|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

  Mbahet funerali i ish-sekretarit tė jashtėm britanik, Robin Cook

 
 

 

13 gusht 2005 / TN / Zėri i Amerikės

Politikanėt kryesorė britanikė morėn pjesė sot nė funeralin e ish-sekretarit tė jashtėm britanik, Robin Cook. Tė paktėn 700 vetė u mblodhėn sot nė Katedralen St. Giles nė kryeqytetin skocez, Edinburg.

Kryeministri Tony Blair qė ndodhet me pushime jashtė vendit, nuk mundi tė shkojė nė funeral, por do tė marrė pjesė nė njė shėrbesė pėrkujtimore qė do tė mbahet mė vonė. 59 vjeēari Cook vdiq tė shtunėn, ndėrsa ecte me tė shoqen nė kodrat e Skocisė veriore.

Mjekėt thonė se shkaku i sėmundjes ishte njė sėmundje zemre. Zoti Cook ishte sekretar i jashtėm nga viti 1997 deri nė vitin 2001. Ai dha dorėheqjen nga posti i tij si udhėheqės i Dhomės sė Komuneve, nė shenjė proteste ndaj luftės nė Irak, nė prag tė ndėrhyrjes ushtarake atje tė udhėhequr nga Shtetet e Bashkuara dhe Britania nė mars tė vitit 2003.

Ai kishte kritikuar gjithashtu mėnyrėn sesi e kishte pėrdorur qeveria britanike informacionin sekret pėr armėt irakiane. 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.