|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Njė organizatė jo-qeveritare diskuton pėr tė ardhmen e Kosovės

 
 

 

13 gusht 2005 / TN / Zėri i Amerikės
 
Isabela Ēoēoli 

Organizata tė ndryshme dhe grupe lobiste nė Shtetet e Bashkuara dhe veēanėrisht nė Uashington, nga ato nė mbėshtetje tė pavarėsisė sė pakushtėzuar pėr Kosovėn tek ata qė janė kundėr saj vazhdojnė diskutimet e kėsaj ēėshtjeje, por varet nga lojtarėt kryesorė nė skenėn ndėrkombėtare se si do tė trajtohet pėrfundimisht ēėshtja e Kosovės.  Dje nė njė nga mjediset e Senatit amerikan, Instituti pėr Fenė dhe Politikėn Publike, organizatė jo-qeveritare, organizoi njė konferencė shtypi pėr tė diskutuar tė ardhmen e Kosovės. 

Thomas Melady, ish-diplomat amerikan i karrierės, tani konsulent nė Institutin pėr Politikat Botėrore, tha se atmosfera aktuale nė Kosovė nuk i shėrben aspak pajtimit mes komuniteteve etnike dhe nuk garanton aspak lirinė e tyre, veēanėrisht tė pakicės sėrbe.  Zoti Melady, i cili vizitoi rajonin kohėt e fundit tha se nė Kosovė duhet tė vazhdojė prania ndėrkombėtare pėr aq sa tė nevojitet pėr pajtimin e komuniteteve etnike dhe krijimin e njė atmosfere tolerance.

“Unė gjithmonė kam besuar dhe jam optimist pėr arritjen e pajtimit edhe nė rrethanat mė tė vėshtira.  Por ēdo lloj pavarėsie pėr Kosovėn do tė ishte njė hap i nxituar dhe i gabuar.  Pėr mendimin tim rruga qė duhet ndjekur ėshtė bashkėpunimi me tė gjitha komunitetet nėn qeverisjen, praninė dhe mbėshtetjen ndėrkombėtare”.

Zoti Melady tha se shpėrthimet e dhunės kohėt e fundit kanė treguar se ka patur njė bashkėrendim tė pamjaftueshėm nė strukturėn e komandės sė forcave nė Kosovė dhe qė tė mos pėrsėriten ngjarjet e marsit 2004, theksoi ai, ky bashkėrendim veprimesh ėshtė me rėndėsi jetike.

Edhe Joseph Grieboski, President i Institutit pėr Fenė dhe Politikėn Publike u shpreh pėr vazhdimin e pranisė ndėrkombėtare nė Kosovė, tė paktėn edhe pėr njė periudhė pesė vjeēare, pėr tė garantuar tė drejtat e pakicave dhe funksionimin e shoqėrisė civile.  Ai tha se tėrheqja nga Kosova nė njė kohė kur shoqėria ėshtė tejet e politizuar nė baza etnike dhe fetare, do t’i hapte rrugėn dhunės si ajo e marsit 2004.

“Pavarėsia Kosovės do tė ishte njė shkėputje nga ligji apo norma ndėrkombėtare.  Ajo do t’i dėrgonte njė mesazh tė gabuar terroristėve apo banditėve qė tė pėrdorin mjetet e dhunės dhe vrasjet pėr tė hipur nė pushtet.  Ajo do tė ishte njė mesazh se dhuna sjell pėrfitime politike".    

Shtetet e Bashkuara thonė se statuskuoja e statusit tė papėrcaktuar tė Kosovės nuk ėshtė mė e qėndrueshme, e dėshirueshme apo e pranueshme. Kjo gjendje nuk plotėson dėshirat e asnjėrės palė apo tė popujve tė atij rajoni, dhe le tė hapur mundėsinė pėr ripėrtėritjen e dhunės etnike. Po tė mos diskutohet sė shpejti statusi i Kosovės, kjo do tė rrezikonte tė gjitha arritjet nė Ballkan gjatė dhjetė viteve tė fundit


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.