|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

  Filozofia kristiane sipas "Shėn" Lesit

 
 

 
11 gusht 2005 / TN
 
Nga Kabil BUSHATI
 
Klasa politike shqiptare e periudhės postkomuniste, nė rotativin e saj gjithnjė ka futė lastra tė ricikluar tė cilėve me kalimin e kohės u ka dalė boja fotokromatike nė sytė e opinionit publik brenda dhe jashtė vendit.
 
Njė nga kėto lastra ėshtė edhe Nikollė Lesi, njė fshatar nga Spiteni i Lezhės. Nė kėtė shkrim nuk kam ndėrmend qė tė paragjykoj botuesin e KJ, pasi kėtė "kėnaqėsi" ka vite qė po ja japin kolegėt dhe bashkėfshatarėt e tij nė tė gjitha mediat shqiptare.
 
Por nė kėtė periudhė paszgjedhore, Lesi ėshtė bėrė me tė vėrtetė i bezdisshėm pėr lexuesin dhe teleshikuesin shqiptar. Le ta themi troē: Nikolla kėrkon vend nė qeverinė e re demokratike, falė disa votave qė i fali PD-ja pėr sadaka partisė sė tij demokristiane.
 
Nė emėr tė kėsaj partie Nikolla kėrkon njė vend ministri, tre zėvendėsministrash, dy prefektėsh dhe disa duzina me drejtorė tė pėrgjithshėm. Thes tė madh ke vėnė mbi supe or Nikollė dhe na je bėrė si Plaku i Vitit tė Ri duke na dalė pėrnatė duke u ēarravitė nė televizorėt e Tiranės.
 
Mirėpo ditėt e fundit, Lesi kėrkesėn e tij e pėrforcoi, ai dėshiron qė pėrmes ministrave qė do tė fusė nė qeveri t'i japė kėtij kabineti mė tepėr filozofi kristiane. Pa u zgjatė duam tė sqarojmė Nikollėn se nėse ka parti politike nė Shqipėri tė tejmbushur me filozofi dhe koncepte kristiane, pa dyshim qė kjo ėshtė PD-ja, bile qė prej ditės sė parė tė themelimit tė saj.
 
Ishte Sali Berisha ai qė porosiste qė nė ditėt e para tė janarit '91 qė nė ēdo strukturė partie e ekzekutivi tė kishte raporte tė drejta e baraspesha konfesionesh, sidomos nė Shkodėr dhe nė tėrė veriun.
 
Biles nė fillimet e pluralizmit, kur demokristianėt deshėn tė kandidojnė tė veēuar, por ishte ndėrhyrja e Nuncit Apostolik Ivan Diaz, i cili erdhi nė Shkodėr dhe rekomandoi demokristianėt qė tė mos kandidonin veēmas por votat e katolikėve tė shkonin nė favor tė Partisė Demokratike, e cila do tė kishte nė vėmendje tė pėrhershme tė saj kėtė komunitet. Dhe gjatė 15 vjetėve, PD-ja asnjėherė nuk i shkėputi nga vėmendja katolikėt e Shkodrės.
 
Berisha mund tė ketė qenė 10 herė nė Kishėn e Madhe sė bashku me ne, por asnjėherė nuk ėshtė futė nė Xhaminė Ebu Bekėr tė Shkodrės. Nė tė gjitha strukturat partiake dhe qeverisėse nė Shkodėr raportet fetare anojnė mė shumė nga ata tė besimit kristian, dhe ne asnjėherė nuk i kemi pa me xhelozi, biles ju kemi lėshuar edhe vendet tona.
 
Pėr kėtė njė fakt sinjifikativ ėshtė ajo se po t'i hedhėsh njė sy listės sė kryesisė sė PD-sė tė bjen nė sy se asnjėherė nė atė kryesi nuk kanė bėrė pjesė mysliman nga Shkodra e Lezha, por gjithnjė kanė qenė nga 5-6 katolikė nga kėto rrethe.
 
Por kjo nuk do tė thotė se kjo parti ėshtė demokristiane dhe po tenton tė shndėrrohet e tillė. Ne myslimanėt qė jemi nė PD, ndonėse pėrbėjmė mazhorancėn, asnjėherė nuk kemi qenė intolerantė, asnjėherė nuk kemi kėrkuar qė tė ruhen pėrqindjet fetare nė parti, bile ne nuk bėmė zė as atėherė kur ish zėvendės kryeministri i qverisė sė stabilitetit Gramoz Pashkoi vuri nė zyrė pikturėn e madhe tė Shėn Mėrisė, pėrkundrazi u gėzuam duke respektuar fenė e shokut tonė.
 
Ndėrsa ti o "Shėn" Lesi ke reaguar me dhjetėra herė kur drejtori i pėrgjithshėm i policisė Bajram Ibraj kishte vendosė nė njė raft tė zyrės Kur'anin e Madhėrueshėm.
 
Pėrse?Sepse ti o Nikollė pranon ēdo betim mbi Biblėn e Shejtė kudo, bile edhe nė Kinė, por nuk pranon betimin mbi Kur'anin e Madhėrueshėm askuind, as nė vendin tėnd. Po pėrse ndidh kjo me ty dhe me shokėt tuėj si Frrok Cupi, Prec Zogaj apo Martin Leka? Sepse ju jeni fshatarė tė mbrapambetur, pa mbiemėr, pa identitet, pa histori familjare. Ju mundoheni tė hyni nė histori duke luftuar nė mėnyrėn mė tė pa skrupull islamin.
 
Ndėrsa tek ne muslimanėt nuk ndodh njė gjė e tillė. Ne jemi tolerantė, bashkėjetojmė me vėllezėrit tanė katolikė, i respektojmė, shkėmbejmė vizita pėr festat e Pashkėve e tė Bajramit, kemi kumbarina katėrqindvjeēare dhe qyteti ynė qė ėshtė mė i lashtė se Troja, ėshtė shėmbull nė botė pėr tolerancėn fetare.
 
Shkodrėn nuk do ta kthejė nė Belfast askush, sepse po tė tentojė do tė thyejė kokėn karshi unitetit fetar nė kėtė qytet. Ishin shkodranėt qė tė bashkuar si vėllezėr katolik e myslimanė hapėn tė parėt nė Shqipėri kishat dhe xhamijat pa e pyetur fare Ramiz Alinė. Meshėn e Dom Simon Jubanit e dėgjuam tė gjithė tek Kapela e varrezave katolike.
 
Biles para hapjes sė meshės Dom Simoni ishte fshehė nga policia tek muslimanėt e Kirasit tė cilėt e sollėn aty me veturė. Sa keq qė ato ditė nuk ke qenė nė Shkodėr o "Shėn" Les. Por le tė shkojmė mė tej, nė filozofinė kristiane qė propozon Nikolla. A e di o Nikollė se disa qindra kilometra larg kufirit shqiptar nė Bosnjė, jo para dhjetė shekujsh, por para dhjetė vjetėsh u vranė mbi gjysėm milioni muslimanė tė pa fajshėm, vetėm nė Srebrenicė u vranė pėr tre orė 8 000 tė tillė.
 
Ata nuk u vranė nga ushtarėt arabė, irakian apo pakistanezė, por u vranė nga ushtarė tė qeverive me filozofi kristiane, sikur tė ishin nė kryqzatat e dikurshme. Edhe ne shqiptarėve, po tė mos ishte Klintoni nuk do tė na ishte gjendur nami as nishani nė Ballkan nga "Shėn"Millosheviēi. Kujto o Nikollė se sa kosovarė vėllezėr tonė tė njė gjaku u vranė nė Kosovė gjatė dekadės sė fundit. Nė emėr tė cilės filozofi u vranė kėta njerėz. . .
 
Mendoj se shteti shqiptar e ka gjetė filozofinė e vet qeverisėse. Ajo ėshtė filozofia atlantike, nė tė cilėn janė tė mishėruara tė gjitha filozofitė dhe eksperiencat mė pozitive dhe progresiste tė botės. Cdo gjė fillon e mbaron nė Shtėpinė e Bardhė. Kur i thanė Paulin Selimit nė Pjacė tė Shkodrės qė tė u tregonte njė fjalė tė urtė me bisht mbrapa ai njėherė tha: Duaje atdheun si shqiptari Amerikėn. Dhe kjo fjalė vlen pėr tė gjithė popujt e botės.

 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.