|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

  Ish-zyrtarė tė OKB-sė akuzohen pėr korrupsion lidhur me programin Naftė pėr Ushqim pėr Irakun

 
 

 

10 gusht 2005 / TN / Zėri i Amerikės

Ish-zyrtari i OKB-sė,  Aleksander Jakovlev pranoi akuzat pėr pastrim parash dhe mashtrime lidhur me programin Naftė pėr Ushqim pėr Irakun.  Zoti Jakovlev e pohoi fajėsinė disa orė pasi Sekretari i Pėrgjithshėm i OKB-sė Kofi Anan i hoqi atij imunitetin diplomatik.

Komisioni i pavarur qė po heton rreth korrupsionit nė programin Naftė pėr Ushqim, e akuzoi zotin Jakovlev se ka marrė rreth 1 milionė dollarė rryshfete nga kompanitė qė fituan kontratat e OKB-sė.  Komisioni ka akuzuar pėr korrupsion edhe ish-drejtuesin e programit, Benon Sevan. 

Pėr vite me radhė Benon Sevan kryesonte Programin Naftė pėr Ushqim tė Kombeve tė Bashkuara nė Irak. Por tani ai po u fshihet autoriteteve.

Tė hėnėn njė komision i pavarur qė heton korrupsionin nė Programin Naftė pėr Ushqim akuzoi qipriotin 67-vjeēar se ka pranuar rryshfete, dhe rekomandoi qė t’i hiqej imuniteti diplomatik. Pol Volker kryeson komisionin hetimor:                         

“Komisioni rekomandon qė Sekretari i Pėrgjithshėm tė pranojė ēdo kėrkesė nga njė autoritet i rregullt i rendit pėr t’i hequr imunitetin e Kombeve tė Bashkuara zotit Sevan”.

Benon Sevan dha tė dielėn dorėheqjen nga Kombet e Bashkuara dhe nxori njė deklaratė pėrmes avokatit tė tij, ku pretendon se hetuesit po pėrpiqeshin tė gjenin dikė pėr tė fajėsuar, njė kokė turku, siē u shpreh ai.

Kombet e Bashkuara e krijuan Programin Naftė pėr Ushqim pėr tė ndihmuar popullin irakian tė pėrballonte sanksionet ekonomike tė vendosura pas Luftės sė Parė tė Gjirit. Sadam Huseini mund tė shiste njė sasi tė kufizuar nafte, me kusht qė fitimet e nxjerra nga kjo tė pėrdoreshin pėr tė blerė ushqime dhe ilaēe.

Zoti Sevan, i cili drejtonte programin, akuzohet se ia ka kaluar kontratat e naftės njė tregėtari egjiptian dhe si rezultat ka marrė gjithėsej 150 mijė dollarė ryshfete.

“Nė llogarinė e zotit Sevan nė Nju Jork depozitoheshin para tė thata, tė gjitha tė shoqėruara nga njė numėr telefonatash”, thotė zoti Volker.

Raporti mbi korrupsionin nė Programin Naftė pėr Ushqim arriti nė pėrfundimin se Aleksander Jakovlev, ish-zyrtar i akordimit tė kontratave pėr Kombet e Bashkuara, u pėrpoq tė kėrkonte rryshfete lidhur me programin dhe pranoi afro 1 milion dollarė rryshfete jashtė programit. Zyra e Sekretarit tė Pėrgjithshėm thotė se zotit Jakovlev iu hoq imuniteti diplomatik pas kėrkesės sė prokurorėve amerikanė.

Por Mark Mallok Braun, shefi i personelit tė Sekretarit tė Pėrgjithshėm, mendon se hetimet kanė pasur njė objektiv tepėr tė ngushtė dhe janė pėrqėndruar vetėm nė disa individė:

“Hetimet nuk kanė hetuar mė gjerėsisht rrjetin e jashtėzakonshėm tė kompanive nė mbarė botėn, tė cilat pėrfitonin ēdo ditė disa herė mė shumė se ēdo zyrtar i Kombeve tė Bashkuara”.

Raporti theksonte gjithashtu se mesazhet e reja elektronike ēojnė nė pėrfundimin se Sekretari i Pėrgjithshėm i OKB-sė Kofi Anan dinte mė shumė se pohoi fillimisht lidhur me pėrfshirjen nė korrupsion tė njė kompanie ku ishte punėsuar i biri. Hetuesit thonė se roli i zotit Anan do tė sqarohet nė raportin e tyre pėrfundimtar qė do tė publikohet muajin e ardhshėm.


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.