisht konsumuesit numėr njė dhe numėr dy tė naftės nė botė dhe se nevojat e tyre do tė vazhdojnė tė rriten. Travsi Tanner i Qendrės Nikson pėr Studime Kineze pranon se tregu i tanishėm global i energjisė ėshtė shkak pėr shqetėsim.

Disa analistė thonė se tashmė Shtetet e Bashkuara dhe Kina janė tė angazhuara nė njė rivalitet pėr naftė, nė tė cilin Kina ka humbur praninė nė Irakun e pasur me naftė nė garė me Amerikėn. Analistėt skeptikė ndaj motiveve kineze e krahasojnė sfidėn kineze me kėrcėnimin qė paraqitėn Italia dhe Spanja fashiste pėr Britaninė e Madhe dhe Francės nė vitet 1930. Mes tyre ėshtė Peter Morici i Universitetit Maryland, i cili paralajmėron se Kina po pėrdorė taktikat e Wall Street-it pėr tė maskuar ambicjet ushtarake:

“Mendoj se Kina po shfrytėzon nė mėnyrė cinike instiktet e Wall Street-it nė pėrpjekje pėr tė larguar vėmendjen e tė tjerėve nga synimet e saj ushtarake me qėllim qė ta zėrė Amerikėn nė gjumė.”

Zoti Morici e krahason pėrpjekjen e Kinės pėr tė siguruar burime edhe me fushatėn e Japonisė nė vitet 1930 pėr tė kontrolluar burimet dhe lėndėt e para, e cila mė nė fund ēoi nė luftė. Por, shumė ekspertė i hedhin poshtė kėto krahasime, duke thėnė se veprimtaritė e Kinės shtyhen thjeshtė nga tregu. Disa, pėrfshirė zotin Tanner, argumentojnė se ėshtė nė interesin e Shteteve tė Bashkuara qė tė inkurajohet njė rol aktiv kinez nė ekonominė globale.

Por nė fund tė fundit, sipas shumicės sė analistėve, pėrpjekjet e Kinės pėr tė blerė firma amerikane duhen shikuar si njė sinjal pėr udhėheqėsit e Shteteteve tė Bashkuara qė tė pėrgatisin tregjet amerikane pėr njė vėrshim tė mundshėm tė konkurencės, kryesisht nga Kina.


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.