|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Autoritetet serbe kthejnė nė Kosovė trupat e 84 shqiptarėve tė vrarė gjatė luftės

 
 

 

11 gusht 2005 / TN / Zėri i Amerikės

Besim Abazi / Merdare

Nė vendkalimin kufitar ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė nė fshatin Merdare, sot janė kthyer trupat e 84 shqiptarėve tė vrarė gjatė luftės nė Kosovė e qė janė zhvarrosur nė varrezat masive nė Serbi. Ky ėshtė grupi mė i madh i trupave tė kthyerve gjatė viteve tė fundit nė Kosovė, pas zbulimit tė rreth 900 kufomave nė tri vende tė ndryshme ne Serbi, nė Batajnicė afėr Beogradit dhe Petrovo Sello e Perucac nė Serbinė Lindore.

Trupat e shqiptarėve tė transferuar nė Serbi nga forcat serbe, nė pėrpjekje pėr te fshehur gjurmėt e mizorive tė tyre, janė varrosur kryesisht nė poligonet e forcave serbe tė sigurimit. Shefi I zyrės pėr persona tė zhdukur dhe mjekėsi ligjore i Misionit tė Kombeve tė Bashkuara Jose Pablo Baraybar, tha se trupat janė nga pjesė tė ndryshme tė Kosovės.

“Numri mė i madh i trupave tė kthyer janė nga Fushė Kosova, Peja Deēani dhe Lipjani”, tha zoti Baraybar, sipas tė cilit nė thasėt e najlonit ka edhe pjesė tė trupave tashmė tė kthyer nė Kosovė.

Tė gjithė trupat do t’i nėnshtrohen procesit tė identifikimit pėr t’iu kthyer mė pas familjeve tė tyre. Dhjetėra familjarė sot kishin dalė tė presin trupat nė njė ceremoni emocionale.

Zoti Baraybar shfaqi shpresėn pėr njė kthim mė tė shpejtė tė trupave nga Serbia zvarritja e kthimit tė tė cilėve nga pėrfaqėsuesit e institucioneve dhe shoqatave tė familjarėve ėshtė cilėsuar si veprim politik. Nusrete Kumnova nga Komisioni Qeveritar pėr persona tė pagjetur tha sot se mungon njė trysni mė e madhe ndaj Beogradit pėr kthimin e trupave.

“Do t’ia lėmė drejtėsisė dhe zotit qė na mban e na jep forcėn qė ta pėrballojmė kėtė gjendje qe 14 herė nė Merdare”, tha zonja Kumnova.

Pėrfaqėsuesit e qeverisė sė Kosovės dhe partive politike qė morėn pjesė nė ceremoninė e pranim dorėzimit, u zotuan pėr pėrshpejtim tė procesit tė ndriēimit tė fatit tė personave tė pagjetur, njė nga trashėgimitė mė tė dhimbshme tė luftės sė Kosovės.

Grupet punuese tė Prishtinės dhe Beogradit tashmė kanė zhvilluar disa raunde bisedimesh pėr ndriēimin e fatit tė rreth 3 mijė personave qė ende janė tė pagjetur, nga tė cilėt pjesa dėrmuese janė shqiptarė tė Kosovės.

Me tė kthyerit e sotėm numri I trupave tė kthyer nė Kosovė ka arritur nė 486, ndėrsa nė Serbi vazhdojnė tė mbeten ende edhe 350 trupa. Shpresohet se dialogu qė ėshtė duke u zhvilluar ndėrmjet Prishtinė dhe Beogradit pėr zgjidhjen e kėsaj ēėshtjeje do tė pėrshpejtojė kthimin e tyre nė Kosovė.
 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.