|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Kosovė: Pėrcaktohet shtrirja e komunave tė reja qė do tė krijohen me procesin e decentralizimit

 
 

 

13 gusht 2005 / TN / Zėri i Amerikės
 
Besim Abazi

Zėvendėsshefi i Misionit tė Kombeve tė Bashkuara, Larry Rossinu nėnshkroi tė premten pesė urdhėresa ekzekutive pėr zbatimin e decentralizimit, nė pesė komunat provė tė parapara me planin e qeverisė sė Kosovės. Sipas kėtyre vendimeve, komuna e Mamushės nė perėndim tė Kosovės e banuar me shumicė turke do tė ketė vetėm njė njėsi kadastrale, ndėrsa kater komunat tjera dy nga tė cilat me shumciė serbe dhe dy me shumicė shqiptare do tė kenė nga disa fshatra pėrreth.

Sipas planit komuna me shumicė serbe e Parteshit nė Kosovėn Lindore do tė pėrfshijė nėn administrim fshtarat Budrigė e Poshtme dhe Cėrnicė, ndėrsa Gracanica po me shumicė serbe afėr Prishtinės pėrfshinė fshtarat Hjvali, Llaplasellė, Preoc dhe Sushicė, duke pėrmbushur kėsisoji karakterin shumetnik.

Ndėrsa komunat me shumciė shqiptare ai ajo e Junikut nė Kosovėn perėndimore pėrfshinė edhe fshatrat, Jasiq-Gjocaj, Rastavicė, Sllup dhe Voksh, ndėrsa Hani i Elezit merr nėn administrim fshatrat Dimcė, Dromjak, Gorancė, Krivenik, Neēavc, Palivodenicė, Pustenik, Rezhancė, Seqishtė dhe Vėrtollnicė.         

Nėnshkrimi i urdhėresave ekzekutive, nga UNMIK-u  ėshtė cilėsuar si njė hap pėrpara drejt zbatimit tė decentralizimit si pjesė e standardeve parėsore tė pėrcaktuara pėr t’u pėrmbushur para zgjidhjes sė statusit politik tė Kosovės.

Nėnshkrimi pasoi mbėshtetjen qė planit tė ndryshuar tė qeverisė sė Kosovės pėr decentralizimin i dhanė shefat e zyrave tė vendeve tė Grupit tė Kontaktit. Shefi i zyrės amerikane nė Prishtinė, Philip Goldberg, tha se qeveria e Kosovės i ka marrė seriozisht kėrkesat e Grupit tė Kontaktit dhe nė dobi tė veten dhe tė ardhmes sė Kosovės ka bėrė njė ofertė e cila duhet mbėshtetur, meqė sipas tij me veprimet e fundit qeveria ka hapour edhe rrugėn e dialogut ndėrmjet komuniteteve.

“Tregimi mė i rėndėsishėm ėshtė se dyert janė tė hapura pėr kėto cėshtje qė nuk janė tė mbyllura, por kėrkojnė dialog ndėrmjet komuniteteve, qė kėrkojnė qė dyert tė jenė  hapura jo vetėm nga qeveria por edhe nga pala serbe”, tha zoti Goldberg duke u bėrė thirrje pjesėtarėve tė kėtij komuniteti qė tė bėhen pjesė e procesit.

Ministri i Pushtetit Lokal, Lutfi Haziri tha se nga e hėna do tė fillojnė pėrpjekjet pėr zbatimin e kėtij procesi qė ėshtė provė pėr reformėn e pushtetit, ndėrsa nėnėshkrimi mėnjanon kundėrthėniet rreth decentralizimit.       

“Po ashtu do tė krijojė mundėsi qė tė eleminohen tė gjitha format tjera tė shpresave tė rrejshme qė kanė ekzistuar se ky proces ėshtė I papranueshėm, ėshtė I destinuar tė dėshtojė, me tendenca pėr tė sjellė projekte nga jashtė Kosovės si pjesė e kompromiseve ė tavolinė”, tha ministri Haziri.

Ai theksoi se ėshtė koha qė pėrfaqėsuesit e komunitetit serb tė pėrfshihen nė proces, sepse plani I qeverisė paraqet zgjidhjen mė tė mirė pėr kėrkesat e tyre.

Por Rangjell Nojkiq, nga Lista Serbe pėr Kosovėn dhe Metohinė, subjekti kryesor politik i serbėve tė Kosovės, tha se plani ende nuk ėshtė i pranueshėm.      

“Ne mendojmė se kjo zgjidhje ėshtė mė e keqe sesa zgjidhja e parė dhe nuk i pėrshtatet fare komunitetit serb”, tha Rangjel Nojkiq.

Ai nėnvizoi se ditėt e ardhshme priten debate rreth kėsaj ēėshtjeje pėr tė sqaruar vendimet e tyre rreth procesit, i cili ėshtė kundėrshtuar fuqishėm nga autoritetet e Beogradit.    

Decentralizimi ėshtė pjesė e standardeve qė duhet pėrmbushur para fillimit tė zgjidhjes sė statusit politik tė Kosovės.


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.