|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Nje libėr i ri pėr Kosovėn shkruar nė Amerikė...

 
 

  Zhveshja e kauzave tė luftrave tė fundshekullit XX, me pak fjalė

 
 

 

10 gusht 2005 / TN / Sadik PELINKU

Thuhet se lojėn e shahut mė sė miri e sheh ai qė e shikon nga ana. Autori i librit "Kosova- prejardhja e njė lufte", Stephen Schwartz, mė sė miri e analizon "Shahun ballkanik", si nga aspekti historik, ashtu edhe nga ai politik, sociologjik… Mirėpo ky vlerėsim ėshtė i gabuar. Pse? Autorėt zakonisht mbledhin informata tė ndryshme pėr ngjarjet qė tentojnė t`i pasqyrojnė me libėr, film, pikturė, apo duke krijuar njė mozaik tė kuptueshėm dhe tė konsumueshėm pėr ato gjėra tė cilave u dedikohen.

Stephen Schwartz, kėshtu, duke shkruar pėr luftėn medjale nė Bosnje dhe Hercegovinė nė veprėn "Komedia e pandershme e shekullit njėzet", ku problematika e Kosovės nuk ishte thjesht njė analizė. Autori e shijoi kėtė gjedhė tė hidhur dhe me vite jetoi me tė, duke iu futur "nėn lėkurė", duke mos kursyer askėnd, as shtrembėrimet historike, autarkinė dhe shpesh fatalizmin shqiptar, as gėnjeshtrat e serbėve gjatė shekujve, por as materializmin dhe interesat divergjente tė ndėrkombėtarėve nė Kosovė pas vitit 1999.

Kėtė privilegj autori a mundi t`ia siguroi vetes, si njohės i shkėlqyeshėm i ambientit ballkanik nga shumė aspekte, shpesh edhe i disa dukurive tė cilat na duken irelevante, pa u ndriēuar nga tjetėrkush, qofshin ato gjėra pozitive apo tė meta.

Historia nė kėtė vepėr ėshtė uvertyrė dhe garnirė e esencės bashkėkohore, e arritjes sė zbėrthimit tė njė rrokjeje qindvjeēare "dashuri" (dhunė) tė njė anė.

Kjo "gjedhė intelektuale" pėr tė gjithė popujt nė Ballkan, e jo veē pėr kosovarėt, pėr tė patur shije universale u krip me erėzat e shumė autorėve si Ovidil, Noel Mallkom, Milan Shufllai, Durhan Ivo Banac, Dimitrije Tucoviq, Trocki etj.


Libri pėrbėhet nga 10 kapituj dhe dy shtojca:

1. Shqiptarėt dhe sllavėt,

2. Betejat e Kosovės, 1389 e 1689: rrjedhojat dhe mitet nė historinė serbe,

3. Ripushtimi serb i Kosovės, 1912-13,

4. Kosova dhe monarkėt modernė serbė, 1914-1943

5. Kosova dhe komunizmi nė Shqipėri e Jugosllavi, 1944-1985,

6. Kriza e Jugosllavisė, 1985-1986

7. Rezistenca paqėsore dhe shoqėria civile paralele, 1989-1998

8. 1999: ndėrhyrja dhe rrjedhojat e menjėhershme tė saj

9. Kosova hyn nė shekullin XXI

10. Pėrmshelje

Shtojca I. "UN GO HOME"

Shtojca II. Letėr e haptė Dardan Gushit

Nga pėrmbajtja shihet se ngjarjet nuk janė njė rastėsi, por kanė zanafillėn historike, arsyet ekonomike, politike dhe shoqėrore - janė pasojė e forcės ushtarake tė Serbisė, por edhe"hizmetet" qė kosovarėt ia bėnin vetvetes.
Ndoshta asnjėherė nuk u hedh dritė mbi arsyet kryesore tė pėrplasjeve ballkanike nė fund tė shekullit, pėrfshirė dhe ato shqiptaro-serbe, mė thjeshtė dhe mė thellė seē e bėri z. Shcwarz.

Serbia, krejt ndryshe nga pjesėt tjera tė ish - Jugosllavisė nuk kishte ēka tė sjellė nė tryezen qė mė vonė do tė quhej "rend i ri botėror". Sllovenia do tė zhvillohej pa ndihmėn nga Washingtoni ose Moska, udhėheqėsia e saj e kishte braktisur ekonominė marksiste dhe e kishte ndėrlidhur shtetin slloven me ekonomitė europiane.

As Kroacia nuk pati probleme nga mungesa e ndihmės sė huaj. Ajo kishte mundėsi madhėshtore turistike. Transformimi i saj mund tė pritej me njė zhvillim tė ngjajshėm tė turizmit siē u ndėrtua Spanja (nga turizmi) nė vitin 1950…

Edhe Bosnja e Hercegovina ishte mjaft e pėrgatitur pėr tė hyrė nė rendin e ri botėror, falė modernizimit tė bujqėsisė dhe lidhjeve tė saj me vendet islamike.

Kurse Serbia pos rafinimit tė pėrciptė kulturor tė Beogradit, s`kishte pėr t`iu ofruar botės sė re, falė synimit tė kuadrove serbe pėr karrierė shtetėrore administrative dhe kulturore.

Ironia mė e madhe ėshtė se dr. Vaso Ēubrilloviq, armik i pėrbetuar i shqiptarėve, duke tentuar nė kohė tė komunizmit t`i nėnvlerėsojė ato, jep definicionin mė tė mirė tė synimeve shqiptare: "shqiptarėt, fatkeqėsisht, janė mėsuar me nocionin europiano - pėrendimor tė pronės private"; ēka mund tė kuptohet si porosia mė frytdhanėse.

Kjo analizė mė kujtoi thėnien e shkrimtarit Paullo Kuelo: "formula e alkimisė ėshtė aq e thjeshtė sa qė mund tė shkruhet nė thėnien e njeriut".

Alkimia e kėsaj analize ėshtė zhveshja e kauzave tė luftrave nė fund tė shekullit XX, me pak fjalė por mė thellė se Gjyqi i Hagės vite me radhė.

Si islamolog i famshėm, por dhe njohės i kaballės, krishterizmit etj., autori komunikon me shumė klerikė pėr tė "kulluar" ngjarjet nga kėndvėshtrimet e ndryshme, por edhe duke fokusuar kur situatat kishin adresėn konfesionale - nė shumė raste tė Kishės Ortodokse Serbe, kur flitet pėr Ballkanin, por dhe radikalėve islamikė nė njė rrafsh mė tė gjerė.

Autori ėshtė pasqyra e veseve tona.

Shqiptarėt nė kėtė pasqyrė do ta shohin veten si viktimė, por do t`i shohin "Kuajtė e Trojės" jo si veē persona, por si vese, kurse serbėt, tė cilėt duhet ta lexojnė kėtė vepėr pėr t`u zgjuar nga gjumi i mllefit i imperializmit pa bazė drejt denacifikimit, duke kėrkuar falje nga viktimat, pėrndryshe - do tė mbesin tumori i Evropės


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.