|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Dobins: Negociatat pėr statusin pėrfundimtar tė Kosovės duhet tė fillojnė pa vonesė

 
 

 

12 gusht 2005 / TN / Zėri i Amerikės

Jela JEVREMOVIC

Shqiptarėt e Kosovės shpresojnė se ky do tė jetė viti kur komuniteti ndėrkombėtar do t’u hapė dritėn e gjelbėr negociatave pėr statusin pėrfundimtar tė Kosovės, duke pėrmbushur aspiratat e tyre shekullore pėr pavarėsi dhe vetėvendosje. Por njė analist amerikan e shikon hapjen e negociatave si njė domosdoshmėri pėr tė shmangur shkallėzimin e tensioneve dhe si njė garanci pėr njė tė ardhme mė tė begatė dhe mė tė sigurt edhe pėr pakicat e tjera etnike nė Kosovė. Analisti Xhejms Dobins, i institutit Rand, i bėri kėto komente nė njė intervistė pėr korrespondenten e Zėrit tė Amerikės Jela Jevremovic duke theksuar edhe nevojėn pėr fillimin pa vonesė tė kėtyre negociatave. 

Xhejms Dobins, i cili ka qenė zyrtar i Departamentit amerikan tė Shtetit, thekson se negociatat pėr zgjidhjen e statusit tė Kosovės duhet tė bazohen nė angazhimet e komunitetit ndėrkombėtar ndaj Marrėveshjes sė Rambujesė. Komuniteti ndėrkombėtar, thotė analisti, ua bėri tė qartė pėrfaqėsuesve tė Kosovės se, nėse ishin tė gatshėm tė nėnshkruanin marrėveshjen, atėherė angazhimet e saj kryesore do tė viheshin nė zbatim nga Natoja, qoftė edhe me konflikt. Kjo ndodhi: shqiptarėt e Kosovės e nėnshkruan marrėveshjen, serbėt nuk e nėnshkruan atė dhe Natoja ndėrhyri nė mėnyrė qė tė sprapseshin forcat serbe nga Kosova.

“Nė vetė Marrėveshjen e Rambujesė ėshtė e qartė se vullneti i popullit tė Kosovės do tė ishte njė faktor i rėndėsishėm nė pėrcaktimin e statusit pėrfundimtar tė Kosovės. Ky nuk ėshtė faktori i vetėm, por ėshtė njė faktor i rėndėsishėm dhe delegacioni amerikan e bėri tė qartė se Shtetet e Bashkuara nuk do tė pranonin njė status pėrfundimtar pėr Kosovėn, i cili nuk pranohej nga vetė populli i Kosovės,” thotė analisti. Zoti Dobins nuk sheh ndonjė pėrplasje ndėrmjet Marrėveshjes sė Rambujesė dhe Rezolutės 1244 tė Kėshillit tė Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara. Vetė rezoluta, thotė ai, i referohet Marrėveshjes sė Rambujesė dhe e pėrfshiu atė si njė ndėr faktorėt qė duhej marrė parasysh kur tė merrej nė shqyrtim statusi pėrfundimtar nga komuniteti ndėrkombėtar.

Analisti vė nė dukje se Grupi i Kontaktit ndjehet i zhgėnjyer me nivelin e pėrmbushjes sė standarteve. Pėrparimi i pakėnaqshėm, thotė ai, nuk ėshtė krejtėsisht faji i shqiptarėve tė Kosovės, por edhe i serbėve nė Kosovė dhe jashtė saj, tė cilėt nuk kanė pranuar tė bashkėpunojnė pėr zbatimin e standardeve dhe me qeverinė e krijuar nė pėrputhje me rezolutėn 1244. Por kjo paralajmėron zoti Dobins nuk duhet pėrdorur si justifikim pėr tė penguar fillimin e negociatave pėr statusin:

"Mendoj se do tė ishte gabim tė shtyhej pėr mė vonė zgjidhja e ēėshtjes sė statusit tė Kosovės. Nuk mendoj se ka shumė tė ngjarė qė ndonjėra nga palėt tė tregohet shumė e angazhuar pėr tė ndėrtuar njė shoqėri shumetnike, pėr sa kohė qė nuk ėshtė zgjidhur ēėshtja e statusit pėrfundimtar. Mendoj se statusi i papėrcaktuar e acaron mė tej marrėdhėniet ndėrmjet dy komuniteteve kryesore etnike,” thotė zoti Dobbins.

Analisti pėrshėndet pėrpjekjet pėr decentralizimin e pushtetit, duke i cilėsuar ato si njė masė pėr tė garantuar tė drejtat e pakicave, por paralajmėron se ky ėshtė njė proces delikat qė mund tė minojė ekzistencėn e Kosovės si njėsi politike: “Procesi i decentralizimit ėshtė pozitiv nė varėsi tė pėrkufizimit qė i jep kėtij procesi. Duhet tė ketė garanci pėr komunitetin serb se do tė jenė nė gjendje tė jetojnė nė paqe dhe dinjitet nė njė Kosovė tė pavarur dhe sovrane dhe t’u jepet mundėsia tė marrin disa vendime autonome lidhur me arsimimin apo ēėshtje tė tjera kulturore.

Kjo mund tė zgjidhet pėrmes organizimit territorial qoftė me kantone apo komuna, tė cilat tė kenė njė shumicė serbe. Por kėto komuna duhet tė jenė pjesė e njė njėsie funksionale politike. Shtetet e Bashkuara e kanė kundėrshtuar idenė e ndarjes sė Kosovės. Nėse ka ndarje tė Kosovės, vazhdon zoti Dobbins, duhet qė tė ketė edhe ndarje tė Serbisė, pasi edhe vetė Serbia ka pjesė territoriale qė nuk banohen me shumicė serbe.

Pra nė mėnyrė qė tė shmangim ndarjen e njėsive territoriale nė Ballkan, ideja e ndarjes sė Kosovės do tė ishte ide e keqe. Pėrveē kėsaj, ndarja do tė nxiste njė valė tė re spastrimi etnik. Tė mos harrojmė se pjesa mė e madhe e serbėve nė Kosovė nuk jetojnė nė veri tė Kosovės, por janė tė pėrhapur kudo nė territorin e saj,” thekson analisti i Institutit Rand.

Analisti Xhejms Dobbins pohon se angazhimi i serbėve tė Kosovės dhe i Beogradit nė negociatat pėr statusin e Kosovės do tė ishte pozitiv dhe i detyrueshėm por nuk duhet tė bėhet faktor kushtėzues pėr fillimin e kėtyre negociatave: “Ka rėndėsi qė serbėve tė Kosovės t’u jepet mundėsia tė thonė fjalėn e tyre dhe tė lejohen tė marrin pjesė nė procesin pėr pėrcaktimin e strukturės sė njė Kosove tė pavarur. Ėshtė e rėndėsishme qė edhe Beogradit t’i jepet kjo mundėsi.

Por nga ana tjetėr, ka rėndėsi qė ky proces tė realizohet edhe nėse serbėt nuk e shfrytėzojnė njė mundėsi tė tillė. Pra nuk mund tė lejojmė qė mosangazhimi i tyre tė bėhet pengesė pėr pėrmbushjes sė procesit tė pėrcaktimit tė statusit. Pra duhet t’u bėhet e qartė se ata do tė kenė njė zė nė kėtė proces, por jo tė drejtėn e vetos,” thotė zoti Dobbins.

Megjithėse analisti thekson nevojėn e fillimit pa vonesė tė negociatave pėr statusin, ai nėnvizon rėndėsinė e vazhdimit tė angazhimit ndėrkombėtar nė Kosovė: “Sovraniteti i Kosovės mund tė jetė i kufizuar. Mendoj se njė Kosovė e pavarur pas 2-3 vjetėsh mund t’i ngjajė shumė Bosnjes: pra do tė vazhdojė tė ketė njė prani ndėrkombėtare, siguria do tė vazhdojė tė ofrohet nga paqeruajtės tė Bashkimit Evropian apo Natos, dhe komuniteti ndėrkombėtar do tė vazhdojė tė ketė veton dhe njė farė kontrolli mbi masa qė mund tė mos pėrputhen me marrėveshjen qė arrihet.

Pra sovraniteti do tė jetė i kufizuar, por megjithatė Kosova do tė jetė njė vend sovran i cili do tė ketė vendin e tij nė Kombet e Bashkuara dhe e njohur si vend sovran nga Banka Botėrore dhe institucione tė tjera dhe tė gėzojė tė drejtėn pėr tė kėrkuar anėtarėsim nė Bashkimin Evropian,” thotė zoti Dobbins.

Zgjidhja e ēėshtjes sė statusit, thekson analisti, pėrmbush jo vetėm aspiratat e popullit shqiptar tė Kosovės, por i shėrben edhe sigurisė dhe mirėqėnies sė pakicave tė tjera etnike nė Kosovė, pasi do tė rrisė stabilitetin dhe mirėqėnien ekonomike: “Zgjidhja e ēėshtjes sė statusit, pikėsėpari, eliminon pasiguritė qė mendoj se ndjejnė si komuniteti shqiptar ashtu edhe ai serb nė Kosovė.

Pėr sa kohė qė shqiptarėt shqetėsohen sa ka gjasa qė serbėt tė rimarrin nėn kontroll Kosovėn, ata e shohim praninė serbe nė Kosovė si njė kėrcėnim pėr kthimin e kontrollit serb. Po ashtu edhe serbėt nė Kosovė, nėse ushqejnė shpresa se mund tė pėrfshihen pėrsėri nė territorin e Serbisė dhe tė jenė pjesė e shumicės serbe, ata nuk do tė jenė tė gatshėm tė bėjnė kompromiset e nevojshme pėr tė jetuar nė paqe dhe dinjitet nė njė Kosovė tė pavarur. Pra mendoj se me vendosjen e njė farė sigurie mbi tė ardhmen e Kosovės do tė pakėsohen tensionet enike. Statusi do tė ofrojė edhe kornizėn intelektuale brenda sė cilės tė dyja palėt tė arrijnė njė mirėkuptim.

Nga pikėpamja ekonomike zgjidhja e statusit do tė lejojė zgjidhjen e ēėshtjeve tė pronave si dhe ēėshtje tė tjera qė kanė penguar investimet dhe zhvillimin ekonomik. Pėrfitimi kryesor pėr Serbinė ėshtė se me zgjidhjen e statusit tė Kosovės hiqet njė barrė e madhe politike dhe ekonomike. Kosova ėshtė njė temė qė largon vėmendjen nga pėrparėsitė kryesore. Nė Serbi nuk ka politikanė qė mendojnė seriozisht se policia dhe trupat serbe mund tė kthehen njė ditė nė Kosovė,” thotė zoti Dobins.

Duke qenė njė analist i pavarur, zoti Dobbins nuk pranon tė flasė nė emėr tė qeverisė amerikane lidhur me statusin e ardhshėm Kosovės, por thekson se politikat tė cilave u ėshtė pėrmbajtur Uashingtoni mbėshtesin njė zgjidhje qė pranohet nga shumica e popullsisė sė Kosovės, por qė merr nė konsideratė tė drejtat e pakicave etnike atje: “Unė nuk jam zėdhėnės i qeverisė amerikane.

Por mendoj se politika amerikane ėshtė se duan qė kjo ēėshtje tė zgjidhet nė njė mėnyrė qė ėshtė e pranueshme nga populli i Kosovės dhe gėzon mbėshtetjen e shumicės, por nga ana tjetėr siguron qė pakicat nė Kosovė do tė mund tė jetojnė nė paqe dhe me dinjitet.

Kjo nėnkupton njė zgjidhje qė do tė ēojė nė pavarėsinė e Kosovės brenda kufijve aktualė, por njė Kosovė qė tė ketė dhėnė garanci dhe ka pranuar kushte qė u sigurojnė pakicave ekzistencėn nė paqe dhe dinjitet. Unė mendoj se komuniteti ndėrkombėtar do tė vazhdojė tė jetė i angazhuar qė tė sigurohet se kėto angazhime do tė plotėsohen,” thotė analisti i Institutit Rand, Xhejms Dobbins.
 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.