|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

BAROMETRI DIPLOMATIK

 
 

"PROCESI I PAJTIMIT" NĖ BALLKAN SHPREHIMISHT  KUSHTĖZOHET NGA NJOHJA E PAVARĖSISĖ SĖ  KOSOVĖS-SHQIPĖRISĖ ETNIKE

 
 

 
12 gusht 2005 / TN
 
Prof. Dr. Mehdi HYSENI
 
* Nuk ėshtė e fare e vėrtetė se "Kosova ėshtė ēėshtje jashtėzakonisht komplekse", siē ka deklaruar  nė njė intervistė ambasadori gjerman nė Beograd, Dr. Andreas Cobel, por kolonializmi serbomadh dhe grekomadh shekullor ende ėshtė kompleks i pazgjidhshėm, edhe pėr Evropėn e integruar demokratike, edhe pėr OKB-nė e reformuar nė frymėn e rendit tė ri botėror. Mirėpo,  moralisht, as ligjėrisht dhe, as demokratikisht nė kuptimin e sė drejtės ndėrkombėtare dhe tė rendit juridik pozitiv ndėrkombėtar, as OKB-ja, as BE-ja e as “dialektika” e diplomacisė antibashkim e Republikės sė sotme tė Shqipėrisė nuk mund ta justifikojnė  qėndrimin e  tyre negativ dhe shpėrfillės ndaj ēėshtjes  sė pazgjidhur koloniale shqiptare nė Ballkan.
 
        
1. Koncepti politiko-propagandistik antishqiptar
 
Nėse Kosovėn e shikojmė  nė kontekstin e “identitetit kosovar” (shqiptarė, serbė, malazezė, kroatė, turq etj. me gjithė bagazhin e tyre historik, multietnik, kulturor, gjuhėsor, politik dhe konfesional) nė kuptimin politko-propagandistik serbomadh dhe nė atė kosmopolit evro-ndėrkombėtar, atėherė del krejtėsisht e qartė se  analistėt, politikanėt, diplomatėt  dhe shtetarėt e njėanshėm dhe tendenciozė tė huaj dhe tė brendshėm, “kanė tė drejtė” qė Kosovėn ta konsiderojnė si “problem  jashtėzakonisht kompleks”, siē ka deklaruar edhe ambasadori gjerman nė Beograd, Dr. Andreas Cobel, qė sipas kuptimit  tė gramatikės sė politikės dhe diplomacisė kolonialiste serbomadhe-evropiane, thjesht, do tė thotė, se nuk mund tė ketė zgjidhje tė drejtė politike dhe kombėtare pėr  Kosovėn shqiptare, edhe pse   kjo historikisht i pėrket  trungut indigjen tė Shqipėrisė Etnike, e jo, nė asnjė mėnyrė kolonizuesve tė saj tė dikurshėm dhe tė sotshėm serbomėdhenj (Serbia dhe Mali i Zi=SMZ-ja).
 
2. Kosova ėshtė problem kolonial e jo minoritar ndėretnik
 
Pėr tė gjithė ata, qė e njohin, ( por qė janė tendenciozė,“duke mos e parė” kolonializimin shekullor serbomalazez mbi Kosovėn-Shqipėrinė Etnike dhe, tė njėanshėm me prirje antishqiptare), si dhe pėr ata qė nuk e njohin historinė e mirėfilltė tė Kosovės, pėrkatėsisht tė Shqipėrisė Etnike nė Ballkan, s’ ka dilemė se, edhe nuk mund tė japin kurrfarė projekti sugjerues objektiv apo vlerėsim meritor profesional, as real  pėr zgjidhjen e drejtė tė statusit politik tė Kosovės ngase gjithanshmėrisht janė tė manipuluar  (pa qėllim dhe me qėllim pėr hir tė imponimit dhe tė diktatit tė interesave tė ndryshme heterogjene a komplementare tė tradicionales sė partnerizimit aleator tė  amalgamės kolonialiste serbomalazeze me: Rusinė, Francėn, Greqinė etj.) nga historiografia falsifikatore  shekullore, si dhe nga politika  propagandistike ditore e  SMZ-sė, politikė dhe propagandė kjo, e cila drejtpėrdrejt dhe tėrthorazi drejtohet dhe komandohet nga Kisha Ortodokse Serbe, e cila pėr detyrė parėsore dhe tė “shenjtė” para historisė dhe para popullit tė saj  gjithmonė ka pasur dhe ka edhe sot sofistikimin dhe murkullimin e sė vėrtetės historike mbi Kosovėn-Shqipėrinė Etnike.
 
Fatkeqėsisht, si rrjedhim i njė propagande tė tillė antishqiptare tė qeverisė dhe tė Kishės Ortodokse Serbe, ndodhi edhe tragjedia e Kosovės nė vitin 1999, tė cilėn SHBA-ja, NATO, OKB, OSBE, BE etj., si dhe mbarė bota demokratike pėrparimtare e gjykoi atė si akt ancivilizues dhe barbar tė Serbisė ēetniko-fashiste dhe gjenocidale  tė Slobodan Milosheviqit dhe tė garniturės sė tij politike, militare, paramilitare, policore dhe parapolicore, qė pėr hir tė nacionalshovinizmit serbomadh dhe tė sundimit kolonial qindravjeēar tė Serbisė sė Madhe mbi trojet etnike shqiptare, e dogjėn Kosovėn nė themel, si dhe me dhunė dhe me terror gjenocidal, pėrzun nga Kosova nė shtetet fqnije(Shqipėri, Maqedoni, Turqi, si dhe nė shtetet e tjera tė Evropės, tė Amerikės, tė Australisė mbi 1 milion shqiptarė.
 
Nė kuptimin e sė drejtės ndėrkombėtare janė tė papranueshme tezat dhe “standardet” e propozuara nga BE-ja dhe nga OKB-ja, qė  sė pari, nė Kosovė tė zgjidhet “problemi minoritar” serb, kur ai as de fakto,as de jure nuk ekziston si i tillė. Vėrtet, trillimi i “njė problemi tė tillė ” nė favor tė “mbrojtjes” sė minortetit serb   nga ana e politikės propagandistike antishqiptare e Kishės Ortodokse Serbe nė bashkėpunim me agjenturat e nėndheshme  policore dhe ushtarake tė qeverisė sė Beogradit, ka pėr qėllim tė fundit neglizhimin dhe problematizimin e sė drejtės sė vetėvendosjes sė Kosovės nė relacionet ndėrkombėtare. Mirėpo, kėtė profkė, tanimė tė njohur tė politikės kolonialiste dhe gjenocidale tė SMZ-sė dhe tė Kishės Ortodokse Serbe, nuk kanė asnjė arsye qė ta mbėshtesin moralisht, juridikisht, ekonomikisht, as ushtarakisht faktorėt relevantė tė bashkėsisė ndėrkombėtare (BE, SHBA, OKB, NATO, OSBE etj.), sepse nė Kosovė, mbi asnjė bazė nuk  janė tė cenuara tė drejtat dhe liritė e minoritetit serbomalazez dhe tė asnjė minoriteti, por (edhe pas kryerjes sė gjenocidit tė fundit tė SMZ-sė nė Kosovė, mė 1999) ende ėshtė e ceneuar dhe e kontestuar e drejta e vetėvendosjes sė  kombit shqiptar si nga ana  e tė kompleksuarve patologjikė kolonialistė serbomėdhenj, ashtu edhe nga ana e reformave multietnike-integruese tė instancave tė caktuara tė Bashkimit Evropian (BE).
 
3. Ēėshtja koloniale  e Kosovės kėrkon zgjidhje antikoloniale, jo minoritare!
 
S’ ka dyshim se, pėrderisa  politika e jashtme dhe diplomacia e Republikės sė Shqipėrisė  (hesht dhe frikėsohet nga e vėrteta e Kosovės, nė mėnyrė qė tė mos i humbas “ndihmat e pėrjetsheme “ humanitare nga bashkėsia ndėrkombėtare, si dhe tė mos i prejė marrėdhėniet diplomatike tregtare dhe ekonomike me shtetet kolonialiste serbosllave: Serbinė, Malin e Zi, Greqinė dhe Maqedoninė), tė mos deklarohet botėrisht para Evropės dhe para bashkėsisė ndėrkombėtare, se Kosova ėshtė pjesė integrale e territorit etnik tė Shqipėrisė e jo as Serbisė, as e Malit tė Zi, kolonialistėt e kompleksuar paranoidė serbomalazezė sė bashku me shtetin dhe me kishėn e tyre ortodokse serbe ( e cila ėshtė fajtore dhe pėrgjegjėsi kryesor nė shekuj pėr tė gjitha krimet e gjenocidit dhe mizoritė e tjera, qė kanė rėnė mbi kurrizin e shqiptarėve tė pafajshėm dhe tė Shqipėrisė Etnike), do tė bėjnė ēmos, duke mos zgjedhur mjete dhe metoda, qė edhe nė shekullin XXI, Kosovėn ta mbajnė si koloni tė tyre, tė pacenuar nga e drejta e ligjshme dhe e  pashmangshme e vetėvendosjes (sikurse gjatė shekujve XIX dhe XX), qė Evropėn dhe botėn ta “bindin” se  “Kosova, Bujanoci, Medvegja, Presheva, Ulqini, Tuzi, Tivari, Plava,... etj. janė prona tė paluajtshme  tė territorit integral serbomalazez”.
 
Pikėrisht, asimetria e kėtyre dy koncepteve  amorale, tė padrejta dhe absurde serbomalazeze-shqiptare, nė sy tė diplomacisė dhe tė propagandės ndėrkombėtare  e vė nė pikėpyetje  tė drejtėn historike tė ligjshme dhe tė drejtėn e vetėvendosjes sė shqiptarėve mbi Kosovėn, edhe pse historikisht dihet se  me rrėnjė, me trung, me degė dhe me gjethe  identiteti kombėtar shqiptar i Kosovės gjeneron nga identiteti natyror historik, gjeopolitik dhe tradicional shqiptar i Shqipėrisė Etnike, e jo i mbeturinave dhe i gėrmadhave tė falsifikuara tė kishave, tė manastireve dhe tė sakraleve tė tjera ekonomiko-kolonilaiste serbomalazeze, qe edhe  sot, fatkeqėsisht, nė fillimshekullin XXI, nė mėnyrė tė improvizuar dhe tė rreme, po orvaten tė “dėshmojnė” tė ashtuquajturin “identitet kosovar” multietnik, e jo kursesi identitetin kombėtar shqiptar tė Kosovės, identit ky, i cili, nė tė gjitha dimensionet e tij, ėshtė i lidhur ngusht si mishi me kockėn vetėm identitetin e Shqipėrisė Etnike.
 
Pėr mė tepėr, “identitetin kosovar” (si shtete) e njohin vetėm Serbia dhe Mali i Zi, (sepse kjo sintagmė politiko-propagandistike parqet armėn mė tė fuqishme pėr ta luftuar identitetin kombėtar shqiptar tė Kosovės nė llogari tė sendėrtimit tė interesave jetike tė politikės kolonialiste dhe neokolonialiste tė SMZ-sė dhe tė Kishės Ortodokse Serbe), si  dhe klientėt e tyre, tė cilėt nė frymėn e dikurshme 50-vjeēare tė “bashkim-vėllazėrimit” jugosllav-serbomadh kanė filluar ta propagandojnė nė opinionin publik kombėtar shqiptar (me theks tė posaēėm nė Kosovė) vetėm pėr vetėm, qė ta sfidojnė dhe  kontestojnė nocionin burimor autentik tė identitetit kombėtar shqiptar tė Kosovės, duke tentuar ta shpėrfytyrojnė atė si nė aspektin e sė drjetės historike dhe kombėtare, ashtu edhe nė atė tė sė drejtės juridike ndėrkombėtare.
 
Pikėrisht, njė tendencė e kėtillė antishqiptare ėshtė e rrezikshme pėr qenien kombėtare dhe shtetėrore tė Kosovės, sepse sheshit synon mohimin e sė drejtės sė vetėvendosjes sė shumicės dėrrmuese (mbi 90%) tė kombit shqiptar, nė favor tė tė drejtave tė minoriteteve tė ndryshme etnike nė Kosovė, tė cilat sė bashku me serbėt dhe me malazezėt kolonialistė pėrbėjnė tiparet thelbėsore tė nocionit “identitet kosovar” nė kuptimin poliitko-propagandistik tė ruajtjes sė interesit hegjemonist dhe kolonialist tė Serbisė sė Madhe.
 
Ky “variant shkencor” verusus identitetit kombėtar shqiptar tė Kosovės, i nxjerrė me prapavijė dhe me prapaskena tė caktuara tė politikės propgandistike serbomalazeze, qė Kosova edhe mė tej, tė mos e humbas  statusin e saj kolonial serbo-malazez, vėrtet, ashtu siē ka pohuar edhe ambasadori gjerman nė Beograd, dr. Andreas Cobel: “ēėshtja e Kosovės ėshtė jashtėzakonisht komplekse”, sepe nė kėtė sens,  sė pari, dhe mbi tė gjitha, me ngulmė po synohet  njohja e  sė drejtės sė shtetėsisė sė minoritetit serbomalazez nė kuadrin e decentralizimit dhe tė multietnikizimit tė pushtetit shtetėror kombėtar shqiptar tė Kosovės,, nė vend se,  sipas sė drejtės legjitime tė vetėvendosjes (ashtu siē parashikojnė normat dhe rregullat e sė drejtės ndėrkombėtare, si dhe dispozitat e Kartės sė OKB-sė), dhe sipas  standardeve mė tė reja universale demokratike tė rendit tė ri juridike ndėrkombėtar, sė  pari tė kėrkohej zgjidhja e statusit politik tė Kososvės pėrmes sė institutit tė sė drejtės sė vetėvendojes, qė garanton shkėputjen definitive nga sovraniteti kolonial i SMZ-sė, si antitezė e ligjshme juriko-ndėrkombėtare e sundimit kolonial shekullor serbomalazez mbi Kosovėn-Shqipėrinė Etnike.
 
Pėrderisa zhvillimi i debatimeve dhe shqyrtimi i projketeve tė ndryshme politko-diplomatike si nė sfondin e politikės sė brendshme shqiptare, ashtu edhe nė atė tė politikės ndėrkombėtare  pėr ēėshtjen e Kosovės janė fokusuar kryesisht nė avancimin dhe nė mbrojtjen e “identitetit kosovar” tė minoritetit serbomalazez, e jo nė njohejn e cilėsisė sė subjekivitetit juridik ndėrkombėtar tė identitetit kombėtar dhe shtetėror tė Kosovės, ēėshtja e Kosovės konsiderohet si tejet e ndėrlikuar dhe “jashtėzakonisht komplekse, sepse mosbesimi, urrejtja dhe armiqėsia atje kanė rrėnjė shekullore”, ka konkluduar ambaasadori gjerman dr.Andreas Cobel nė Beograd (Shih: “Koha Jonė”, 10 gusht 2005).
 
Ky konstatim, i shprehur nė frymėn diplomatike ka karakter dihotomik, sepse nė  njėrėn anė, ambasadori gjerman,  Andreas Colb ka pohuar tė vėrtetėn, se  nė Kosovė me shkeuj  mbretėron “urrejtja dhe armiqėsia shekullore” ndėrmjet shqiptarėve dhe serbėve, duke  i vėnė nė dukje edhe “zhvillimet e viteve 1998 – 1999” nė Kosovė, qė sipas vlerėsimit tė  “dioptrisė diplomatike” tė tij, kėto dy komponente e vėshtirėsojnė  “krijimin e njė shoqėrie multietnike, ku minoritetet do tė gėzonin tė gjitha tė drejtat e tyre, tė cilat janė edhe parakusht pėr krijimin e njė Kosove demokratike shumetnike, e cila mė vonė do tė renditej nė familjen evropiane”, kurse nė anėn tjetėr, nuk ka pasqyruar nė asnjė segment shkaqet dhe pasojat katastrofike shekullore tė kolonializmit gjenocidal  serbomadh ndaj shqiptarėve dhe Kosovės, sepse “zgjidhjen” e statusit tė saj me bagazh kolonial shekullor serbo-malazez (1919/1913-2005) e sheh vetėm nė njohjen e tė drejtave dhe tė lirive tė minoriteteve, qė jetojnė nė Kosovė, e jo nė zgjidhjen optimale dhe tė drejtė  tė  njohjes sė drejtės sė vetėvendosjes sė kombit shqiptar (mbi 90%) nė Kosovė, zgjidhje e vetme racionale dhe e ligjshme  kjo, qė do garantonte zhdukjen e urrjetjes dhe tė armiqėsive tė deritaashme ndėrmjet shqiptarėve  tė kolonizuar dhe  serbomalazezėve kolonizues tė Kosovės dhe tė territoreve tė tjera tė Shqipėrisė Etnike.
 
Njė qasje e tillė vizionale kosmopolite e ambasadorit gjerman A.Cobel ndaj “zgjidhjes” sė statusit tė Kosovės sipas “formulės” politiko-propagandistike serbomadhe tė “identitetit kosovar” , ėshtė e papranueshme  si nė kuptimin e sė drejtės historike, ashtu edhe tė sė drejtės juridike ndėrkombėtare, sepse Kosovėn e trajton si “problem minoritar” nė kuptimin e gjerė dhe kompleks tė sajimit tė njė shteti multietnik kosovar, e jo si problem kolonial shekullor, pa zgjidhjen e tė cilit, sipas  terapisė urgjente tė sė drejtės sė vetėvendosjes nuk ka asnjė gjasė reale, qė paraprakisht tė ndėrtohet ndonjė shtet multietnik nė Kosovėn shqiptare, sipas “kartės” politiko-propagandistike serbomadhe, tė quajtur “identitet kosovar”, i cili, nė mėnyrėn mė iracionale  dhe mė tendencioze diletnate  paragjykon asgjėsimin  e konceptit burimor tė identitetit kombėtar shqiptar tė Kosovės nė favor tė drejtave tė minoriteteve ekzistuese nė Kosovė(nė veēanti tė minoritetit serbomalazez, qė nė esencė nuk pėrbėn kurrfarė entiteti, sepse ėshtė vetėm fundėrrinė derivative e  ngulitjes dhe e sundimit kolonial serbomadh  nė Kosovėn shqiptare, dhe mė gjerė(Anamoravė dhe Mal tė Zi).
 
Ndėr tė jera, ambasadori gjerman  A.Cobel, me qėllim tė arritjes sa mė tė shpejtė tė tolerancės dhe tė miqėsisė, pėrkatėsisht tė normalizimit tė marrėdhėnieve shqiptare-serbe, ka pasqyruar kėtė paradigmė konkrete: “Kur te paramendoni se Gjermania dhe Franca jane pajtuar mes vete, edhe pse ishin ne lufte per me shume se 1000 vjet; Kur te paramendoni se gjermanet dhe polaket, te cilet po ashtu kane luftuar me shume se 1000 vjet, jane pajtuar mes vete dhe kur te shikoni se nderkohe eshte arritur nje partneritet, e ne shume raste edhe miqesi mes gjermaneve dhe izraliteve, perkunder akteve gjermane kunder hebrenjeve: atehere mendoj se procesi i pajtimit ne Ballkan duhet te jete me i lehte” (Po aty, “KJ”, 10 gusht 2005).
 
Ky vlerėsim ėshtė objektiv dhe i saktė i Z. Andreas Cobel,  sepse kėtė e ka provuar historia e deritashme e marrdhėnieve tė Gjermanisė me shtetet e theksuara , mirėpo, marrėveshja paqėsore, mirėkuptimi, bashkėpunimi dhe miqėsia recirpoke ndėrmjet gjermanėve dhe francezėve  nuk ėshtė arritur para se Gjermania tė krijohej dhe tė njihej si shtet i pavarur, me kufijė tė caktuar kombėtarė dhe shtetėrorė gjermanė. Po tė veprohej ndryshe, sipas “formulės” abstrakte , antiligjore dhe antihumane tė Bashkimit Evropian(BE) dhe tė OKB-sė,  qė Kosova, sė pari, tė krijohet si “shtet multietnik minoritar” (si parakusht qė Kosova njė ditė, tė hynte nė BE), Gjermania kurrė nuk do tė arrinte, qė tė pėrmbyllte konfliktin mijėravjeēar me Francėn dhe, tė krijonte marrėdhėnie paqėsore dhe miqėsore me tė.
 
Natyrisht, edhe unė pajtohem me konceptin e ambasadorit gjerman, Andreas Cobel, se  po qe se merret nė konisedartė shembulli i tij i konkretizuar me zgjidhjen e konfliktit shekullor gjermano-freng, atėherė, s’ka dyshim se edhe  “nė Ballkan mund tė arrihet procesi i pajtimit mes popujve tė armiqėsuar”, por jo nė dėm tė njohjes sė drejtės sė  vetėvendosjes, qė de facto dhe de jure nėnkupton shkolonizimin e Kosovės, si dhe tė tė gjitha trojeve tė tjera tė Shqipėrisė Etnike nė Mal tė Zi, nė Maqedoni dhe nė Greqi. Pa zgjidhjen e problemit kolonial tė shqiptarėve nė  tė gjitha hapėsirat e Shqipėrisė Etnike, (gjė qė sė fundi,  realizimi i kėtij procesi hitoriko-juridik, do tė nėnkuptonte edhe ribashkimin e Shqipėrisė Etnike), ėshtė iluzore tė pritet krjimi i ndonjė paqeje dhe bashkėpunimi tė qėndrueshėm nė Ballkan, pavarėsisht nga dėshira qėllimmirė e ambasadorit gjerman nė Beograd.
 
Si konkluzion, duhet t’ia pėrkujtojmė njė fakt tė rėndėsishėm dhe tė domosdoshėm Z. Ambasador, Andreas Cobel, se shqiptarėt nė Kosovė, si dhe nė pjesėt e tjera tė Shqipėrisė Etnike, (qė nga viti 1878 i shekullit XIX, dhe deri mė sot nė shekullin XXI, dekada e parė e tij, viti 2005) nė mėnyrė ligjore dhe paqėsore, si dhe me zhvillimin e  luftėrave tė tyre tė deritashme pėr tė dalė nga kthetrat e sundimeve tė huaja kolonialiste  nuk kanė pretenduar tė grabisin a tė kolonizojnė territore tė huaja  tė Serbisė, tė Malit tė Zi, tė Greqisė dhe Maqedonisė, por t’i rikthjenė territoret e veta nėn sovranittetin dhe pavarėsinė e Shqipėrisė Etnike, tė cilat, edhe sot, sė bashku me  “Kosovėn jashtėzakonisht komplekse” tė ambasadorit gjerman, A. Cobel kanė statusin kolonial nga ana e SMZ-sė, e Greqisė dhe e Maqedonisė.
 
Pra, statusi kolonial i Kosovės nuk mund tė zgjidhet me mjete dhe me formula paliative tė  diplomacisė tregtare, multietnike dhe integruese tė interesave  gjeostrategjike heterogjene tė BE-sė, si kusht i domosdoshėm, qė tė arrihet “procesi i pajtimit” mes shqiptarėve tė kolonizuar dhe serbomėdhnjve kolonizues imperialistė, por duhet tė aplikohen tė njėjtat kritere dhe standarde tė “metodologjisė” dhe tė praktikės juridike kombėtare dhe ndėrkombėtare sipas tė cilave ėshtė krijuar “procesi i pajtimit” mes gjermanėve dhe francezėve, tė cilėt , s’ka dyshim se kanė marrėdhėnie tė mira fqinjėsore dhe miqėsore, sepse tė dy kėta popuj kanė shtetet e tyre sovrane dhe tė pavarura. Ndėrkaq, shqoptarėt pėr dallim nga Serbia, Mali i Zi, Greqia dhe Maqedonia, nuk kanė shtetin e tyre  tė plotė  kombėtar sovran dhe tė pavarur-Shqipėrinė Etnike, sepse 50% e territorit tė saj ende ndodhet nėn ēizmen e hekurt tė sundimit tė kolonializmit  dhe tė imperilaizmit tė  kėsaj amalgame serbo-slllave biznatine.
 
Me gjasė se ambasadori gjerman nė Beograd, Dr. Andreas Cobel e njeh mirė historinė e Kosovės, pėrkatėsisht tė  Shqipėrisė Etnike, konsideroj se nuk ka  pse t’iu “frikėsohet” apo tė bėhet “rob”  sui generis i prirjeve tė dyshimta anitvetėvendosje tė Kosovės shqiptare, e aq mė pak t’i  marrė nė konsideratė nė kuptimin pozitiv tė zgjidhjes pėrfundimtare tė statjusit tė Kosovės  “analizat” dhe “draftet” spekulative “moralo-poltike-lligjore-historike”, sidomos tė politikės propgandistike nacionalshoviniste dhe kolonialiste tė SMZ-sė dhe tė Kishės Ortodokse Serbe, tė cilat, edhe brenda kėtij gjashtėvjeēari tė fundit (1999-2005), (kur Kosova de facto nuk gjendet nėn jurisidiksionin e sovranitetit shtetėror tė Serbisė) janė duke luajtur rolin negativ nė arenėn e marrėdhėnieve ndėrkombėtare, qė Kosovės me ēdo kusht, t’i mohohet njohja e sė drejtės sė vetėvendosjes  dhe e pavarėsisė nė cilėsinė e subjektivitetit juridikj ndėrkombėtar.
 
Pa marrė parasysh faktin se  “bashkėsia ndėrkombėtare deri tani nuk e ka thėnė qartė se cila ėshtė perspektiva e Kosovės, por deri tani dihet se ēfarė nuk duhet bėrė: nuk mund tė ketė Kosovė ta pavarur, e cila do tė bashkohej me ndonjė vend tjetėr , si dhe nuk mund tė ketė ndarje tė saj”, Z. Ambasador Dr. Andreas Cobel, nuk  ka asnjė arsye, as argument valid, qė ta mbėshtetete njė koncept tė kėtillė antipavarėsi Kosovės, sepse nuk ka kurrfarė baze hitorike, as juridike ndėrkombėtare, kur dihet se Kosova ėshtė njė krahinė e  territorit integral tė Shqipėrisė Etnike, e jo kursesi e territorit tė Serbisė kolonialiste, e cila, pėrfundimisht qė nga  shtatori i vjeshtės sė vitit 1912 e deri mė 10 qershor 1999,  e ka aneksuar dhe shffrytėzuar si koloni tė vetėn, natyrisht, nė mėnyrėn mė  tė turpshme  dhe mė falsifikatore, duke u thirrur nė “trashigiminė religjoze” tė miteve dhe tė sakraleve ortodokse serbe, tė  shpifura dhe tė krijuara pėr realizimin e qėllimeve politike dhe ekonomike kolonialiste dhe neokolonilaiste  nė Kosovė, pėrkatėsisht nė Shqipėrinė Etnike.

 


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.