|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

  Gazetari Peter Jennings solli nė ekranet amerikane konfliktet e Ballkanit

 
 

 

12 gusht 2005 / TN / Zėri i Amerikės

Gazetari amerikan Peter Jennings, i cili vdiq tė dielėn mbrėma nė New York nga kanceri nė mushkri, njihej jo vetėm nė Shtetet e Bashkuara, por edhe nė vende tė ndryshme tė botės, sidomos nė zona krizash, ku ai shkonte pėr t’i mbuluar ato drejtpėrdrejt dhe pėr tė njohur amerikanėt me kėto kriza. Nė njė rast, gjatė mbulimit tė kėtyre ngjarjeve, Peter Jennings, ndikoi drejtpėrdrejt nė jetėn e njė familjeje nė Bosnje.   

Njė djalė nga Sarajeva, gjendja e tė cilit nė vitin 1994, u vu nė qendėr tė vemendjes sė shtypit amerikan nga gazetari i lajmeve kryesore tė mbrėmjes, Peter Jennings, foli me trishtim rreth vdekjes sė zotit Jennings.

Nė vitin 1994, Peter Jennings takoi Eki Focon, nė atė kohė 13 vjeē, qė jetonte nė Sarajevėn e shkatėrruar nga lufta. Jennings po mbulonte luftėn nė Bosnje kur rastėsisht takoi Ekin dhe filloi tė bisedonte me tė. Foco po luante futboll kur Peter Jennings dhe ekipi i tij televiziv i ABC-sė mbėrritėn aty.

Jennings: “Tė shtėnat qė dėgjojmė tani, a i dėgjon ti ēdo ditė?

Eki: “Po, i dėgjoj ēdo ditė dhe nuk ėshtė asgjė e re pėr mua.”

Njė ngjarje tjetėr krize qė nuk u la pa mbuluar nga Peter Jennings ishte edhe lufta nė Kosovė. Nė atė kohė, shqiptari nga Kosova Ylber Bajraktari, punonte pėr rrjetin ABC. Nė njė nga emisionet e tij, Peter Jennings u lidh drejtėpėrdrejtė me Ylberin.

Dhe nėpėrmjet lidhjeve qė mbante me profesionistė tė ndryshėm, Peter Jennings e njihte mė mirė audiencėn amerikane me kriza tė ndryshme dhe i ofronte asaj njė perspektivė tė veēantė rreth luftės.

2 prej 17 milion njerėzve qė ndoqėn raportimin e Peter Jennings rreth djalit nga Bosnja atė mbrėmje u prekėn nė mėnyrė tė veēantė: George dhe Helen Priebe nga Kalifornia.

“Unė me tė vėrtetė ia kam borxh zotit Peter Jennings sigurinė dhe gjendjen e mirė tė familjes time.”

Ēifti Priebe vendosi tė ndihmonte familjen Foco. George Priebe i telefonoi zyrės sė zotit Jennings nė New York dhe arriti ta dėrgonte kėtė letėr nė Sarajevė, ku mė nė fund i ra nė dorė Ekit. George dhe Helen Priebe ndihmuan pėr tė paguar shpenzimet e transferimit pėrgjithmonė tė familjes Foco nga Bosnja pėr nė Shtetet e Bashkuara.

“Mund tė pėrfytyroja familjen time nė kėtė pozitė dhe kjo mė tronditi shumė. Pa Peter Jennings Eki do tė ishte si ēdo djalė tjetėr nė njė vend tė botės tė shkatėrruar nga lufta.”

Qė prej kohės kur erdhi nė Shtetet e Bashkuara, Eki ka maruar shkollėn e mesme nė shtetin Michigan, u mobilizua nė forcat e marinės sė Shteteve tė Bashkuara dhe ka shėrbyer nė operacionin Iraqi Freedom nė luftanijen amerikane USS Theodore Roosevelt.

Aktualisht ai punon nė njė bankė dhe vitin e ardhshėm ka nė plan tė vazhdojė studimet e larta.

Kur legjendari i ABC-sė vdiq kėtė javė nga kanceri, njė e-mail i mbrriti zyrės sė lajmeve tė rrjetit ABC nga Eki Foco. Nė tė shkruhej:

“Quhem Eldin, i njohur mė mirė nga ABC News si Eki, djali i vogėl nga Sarajeva. Tani unė jetoj nė Shtetet e Bashkuara dhe pėr kėtė i detyrohem njė njeriu. Sytė mė mbushen me lot kur shikoj dhe kujtoj kėtė njeri kaq tė mirė, Peter Jennings”.

Sot nė shtėpinė e familjes Foco, nė mur ėshtė varur fotografia e Ekit me Peter Jennings si dhe njė kronometėr, dhuratė e gazetarit, qė ndihmoi nė ndryshimin e jetės pėr familjen Foco.         


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.